Duyurular

İÇERİK

GELECEK NESİL ULAŞIMDA TERMAL KAMERA İLE YÜZ ve İFADE TANIMA

Gelecek nesil ulaşım araçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. İsveç Teknoloji Enstitüsü Profesörü Jean Philippe Thiran yüz tanıma sistemi olan bir aracın termal kamerasını deniyor.

 

 

Philippe Thiran çalışmalarını şu sözlerle özetledi:

En basit anlatımla kameramız, ışık ayarımız ve gerçek zamanlı bir bilgisayar veri tanıma sistemimiz var. Aygıtın çalışması için ilk zorluk, ışık ayarlarının iyi yapılması, ışığın yüzü aydınlatıyor olması. Çünkü kızıl ötesi kameralar ışığa karşı hassastır. Işık problemi çözüldüğündeyse gece ya da gündüz sistem mükemmel şekilde çalışacaktır.

 

Duygu detektörüne sahip yeni sürüm otomobiller artık yorgun ya da kızgın olduğumuzu hissederek bize daha güvenli bir sürüş için yardım edecekler. İlk olarak Peugeot ve Citroen otomobillerde denenen sistem, yüzdeki kilit ifadelerde uyarı veriyor, bazense radyodan sakinleştirici bir müzik açıyor.

İsveç Teknoloji Enstitüsü Profesörü Jean Philippe Thiran: “Araba sürücünün yorgun olduğunu tespit etmişse, enerjik bir müzik çalmaya başlıyor, tam tersi kızgınsa rahatlatıcı bir ritm kullanılıyor” dedi.

 

Peugeot Citroen gurubu Genel Müdürü Olivier Pajot, ise duygu detektörünün tam otomatik araçlarla manüel araçlar arasında bir köprü işlevi göreceğini belirtiyor:

 

Bu tam otomatik akıllı araçlara giden önemli bir yol. Bu sistemin ardından kendi kendini kullanan ancak yine de sürücünün orada bulunmasına ihtiyacı olan bir araba modeli devreye giriyor.

 

Copyright © 2014 euronews
Okunma 1644 defa Son Düzenlenme Salı, 18 Ağustos 2015 01:36