Duyurular

HITACHI SANİYEDE 36 MİLYON YÜZ TANIYAN KAMERA ÜRETTİ

hitachi-kamera-yazilimiYÜZ TANIYAN KAMERA

Japonlar elinde tuttukları ileri teknoloji sayesinde bir ilke daha imza attılar. Yeni ürettikleri bir kamera, takılı olduğu her alanda, önünden geçen insanların yüzünü kaydedebilme özelliğine sahip. Saniyede 36 milyon yüz arasından arama yapabilen bu yeni kamera kapalı devre kamera (CCTV) teknolojisinin bir ürünü. Bu yeni buluş biyometrik kamera teknolojisi sayesinde, kameranın önünden geçen herkesin yüzünü kaydederek, elde etmiş olduğu görüntülerdeki yüzlerden bir havuz oluşturuyor.

Her yüzü benzersiz bir şekilde kaydeden kamera yapılan açıklamalara göre gelecek yıl (2013) de piyasaya sürülecek. Japon Hitachi Hokusai Elektrik tarafından geliştirilen bu yeni kamera teknolojisi, her hangi bir kameranın günlerce kaydettiği veriler arasından saniyede 36 milyon yüz ayırt edebiliyor.

Sistem önümüzdeki yıl hükümetlere ve diğer organizasyonlara satışa sunulacak. Yeni geliştirilen bu sistemde, yüz taratmak için bir pasaport fotoğrafı, hatta Facebook profil fotoğrafı bile yeterli oluyor. Asıl olay ise, kameranın yüzleri tanıdığı anda işleme tabi tutuyor olabilmesi. Bu sayede tanınan her yüz, anında işlenip havuza eklenmiş oluyor. Biyometrik kayıtlar ölçüsünde işlenen resimlerin hepsi, doğal olarak benzersiz kalitede görüntü sağlıyor.

Sistemde kısıtlamalar da yok değil. Örneğin bir yüzün tanınabilmesi için en az 40 x 40 piksel büyüklüğünde olması ve kameranın tam  görüş açısı içinde olması gerekiyor. 

Okunma 2159 defa Son Düzenlenme Salı, 18 Ağustos 2015 01:49