Çözümler

Sitemizin mobil sürümünü kullanıyorsunuz. Tüm özelliklerinden yararlanmak için bilgisayardan kullanmanızı öneririz.
 
REBS

REBS

Daha Güvenli Bir Sistem Nasıl Oluşturulur?
 
Siber güvenlik, internete bağlı her cihaza ait güvenlik önlem ve riskleri kapsar. Güvenlik sistemlerine yapılan yoğun saldırılar göz ardı edilemeyecek zararlar vermeye başladı. Bu kapsamda alınması gereken temel önlemler daha güvenli bir sisteme sahip olmanız için gerekli ilk adım olmalıdır.
 
IP video gözetimi de, siber risklerden etkilenir, ancak ağları ve ağa bağlı cihazları korumaya ve güçlendirmeye yönelik temel adımları atmak onları saldırılara karşı daha az hassas kılar.
 
Aşağıda, Dahua tarafından önerilen daha güvenli bir güvenlik sistemi oluşturulmasına ilişkin bazı ipuçları ve öneriler bulunmaktadır.
 
 
Alınması gereken önlemler tüm güvenlik sistemleri için uygulanabilir önerileri içerir. Sisteminizde kullandığınız marka ve modeller için uyarlayabilirsiniz.
 
1. Ürün Yazılımını Güncelle
 
Sistemin en yeni güvenlik düzeltme ekleriyle ve düzeltmelerle güncel olduğundan emin olmak için NVR, DVR ve IP kamera yazılımınızı güncel tutun.
 
Bellenimi (Firmware) Bulup Karşıdan Yükle: https://dahuawiki.com/Firmware/Locate_Device_Firmware
Bellenim (Firmware) Arama Aracı: https://dahuawiki.com/Firmware_Search_Tool
 
2. Parolaları Değiştirin ve Güçlü Parolaları Kullanın
 
Bunu söylemeye gerek yok, ancak bir sistemin "saldırıya uğramış" olmasının bir numaralı nedeni zayıf veya varsayılan şifrelerden kaynaklanmaktadır. Dahua, asla varsayılan bir şifre kullanmamayı ve mümkün olduğunda güçlü bir şifre seçmenizi önerir. Güçlü bir şifre en az 8 karakterdir ve özel karakterler, sayılar ve büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur.

DVR veya NVR için Yöntem: https://dahuawiki.com/NVR/Basic_Setup/Change_User_Name_or_Password
IP Kamera için Yöntem: https://dahuawiki.com/IPCamera/Change_Username_or_Password

 
3. Parolaları Düzenli Değiştirin
 
Yalnızca yetkili kullanıcıların sisteme erişebilmelerini sağlamak için kimlik bilgilerini cihazlarınıza düzenli olarak değiştirin.
 
 
4. UPNP'yi devre dışı bırakın
 
UPNP, yönlendiricinizde veya modeminizdeki bağlantı noktalarını otomatik olarak yönlendirmeye çalışacaktır. Normalde bu kullanıcının işini kolaylaştıran bir yöntem. Ancak sisteminiz portları otomatik olarak iletirse ve kimlik bilgilerini varsayılan olarak bırakırsanız, istenmeyen ziyaretçiler bulursunuz. Yönlendiriciniz / modeminizdeki HTTP ve TCP bağlantı noktalarını manuel olarak ilettiyseniz, bu özellik ne olursa olsun kapatılmalıdır.
 
 
5. P2P'yi devre dışı bırakın
 
P2P, bir seri numarası vasıtasıyla bir sisteme uzaktan erişmek için kullanılır. Sisteminizin kullanıcı adı, şifresi ve seri numarası da gerek duyulduğundan, birisinin P2P kullanarak sisteminize girmesi olasılığı düşüktür.
 
 
6. SNMP'yi devre dışı bırakın
 
Kullanmıyorsanız SNMP'yi devre dışı bırakın. SNMP kullanıyorsanız, yalnızca izlemek ve test etmek amacıyla geçici olarak bunu yapmalısınız.
 
 
7. HTTPS / SSL'yi etkinleştirin
 
HTTPS'yi etkinleştirmek için bir SSL Sertifikası oluşturun. Bu, cihazlarınız ve kaydedici arasındaki tüm iletişimi şifreleyecektir.
 
 Yöntem: http://dahuawiki.com/Troubleshoot/NVR/Expired_Cert
 
8. ONVIF Parolasını Değiştirin
 
Eski IP Kamera yazılımında, sistemin kimlik bilgilerini değiştirdiğinizde ONVIF şifresi değişmez. Ip kameranın yazılımını en son revizyona güncellemeniz veya ONVIF şifresini manuel olarak değiştirmeniz gerekecektir.
 
 
9. IP Filtresini Etkinleştirin
 
IP filtrenizin etkinleştirilmesi, belirtilen IP adresleri dışındaki herkesin sisteme erişmesini önleyecektir.
 
 
10. Multicast'ı Devre Dışı Bırakma
 
Çoklu yayın video kayıtlarını iki kayıt cihazı arasında paylaşmak için kullanılır. Şu anda, Çok Noktaya Yayın'la ilgili bilinen herhangi bir sorun yok, ancak bu özelliği kullanmıyorsanız bunu devre dışı bırakmalısınız.
 
Yöntem: http://dahuawiki.com/NVRiSettingNetwork#Multicast
 
 
11. Varsayılan HTTP ve TCP Bağlantı Noktalarını Değiştirme
 
 
Dahua sistemleri için varsayılan HTTP ve TCP bağlantı noktalarını değiştirin. Bunlar, iletişim kurmak ve video akışlarını uzaktan görüntülemek için kullanılan iki bağlantı noktasıdır.
Bu bağlantı noktaları, 1025-65535 arasındaki herhangi bir sayı grubuna dönüştürülebilir. Varsayılan portlardan kaçınılması, yabancıların hangi portları kullandığını tahmin etme riskini azaltır.

12. Günlüğü kontrol edin
 
Birisinin sisteminize yetkisiz erişebildiğinden şüpheniz varsa, sistem günlüğünü kontrol edebilirsiniz. Sistem günlüğü, sisteminize hangi IP adreslerinin girileceğini ve hangi adrese erişildiğini gösterecektir.
 

13. IP Kameraları NVR Arkasındaki POE Bağlantı Noktalarına Bağlayın
 
Bir NVR'nin arkasındaki POE bağlantı noktalarına bağlanan kameralar dış dünyadan izole edilir ve doğrudan erişilemez.
 
 
14. Cihazın Fiziksel Olarak Kilitlenmesi
 
İdeal olarak, sisteminize izinsiz fiziksel erişimlerden kaçınmak istiyorsunuz. Bunu başarmanın en iyi yolu, kaydediciyi bir kilit kutusuna, sunucu rafını kilitlemeye veya bir kilit ve anahtarın arkasındaki bir odaya kurmaktır.
 
15. Sadece İhtiyacınız olan Portları Yönlendirin:
 
Yalnızca kullanmanız gereken HTTP ve TCP bağlantı noktalarını yönlendirin. Cihaza çok sayıda port atamayın. Cihazın IP adresini DMZ'ye vermeyin.
 
Kameralar bir kaydediciye bağlıysa, tek tek kameralar için portları iletmeniz gerekmez; Sadece NVR'ye ihtiyacınız olan portu yönlendirin.
 
 
16. SmartPSS'de Otomatik Oturum Açmayı Devre Dışı Bırakma:
 
Sisteminizi görüntülemek için SmartPSS kullanıyorsanız ve birden fazla kişi tarafından kullanılan bir bilgisayardaysanız, otomatik girişi devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Bu, uygun kimlik bilgilerine sahip olmayan kullanıcıların sisteme erişmesini önlemek için bir güvenlik katmanı ekler.
 
17. SmartPSS için Farklı Bir Kullanıcı Adı ve Parola Kullanın:
 
Sosyal medya, banka, e-posta vb. Hesapların tehlikeye atılması durumunda, birisinin bu parolaları toplamasını ve bunları video gözetim sisteminde denemesini istemezsiniz. Güvenlik sisteminiz için farklı bir kullanıcı adı ve şifre kullanmak, birilerinin sisteminize erişimi tahmin etmeyi zorlaştırır.
 
18. Konuk Hesaplarının Sınırlı Özellikleri:
 
Sisteminiz birden fazla kullanıcı için kurulmuşsa, her kullanıcının yalnızca işlerini gerçekleştirmek için kullanması gereken özellikleri ve işlevleri bulundurduğundan emin olun.
 
 
19. NVR ve IP Kamera Ağını Ayrıştırın
 
NVR ve IP kameranızın bulunduğu ağı, genel bilgisayar ağıyla aynı ağda olmamalıdır. Bu, herhangi bir ziyaretçinin veya istenmeyen misafirin, güvenlik sisteminin düzgün çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu ağa erişmesini önleyecektir.
 
Rima, güneş enerjisindeki en yeni teknolojiyi kullanarak yerel ve uzak ağınıza dahil edebileceğiniz ip kamera setini geliştirdi.
IP video güvenliği ve gözetimi için uygun maliyetli çözümlere tercihiniz doğrultusunda erişebilirsiniz.
gunes enerli ip kamera

gunes enerjisi ip kameraTamamen güneş enerjisi ile çalışan sistem, zengin özelliklere sahip IP video kameralar ile bütünleştirerek uzaktan çalıştırmak için var olan geleneksel engelleri aşıyor. İnternet'e bağlı bir cihaza sahip herhangi bir yetkili kullanıcıya, canlı olarak kamera erişim olanağı tanıyor.
 
 
 

Tercih ettiğiniz herhangi bir ip kamera sisteme dahil edilebilir.

Sistem kameranın yetenek ve özelliklerine göre farklılık gösterir.
Projelendirme için bize ulaşın
 
Güvenlik kamerası ve Wireless cihazı enerji ihtiyacını güneş ile sağlamaktadır. Sistem elektrik kullanımının zor olduğu yerlerde pratik ve kalıcı çözüm sunar.

 

 

Sistem aşağıdaki özellikleri içerir:

 • Kablosuz ekipmanları.

Örnek Kamera Donanımı:

 • 4K’ya kadar çözünürlük

  panel solar ip kamera

  H.264 Ana profil + MJPEG Sıkıştırma
  Farklı hareket algılama bölgeleri oluşturma
  Olay oluşmasında e-posta / FTP bildirimi.
 

Örnek Panel Teknik Özellikler:

 • Solar Panel:100 WP Polikristal
  Çalışma Voltajı: 12V/DC
  Akü: Jel Akü 12V/52 Ah
  Güvenlik kamerası çalışma aralğı: 0-10 W
  Sistem çalışma süresi 24 saat sürekli, 2-4 yağmurlu güne kadar kesintisiz
 
 
Uygulama Alanları:
Boru Hattı İzleme
Su Arıtma Tesisleri
Kamu güvenliği
Trafik İzleme
Uzaktan Gözetim
Madencilik
Şantiyelerin İzlenmesi
 

ip kamera snapdragon 4k işlemci 6184K IP KAMERA

Qualcomm, Snapdragon 618 IP kamera referans tasarım ve geliştirme platformunu kullanıma sunacağını duyurdu. Yeni kamera platformu Qualcomm’un öncü işleme, bağlantı, görüntüleme ve analitik teknolojilerini bir araya getirerek profesyonel güvenlik kameralarının daha güçlü ve akıllı hale gelmesine destek oluyor. Snapdragon 618 platformu, referans tasarım ve 4K HEVC video, kapsamlı bağlantı ve video analitiğine yönelik heterojen hesaplama destekli IP kamera yazılım geliştirme kitini içerisinde barındırıyor.
 
Qualcomm Technologies Inc. Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Raj Talluri, yeni platforma ilişikin şu açıklamayı yapıyor: “Qualcomm olarak Nesnelerin İnterneti ekosistemine değer katmayı sürdürüyoruz. Platformlarımızın birçok dikey segmentte kullanıldığını ve benimsendiğini görüyoruz. Nesnelerin İnterneti alanındaki önemli segmentlere yönelik platformlar oluşturmak için engin portföyümüzden faydalanıyoruz. Bağlantılı kameralar da sektör lideri bağlantı ve işleme çözümlerimizden yararlanabilecek alanlar arasında yer alıyor.”
 
Qualcomm Technologies International Ltd. Nesnelerin İnternetinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Anthony Murray ise şunları söylüyor: “Video analitiği işleme sürecini görüntünün kaydedildiği anda sunucudan kameraya taşımak, yepyeni bir büyük veri uygulama sınıfının da kapılarını aralayacaktır. Qualcomm Snapdragon işlemciler, halihazırda 500’ün üzerinde akıllı telefon tasarımına 4K UltraHD video becerisiyle güç veriyor. Dolayısıyla aynı teknoloji liderliğini IP kamera alanına taşımak bizim için son derece doğal.”
 
Thundersoft CEO’su Larry Geng ise şu açıklamayı paylaşıyor:
 
Thundersoft “Thundersoft olarak Qualcomm ile iş birliğine giderek bu IP kamera platformunu tasarladık. Amacımız Snapdragon 618 işlemcinin 4K@30fps HEVC / H265 video desteği, 4G LTE bağlantısı ve ileri düzey video analitiğine olanak tanıyan yüksek performanslı heterojen işleme gibi gelişmiş özelliklerinin avantajlarından bütünüyle yararlanmaktı. Qualcomm Snapdragon 618 işlemciye sahip, dünyanın ilk 4K IP kamera referans tasarımını IP kamera ekosistemine kazandırmaktan ve başta güvenlik olmak üzere, gözetim, ticaret ve hatta tüketici uygulamalarını hedefleyen bağlantı kamera segmentine yeni değerler katacak olmaktan ötürü büyük bir heyecan duyuyoruz.
SNAPDRAGON 618 IP kamera

Genel Özellikler

Snapdragon 618 IP Camera Reference Design Overview
Target Product Types
Video Surveillance - IP Camera, Mobile DVR, Body Camera
Video Conference - In room Camera, Body Camera
Sports Camera - Action Camera, 360/VR Camera, Drone Camera
Key Features
High resolution – 4K/8MP
Rich Multimedia – H.265 & H.264, multi-streaming, dual ISP
Intelligent – Video Analytics, enabled by heterogeneous compute (CPU, GPU, DSP)
High Performance – Six-core 64-bit CPU, DSP, GPU
Always Connected – X8 LTE supporting Cat 7 with CA, 3G, Wi-Fi, Ethernet/POE, GPS
Easy Development - IP Camera SDK
 
SSD ÖNBELLEK UYGULAMASI İP KAMERALAR İÇİN KULLANILAN DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİNDE ETKİN BİR YÖNTEM OLABİR Mİ? İLGİLİ MAKALE GELİŞMEKTE OLAN BU SİSTEMİN İNCELENMESİNİ VE UYGULANABİLRLİĞİNİ DEĞERLENDİRİYOR. HENÜZ BÜYÜK ÖLÇEKLİ İP KAMERA SİSTEMLERİNDE DENENMİŞ VE KENDİNİ KANITLAMIŞ BİR YÖNTEM OLDUĞU SÖYLENEMEZ. ANCAK GÖZARDI EDİLECEKDE BİR UYGULAMA OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEMELİDİR.
 

Bölüm 1: SSD Önbellek Çözümü

Yatırım Zorlukları

SSD Önbellek Çözümü

NAS üzerinde SSD Önbellek

Bölüm 2: SSD Önbellek Nasıl Çalışır

NVR Veri Operasyonları ve Hot Data

NAS NVR üzerindeki SSD Önbellek

SSD Önbellek ile Verinin Okunması ve Nvr Ara Belleğe Alınması

Nvr SSD Önbellek Üzerine Veri Yazımı

SSD Önbellekten Veri Temizlenmesi ve Boşaltılması

İsabet Oranı, Isınma Periyodu ve Önbellek Boyutu

Hızlanma ve Maksimum Sistem Performansı

NVR Hızlandırılmış Protokoller ve Hızlandırılmamış İş Yükü

SSD Önbellek ve RAM Modülü Boyutunun Belirlenmesi ve SSD Cache Performansının İzlenmesi

Bölüm 3: Test Sonuçları

Test Dosyası

 

 

Yatırım Zorlukları ve SSD Önbellek Çözümü

Yatırım Zorlukları

Büyük ölçekli projelerde yüksek bilgilendirme sistemi üretkenliği düşük gecikme süresi talep etmektedir ve I/O gecikmesinin gereksinimleri kritik-görev ticari uygulamalarının yürütülmesi esnasında en zorlayıcı pozisyonlarındadırlar. Her IT yayılım sistemi için en büyük zorluk düşük gecikme, yüksek verimlilik ve optimize edilmiş sistem kullanım oranı arasındaki dengeyi sağlamaktır.

Bir ip kamera depola sistemindeki I/O gecikmesinin derecesi iki faktör tarafından belirlenir: I/O iş yükünün yapısı ve depolama medyası kapasitesi. Ticari uygulamaların çoğu rastlantısal IOPS sistemini içerir ki burada veri girişi sistem diski üzerine bitişik olmayan bir şekilde yapılır. İhtiyaç duyulan veri bitleri birbirine fiziksel olarak yakın şekilde yerleştirilmediğinden, sistem çok sayıda arama işlemi üretir, böylelikle I/O gecikmesi artar.

Klasik olarak, rastlantısal IOPS iş yükünün sonucu olan yüksek I/O gecikmesinin üstesinden gelmek için kafa sayısını artırmak ve aynı disk üzerinde iki ardışık okuma ihtimalini azaltmak amacıyla gerekenden daha çok sayıda disk görevlendirilir, böylelikle erişim performansı yükseltilir. Bununla birlikte, aşırı görevlendirmenin muhtelif sakıncaları vardır, bunlara daha düşük verimlilik ve kapsamlı sistem kullanımı dahildir. Daha spesifik olarak, gereken disk sayısını artırmak ilişik sayısının artmasına, ihtiyaç duyulan alanın miktarının artmasına, çalışma ve soğutma için tüketilen enerjinin artmasına ve sonuçta daha yüksek bakım maliyetinin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun da ötesinde, gereksiz kapasite eklenmesi kafaların toplamına ulaştıkça sistem-kullanım oranı azalabilir.

SSD Önbellek Çözümü

Solid State Drives (SSD)’ın süper rastlantısal giriş performansını güçlendirerek, SSD Önbellek teknolojisi yatırım zorlukları için bir çözüm sağlanır ki böylelikle çok sayıda disk ilavesi olmaksızın okuma ve yazma hızları artırılır.

Okuma operasyonları anlamında, istatiksel olarak verilen herhangi bir depolama sistemindeki verinin yalnızca küçük bir bölümünün sıklıkla girişi yapılır. Böylelikle toplam bakım maliyeti minimum düzeyde tutulurken, SSD Önbellek üzerinde sıklıkla girilen verinin depolanmasıyla bir tampon bellek okuması yaratılarak sistem performansı geliştirilebilir.

Küçük, rastlantısal yazma operasyonları da ticari iş yüklerinde oldukça yaygındırlar. Mükemmel rastlantısal girişler ile, SSD Önbellek okuma-yazma operasyonları iSCSI LUNs ve volüm performansını hızlandırabilir, rastlantısal yazma operasyonlarının gecikmesini azaltır ve diğer veri transferlerinin performansı üzerindeki etkiyi büyük ölçüde azaltır.

NAS Üzerindeki SSD Önbellek

Her bir SSD önbelleği bir depolama volümüne veya iSCSI LUN’a (blok-seviyesi) iliştirerek, SSD Önbelleğinde bir okuma ve yazma tampon belleği yaratılabilir ki bu NAS’ınızın sistem performansını büyük ölçüde geliştirir.

SSD Önbellek Nasıl Çalışır

Veri Operasyonları ve Hot Data

Tipik olarak, bir okuma talebi alındığında, ayırıcılar öncelikle ilgili verinin RAM olarak bilinen sistem hafıza önbelleği üzerinde bulunup, bulunmadığını kontrol ederler ki en son girişi yapılan bilgi burada depolanır. Eğer talep edilen veri mevcut değil ise, disk üzerindeki okuma işlemleri tetiklenecektir. RAM boyutu çalışan veri-setine kıyasla ciddi biçimde kısıtlandığında, en fazla bilgi bulma talepleri disklerden okuma ile sonuçlanır ve böylece gecikmede artış olur.

Nvr veri okuma 

Şekil 2 RAM ve disklerden veri girişi

 

Pek çok uygulamalarda, uygulamanın tarzının belirli I/O özelliklerinden dolayı veri bulma ve iş yükünde gözle görülür kalıplar mevcuttur. Örneğin bir OLTP veri tabanı iş yükünde, veri tabanındaki bazı tablolar diğerlerinden daha sıklıkla okunur. En fazla sıklıkla girilen veri ‘’hot data’’ olarak adlandırılır.

Bu ‘’hot data’’ alt kümesinde en son girilen verinin sıklıkla girişi yapılan veri olma olasılığı daha yüksektir. Değerlendirmelerin çoğunda, ticari iş yükünde, en son girişi yapılan veri konuyla en çok ilgili olandır ve bu nedenle zamanında veri bulma ihtiyacı duyulur.

 Nvr hot data cold data

Şekil 3 Hot data, cold data ve uygun önbellek boyutu

 

Hot data bütün veri kümesinin en yoğun I/O talebine sahip küçük bir parçasıyken, az sayıdaki SSD’ler bütün hot datayı önbelleğe almak için kullanılabilir, böylece süper I/O kapasitesini sistem performansını önemli ölçüde artırmak için kullanır.

NAS Üzerindeki SSD Önbellek

Okuma önbelleği yalnızca bir SSD ile yaratılabilir. Eğer daha büyük okuma önbelleği veya okuma-yazma önbelleğine ihtiyaç duyulursa, aynı modelin iki SSD’si sunucunun içerisine kurulmak zorundadır. En iyi performansı sağlamak için SSD’ler aynı boyut, aynı marka ve aynı modelde olmalıdırlar. Yalnızca-okuma önbellekleri için SSD’ler RAID 0 kullanılarak yapılandırılmalıdırlar. Okuma-yazma önbellekleri için SSD’ler bir tanesinin arızalanabileceği göz önünde bulundurularak veri bütünlüğünü sağlamak amacıyla RAID 1 kullanılarak yapılandırılırlar.

Bir kez kurulduktan sonra, her bir SSD Önbellek sistemdeki her hangi bir volüme veya iSCSI LUN’a (blok seviyesi) iliştirilebilir. Eğer bir volümde SSD etkin halde ise, volüm üzerindeki iSCSI LUN da (dosya seviyesi) artan performanstan yararlanacaktır.

SSD Önbellek İle Veri Okuma ve Belleğe Alma

SSD Önbellek bir kez aktif edildikten sonra, disklerden talep edilen veri sürekli olarak kopyalanır ve SSD diskler üzerine depolanır. Kayıt yapılacak olan RAM sisteminde bir bellek haritası yaratılacaktır ki burada veri blokları SSD Önbellek üzerindedir. Bu nedenle SSD Önbellek boyutu ve sistem RAM boyutu orantılı olarak ilişkilidirler.

 nvr diskler bellek ssd 4

Şekil 4 Önbellekteki blokların bellek haritalaması

 

Eğer aynı veri için fazla talep üretilirse SSD üzerinde yürütülen okuma operasyonları ‘’önbellek vuruşları’’ olarak adlandırılır. Veri önbellekten alındıkça okuma performansı gelişir.

 Nvr bellek vurusu 5

Şekil 5 Önbellekten ‘’önbellek vuruşu’’ olarak adlandırılan veri girişi

 

Diğer taraftan, SSD önbellek üzerinde bulunmayan veri için bir okuma talebi gönderildiğinde bu durum ‘’önbellek kaçışı’’ olarak adlandırılır. Önbellek kaçışı durumundan sonra bir disk okuma operasyonu tetiklenecektir ve talep edilen verinin bir kopyası gelecekteki taleplerdeki okuma hızını artırmak amacıyla SSD Önbellek üzerinde yapılmış olacaktır.

 nvr onbellek kacisi 6

Şekil 6 Disklerden ‘’önbellek kaçışı’’ olarak adlandırılan veri

 

SSD Önbellek bütün veriyi blok-seviyesinde manipüle eder. Örneğin 4 GB’lik bir dosyadan 400 KB’lik bir veri parçası okunduğu zaman yalnızca bu 400 KB’lik verinin girişi yapılacaktır. Ayrıca, eğer bu 400 KB’lik veri mevcut değil ise, sistem bunu disklerden okuyacaktır ve SSD Önbellek üzerine kopyalayacaktır.

SSD Önbelleğe Veri Yazımı

Yazma operasyonlarını hızlandırmak amacıyla SSD Önbellek okuma-yazma önbelleğinde bir geri-yazma önbelleği yaklaşımı kullanır. NAS bir yazma talebi aldığında veriyi SSD önbellek blokları üzerinde depolar ve sonra uygulama sunucusundaki yazma operasyonuna bilgi verir.

nvr bilgiyi yazma karari

SSD Önbellekten Veri Temizlenmesi ve Boşaltılması

SSD Önbellek bir kez dolduktan sonra, her hangi bir önbellek kaçışı boşaltma mekanizmasını tetikleyecektir, böylelikle ilgili veri için yer açmak amacıyla önbellekten bazı veriler kaldırılacaktır. SSD Önbellek veri-rotasyonu için ‘’En Uzun Zaman Önce Kullanma’’ (LRU) yer değiştirme algoritmasını kullanır.

LRU algoritması yalnızca veri girişi sıralanmasını göz önünde bulundurmaz, ayrıca son okunuşunu da göz önünde bulundurur. En uzun zaman önce girişi yapılan veri yeni eklentiler için ilk kaldırılan olacaktır. Daha sık girişi yapılan veri blokları (örneğin hot data) daha uzun süreler boyunca tutulacaktır ve önbellekte kalmalarından faydalanıldığı sürece bellek döngüsünde kalacaklardır.

İsabet Oranı, Isınma Periyodu ve Önbellek Boyutu

Okuma operasyonları için SSD Önbellek ‘’isabet oranı’’ önbellek vuruşlarının rasyosunu temsil eder, onun sayesinde veri talepleri SSD Önbellek tarafından gerçekleştirilir. Daha yüksek isabet oranı diskler üzerindeki daha az sayıda okuma oranını ve bu nedenle daha düşük I/O gecikmesini gösterir. Diğer taraftan, daha düşük isabet oranı okunan verinin çoğunun disklerden alındığını gösterir, buradaki yanıt süresi volümlerden okumaya benzer, SSD Önbelleğin yararı yoktur. SSD Önbelleğin isabet oranı arttıkça, yanıt süresi SSD disklerin I/O gecikme süresine yansıyacaktır, bu süre HDD disklerdekinden çok daha azdır.

 nvr onbellek isabet orani7

Şekil 7 Isınma periyodu ve önbellek isabet oranı

 

SSD Önbellekteki bellek haritası başlangıçta boşken, hemen her veri okuma operasyonu bir önbellek kaçışına neden olacaktır. Bu arada verinin kopyaları SSD Önbelleğe sürekli olarak eklenecektir. Bu periyod ‘’ısınma periyodu’’ olarak anılır ve temelde kopyalama operasyonlarından oluşur. Ayrıca ısınma periyodu çalışan veri setinin şiddetli bir şekilde değişmesiyle de oluşur, öyle ki önbellekteki mevcut veri daha fazla talep edilmez. Yüksek bir önbellek isabet oranı SSD Önbelleğin tamamen değerlendirildiğini gösterir. Bu gösterge ısınma periyodu boyunca artacaktır.

Sistem isabet oranı iki faktöre bağlıdır: SSD Önbelleğin boyutu ve hot data boyutu. Daha yüksek isabet oranı için SSD Önbellek üzerinde daha fazla hot data depolanmasına ihtiyaç duyulur. Örneğin sıklıkla girişi yapılan 100 GB verili bir 2 TB dosya sunucusunda tavsiye edilen önbellek boyutu yaklaşık 100 GB’nin üzerinde olacaktır. Bununla birlikte hot data boyutu 100 GB iken, 500 GB’lik SSD Önbellek yapılandırılmasının faydası kısıtlı olacaktır.

Hızlandırma ve Maksimum Sistem Performansı

SSD Önbellek disk alt sistemlerinin performansını geliştirmek üzere dizayn edilmiştir. Tıkanıklığın eşit olduğu CPU kapasitesi, giden bağlantı bant genişliği ve diğer sistem kısıtlamaları konularında maksimum sistem performansını hızlandırmaz. Başka bir ifadeyle, eğer bir sistem en iyi pozisyonunda 100,000 IOPS’luk bir performans gösterebiliyorsa, SSD Cache kullanılsa bile IOPS performansı artmayacaktır.

Hızlandırılmış Protokoller ve Hızlandırılmamış İş Yükü

Veri bloklar halinde belleğe alınırken bütün dosya ve blok-seviyesi depolama servisleri SSD Önbellekten faydalanacaktır, bunlara CIFS, iSCSI ve diğerleri de dahildir. Ağırlıklı bir biçimde iş yükü kalıplarını yeniden-okuyan sanal uygulamalar, bulut bilişimi, OLTP veri tabanları, e-posta sunucuları ve dosya hizmetleri de SSD Ön belleğe alma sisteminden faydalanacaklardır. Önümüzdeki bölümde e-posta sunucularına dayalı bir iş yükü modelindeki test sonuçlarını karşılaştıracağız.

Belirli iş yükü modellerinde SSD Ön belleğe almanın faydaları çok kısıtlı olacaktır. Örneğin, büyük ardışık okuma veya yazma operasyonlarında (örneğin tek kanallı HD video akışı veya güvenlik kamerası video kaydı) veya tamamen rastlantısal veri okuma modellerinde (örneğin çalma listesi rastlantısal seçicisi olan büyük bir müzik arşivindeki müzik akışı hizmetleri) yeniden-okuma modeli olmadığından SSD Önbelleğe alma sisteminden faydalanmayacaklardır.

SSD Önbellek ve RAM Modülü Boyutunun Belirlenmesi ve SSD Önbellek Performansının İzlenmesi

Örneğin, günlük girilen dosya boyutu 200 GB ise, bütün hot data’nın yerleşebilmesini sağlamak için buna karşılık gelen SSD Önbellek boyutu 200-300 GB olmalıdır.

Bunlara ilaveten, SSD Önbellek verisini izlemek amacıyla RAM modülü içerisinde bir haritalama tablosu yaratılacaktır. Bu nedenle RAM boyutu SSD Önbellek boyutuyla orantılı olmak zorundadır. Intel-tabanlı NAS için, önyüklemesi yapılmış sistem belleğinin yalnızca 1/4’ü SSD önbellek için kullanılabilmektedir. SSD önbelleğin her 1 GB’si yaklaşık 4 MB sistem belleğine ihtiyaç duyar (artırılabilir bellek dahil).

Aşağıdaki tablo SSD Önbelleğe uygun RAM boyutu oranı hakkında bilgi vermektedir.

 Tablo 1 Tavsiye edilen RAM/SSD Önbellek oranı (Intel-tabanlı NAS için)

Önbellek Boyutu Bellek Boyutu
64 Gb 1 GB
128 GB 2 GB
256 Gb

Önyüklemesi yapılmış 4 GB veya herhangi bir önyüklemesi yapılmış

bellek + ilave 1 GB

512 GB

Önyüklemesi yapılmış 8 GB veya herhangi bir önyüklemesi yapılmış

bellek + ilave 2 GB

 

Annapurna-tabanlı NAS için SSD önbelleğin her 1 GB’si için yaklaşık 400 KB’lik sistem belleğine ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, SSD önbelleklerin toplam boyutu 1 TB ile sınırlandırılmıştır.

Ayrıca dahili Performance Monitor cihazları kullanarak IOPS’u Windows ve VMware ortamında da ölçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen ilgili blog gönderisine bakınız:

*Windows için IOPS nasıl ölçülür

http://blog.synology.com/blog/?p=2086

*VMware için IOPS nasıl ölçülür

http://blog.synology.com/blog/?p=2225

Test Sonuçları

Test Dosyası

Bu performans testinde, iş yükü örneği olarak Microsoft Exchange 2010 kullanılmıştır, çünkü e-posta servisi yoğun I/O ve düşük gecikme gereksinimi duyan, daha büyük bir veri setinin küçük bir parçasındaki pek çok yeniden-okuma operasyonuna sahip tipik bir uygulamadır.
Örneğin, gelen e-posta mesajlarını almak için veri yazma operasyonlarına gereksinim duyulacaktır ve mesajları okuyan kullanıcılar veri okuma operasyonlarına ihtiyaç duyacaklardır. Bu nedenle SSD Önbelleği etkin hale getirmenin performansı geliştirmesi beklenmektedir.

Kaynak: Synology

 

Ip Kamera Sisteminin Büyümesi

 

Ip kamera istemci uygulaması çok sayıda Ip kamera yazılım sunucusuyla çalışmanıza izin verirken, sisteme kolayca daha fazla kamera ilave etmenize imkân tanır.

 

Daha fazla kamera ilavesi

 

Profesyonel ip kamera yazılımları farklı lisanslama yöntemleri kullanabilirler. Birçoğu ilave fonksiyonunu kullanarak sisteme kameralar ilave etmenize izin verir. Satın aldığınız lisansın izin verdiği sayı kadar kamera ilavesi yapabilirsiniz. Eğer kamera sayısı lisansta izin verilen sayıyı aşarsa, kolaylıkla ilave lisans satın alabilirsiniz.

 

Network değelendirmeleri

 

10 veya daha fazla sayıda kamera kurulumunda, birkaç kurala bağlı kalarak network üzerindeki yükü hesaplamaya çalışınız.

 

 • Bir kamera, yüksek çerçeve oranında yüksek-kaliteli görüntü vermek üzere yapılandırıldığı zaman yaklaşık 2-3 megabit bant genişliği kullanacaktır. Bant genişliği kullanımı Motion JPEG kullanımına kıyasla, H.264 veya MPEG-4 akışının kullanımıyla ciddi biçimde azalacaktır.

 

 • 12-15 adetten fazla kameralı bir sistemde, gigabit omurgalı bir switch kullanmayı göz önünde bulundurunuz. Eğer gigabit-destekli bir switch kullanılırsa, video yönetim yazılımını çalıştıran sunucuya gigabit network adaptörü takılmalıdır.

 

Ayrıca networkunuzde Quality of Service kullanımını değerlendirebilirsiniz. Quality of Service, kritik-görevli takip önceliğine ve network kapasitesinin rezervasyonuna imkan tanır.

ip-kamera-qos

Yukarıdaki örnek bir QoS uyarılı networktur, Router1 video akışı FTP trafik, HTTP ve diğer bütün trafikler için maksimum bant genişliği kullanımının kesin miktarına adanması amacıyla yapılandırılmıştır. Maksimum kullanım yalnızca networkte sıkışıklık olduğunda uygulanır. Eğer kullanılmayan bant genişliği varsa, her hangi bir trafik tipi bundan faydalanabilir. (Sıradan veya QoS-olmayan networkte, farklı trafik tipleri için bant genişliği kullanımı rezerve edilmemektedir, böylece network sıkışıklığı olduğu zaman video akışının istenilen çerçeve oranını devam ettirebileceğinin garantisi yoktur.)

 

Sunucu değerlendirmeleri

 

Eğer daha fazla kamera ilave ediyorsanız, limitleri aşmaması için sunucunun CPU kullanımını izlemelisiniz. Altı taneden sekiz tane kameraya kadar olan kayıtları depolamak için bir hard disk uygundur. 12-15 tane kamerada yükü bölmek için en azından iki hard disk kullanılmalıdır. 50 tane veya daha fazla kamerada ikinci bir sunucu kullanılması tavsiye edilmektedir. Ip kamera yazılım Client programı farklı Ip kamera yazılım sunucuları arasında geçiş yapabilmektedir.

Daha fazla bilgi için geçmiş bölümlerdeki donanım önerilerine bakınız.

Depolama değerlendirmeleri

 

Depolanan veri ve yönetim ihtiyaçlarının miktarı direk bağlanan bir depolamanın limitlerini aştığı zaman, bir networke-ekli depolama (NAS) veya depolama alanı networku (SAN) artan depolama alanına, esnekliğe ve geri kazanılabilirliğe izin verir.

 

NAS, direk LAN’a eklenen ve networkteki bütün müşterilerine paylaşılan depolama sunan tek bir depolama cihazı sağlamaktadır. Bir NAS cihazının kurulumu basittir ve yönetimi kolaydır, düşük-maliyetli bir depolama çözümü sağlar. Bununla birlikte, gelen veri için kısıtlı bir verimlilik sağlar, çünkü yalnızca bir tane network bağlantısı vardır, yüksek-performanslı sistemlerde problem olabilmektedir.

 

SAN’lar depolama için yüksek-hızlı, özel-amaçlı networklerdir, tipik olarak fiber yoluyla bir veya daha fazla sunucuya bağlanırlar. Kullanıcılar, SAN üzerindeki herhangi bir depolama cihazına sunuculardan giriş yapabilirler ve depolama yüzlerce terabayta kadar çıkabilir. Merkezi depolama yönetimi azaltır ve daha yüksek bir performans ve çok-sunuculu ortamlarda kullanım için esnek depolama sistemi sağlar. Bir SAN sisteminde, dosyalar çoklu hard disklerde blok, blok depolanabilmektedir. Genelde kullanılan Fiber Channel gibi teknolojiler, saniye başına dört gigabayt veri transferi sağlarlar. Bu tip hard disk yapılandırması çok büyük ve ölçeklendirilebilen çözümlere izin verir, bunlarda geniş miktarlardaki veri yüksek seviyede bir yedeklemeyle depolanabilir.

ip-kamera-san-nas

Tipik bir SAN / NAS yapısı, bir fiber kanal network bütün depolama cihazlarını birlikte bağlar ve sunucuların depolama kapasitesini paylaşmalarına izin verir.

 

Yedeklemenin depolanması

 

SAN sistemleri yedeklemeyi depolama cihazlarının içerisine yerleştirmiştir. Bir depolama sistemindeki yedekleme videoya veya diğer herhangi bir veriye eşzamanlı olarak birden fazla lokasyonda saklanabilmesi için izin verir. Bu, eğer depolama sisteminin bir kısmı okunamaz hale gelirse, videoyu geri almak için bir yedekleme sağlar. Bir Ip kamera sisteminde bu ilave depolama katmanının sağlanması için çok sayıda opsiyon vardır, bu opsiyonlara bağımsız diskler yedek dizisi (RAID), veri kopyası, sunucu kümesi ve çoklu video alıcıları dahildir.

 

RAID

 

RAID bir standart düzenleme metodudur, satışa hazır hard drive’lar böylece işletim sistemi tarafından büyük bir hard disk gibi görülürler. Bir RAID kurulumu veriyi çoklu hard disk drive’ları üzerine yeterli yedekleme bırakarak yayar, böylece eğer bir disk arızalanırsa veri geriye alınabilir. RAID’in farklı seviyeleri vardır.

 

Veri kopyalama

 

Bu pek çok işletim sisteminde genel bir özelliktir. Networkteki dosya sunucuları veriyi kopyalamak için birbirileri arasında yapılandırılırlar, eğer bir sunucu arızalanırsa yedeklemeyi bu sistem sağlar.

 

Sunucu kümesi  

 

Genel bir sunucu kümeleme metodu, RAID sisteminde olduğu gibi, aynı depolama cihazıyla çalışan iki sunucuya sahip olmaktır. Bir sunucu arızalandığı zaman, aynı şekilde yapılandırılmış olan diğer sunucu görevi devralır. Hatta bu sunucular aynı IP adresini paylaşırlar, bu ‘’fail-over’’ olarak adlandırılır.

 

Çoklu video alıcıları

 

Yıkım onarım ve alan dışı network video depolamadan emin olmanın genel bir metodudur ve eşzamanlı olarak farklı lokasyonlardaki iki farklı sunucuya videonun gönderilmesi ile gerçekleştirilir. Bu sunucular RAID ile donatılırlar, kümeler halinde çalışırlar veya daha ötesi verilerini sunucularla kopyalarlar. Takip sistemi riskli olduğunda veya kolayca girilemeyen alanlarda, örneğin endüstriyel binalar, toplu-taşıma kurulumlarında bu yaklaşım oldukça faydalıdır.

 

Ip kamera sistemleri için mevcut olan çeşitli depolama opsiyonları, bilginin uzun dönem için depolanması ve kullanılması için farklı yöntemleri göz önünde bulundurmayı önemli hale getirmiştir. Hard drive teknolojisi ilerlemeye devam ettikçe, depolamanın ölçeklendirilebilir ve gelecek korumalı olmasından emin olmak için açık standartlardan faydalanmak önemlidir. Buna ilaveten, Ip kamera sistemindeki ilerlemeler, örneğin akıllı video algoritması, farklı kaynaklardan veri kombinasyonlarını yöneten açık depolama cihazlarının seçimini yapmak için daha önemli hale gelecektir.

 

Teknoloji ilerledikçe ekipman yatırımlarının kaybolmaması için depolama sistemleri yeni ve ileride gelecek olan uygulamalara uyum sağlayacaktır.

 

 

4. IP KAMERA SUNUCU SEÇİMİ

nvr-kamera-kayit-sistemi

Aşağıdaki bölümde küçük orta ölçekli IP Kamera Takip sistemlerinin network video ürünleri ve Ip Kamera Yönetim yazılımı kullanılarak nasıl uygulanabileceği özetlenmektedir.

 

4. Sunucu seçimi
Bu bölümde genel sunucu tavsiyeleri, hard disk seçimi, networke bağlı depolama ile RAID konuları ve onların Ip Kamera Yönetim yazılımı ve hard disk temizleme prosedürü ile bağlantısı ele alınmaktadır.

 

4.1. Genel sunucu tavsiyeleri
Hızla değişen teknoloji belli bir standart veya limit belirme konusunda yeterli zaman aralığı bırakmadığından, güncel donanımların takip edilmesi gerekiyor.
Temel olarak ihtiyacın belirleyeceği donanım asıl olandır. Alım yapılacağı zaman güncel donanım üstüne satıcı ve alıcı firmaların konuşup ihtiyaçları belirlemesi gerekir.

Digifort Design Tool  veya alternatif olarak  Axis Design Tool Fikir edinmeniz açısından yardımcı olabilir.

 

Notlar:

 • Rakamsal veriler, görüntüleme ve kaydedilen videonun ihtiyaç duyulan çözünürlük değeri ve seçilen sıkıştırma yöntemi kullanılarak yüzde 25 / 35’lik kazanç sağlanabilir.  Çözünürlüğü, çerçeve oranını ve görüntü kalitesini yükseltmek sunucu gereksinimlerini arttıracaktır.
 • CPU sunucu işlemcilerine dayalıdır. Sürekli çalışacak bir sistem ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Kayıt yaparken H.264 veya MPEG 4 kullanmak bant genişliğini ve hard disk ihtiyaçlarını azaltacaktır.
 • En iyi performans ve istikrar için, lokal hard diskler veya kayıtları depolamak için yüksek performanslı bir network depolama çözümü kullanın.
 • Performans tıkanıklığı sonuçlanana kadar Software tabanlı RAID sistemleri kullanılmamalıdır. Kayıtlarınızı güvene almak için hızlı disklerle iyi bir RAID kontrol donanımı iyi bir opsiyon olabilir.
 • Windows ve Ip Kamera Yönetim Yazılımı’nın kurulumunun yapıldığı disk sürücü (normalde C:) Ip Kamera Yönetim log dosyaları için yeterli disk alanına sahip olmalıdır. Log dosyaları için en az 1 GB boş disk alanına izin verir.
 • Ip Kamera Yönetim Client programı en az 4 GB hafıza ve iyi bir grafik kartına ihtiyaç duyar.

 

4.2.Hard diskler
Takip çözümünüz için hard diskler seçerken, unutulmamalıdır ki çok sayıda kameradan devamlı video akışının kaydedilmesi, hard drive’a standart ofis PC’si veya mail sunucusunun verdiğinden daha fazla bir yük ilave edecektir.

 

Sektörde başlıca üç hard drive çözümü mevcuttur:

1.    SCSI
2.    Serial ATA
3.    IDE

 

4.3. Güvenirlik açısından en iyi çözüm (ve ayrıca en pahalısı) SCSI’dir, bunu Serial ATA ve IDE izler. Serial ATA ve IDE’nin ofis masaüstü bilgisayarları için yapıldıkları ve takip çözümünün talep ettiği gibi 24 saat sunucu operasyonları için yapılmadıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür hard disklerin ne kadar sürede sona ereceği tahmin edilemediğinden , Serial ATA ve IDE diskleri kolayca yer değiştirilebilecek şekilde kurulmalıdırlar.

 

Networke ekli depolama (NAS) ve RAID
Bu bölüm Ip Kamera Yönetim yazılımının kayıt depolama için NAS’ı nasıl kullandığını tanımlamaktadır.
Ip Kamera Yönetim videoyu hard drive’a kaydeder. Video, konfigürasyonda belirtilen gün kadar orada kalır.
Kayıt için kullanılan her drive’da, kayıt amaçları için ne kadar disk alanı ayıracağınızı belirlemelisiniz. Eğer kullanılan disk alanının miktarı aşırı olursa, en eski kayıt Ip Kamera Yönetim tarafından halen devam eden kayıtlara yer açmak amacıyla silinecektir.

Her bir kamera için, kayıtların kaç gün saklanacağını belirlemelisiniz. ‘’Limitsiz’’ olarak adlandırılan özel bir opsiyon da seçilebilir. Bu opsiyonda, Ip Kamera Yönetim en eski kaydı silmeden önce, kamera hard drive’da bulunan alana kaydedebildiği gün kadar kayıt yapar.

 

Uzaktan erişimli disk veya NAS kullanımında, gereken bant genişliğinin, kayıtları Ip Kamera Yönetim sunucusundan arşiv sürücüsüne taşıması için uygun olduğundan emin olun. Unutulmamalıdır ki, bir networke bağlı depolama kurulumunda, kameradan gelen canlı akımlar veri NAS’a taşınırken yürütülmektedir. Bağımsız Diskler Yedek Dizisinin Kullanımı (RAID)
RAID bir hard drive düzenleme metodudur, işletim sistemlerinin, mantıksal hard diskin bir bütün gibi görünmesini sağlar kayıtlarınızın ve yapılandırmalarınızın güvene alınmasını sağlar, fakat dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.
RAID genelde üç ayrı şekilde yapılandırılır:

 

RAID Seviyesi                            Özellikleri
RAID 0 Veri, gelişmiş okuma/yazma hızıyla iki veya daha fazla sayıda hard diske bölünür, fakat yedekleme yoktur. Bu kurulumu Ip Kamera Yönetim ile  birlikte kullanmanın bir avantajı yoktur.
RAID 1 Bütün hard diskler tek tek klonlandığından, ayrıca disk ikizleme olarak ta bilinir. En az iki disk veriyi kopyalar. Her iki diskte aynı anda okunabilir. Yazma performansı tek disk depolaması gibidir.
RAID 5 Minimum üç hard diskten oluşur. Hard disklerden birisi diğerlerini ikizlemek için kullanılır (teoride).

 

RAID 1 veya 5 kullanıldığında, veri iki hard disk üzerine iki kez yazılır (bir tanesi asıl veri diski için, diğeri ise ikiz disk için). Bütün disk yazıları RAID kurulumunda tekrarlandığından bunun performans üzerine etkisi olur. Çoklu kameralar veriyi hard drive’a akıttıkları zaman, RAID kontrolcüsü bellekleri kullanarak yükü idare eder ve veriyi disklere dağıtır. Hard disk yazısının tekrarlanmasından ve kurulumun saniyede ne kadar yazıyı idare edebileceğinin limitli olmasından, doğru uygulanmayan bir RAID kurulumu video takip sisteminde darboğaza dönüşebilir.

 

RAID uygulanmasının genelde üç yöntemi vardır:

 

1) Bir yazılım çözümü kullanılarak RAID kurulumunda iki veya daha fazla hard disk yapılandırılabilir. Bu çok yavaş bir uygulamadır ve video takip sisteminde asla kullanılmamalıdır.
2) CPU bir devre kartı üzeri çözümüyle birlikte gelir. Bu bir donanım uygulamasıdır, limitli performansa sahip olabilir ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
3) Ayrı bir RAID kontrolcüsüne sahip olan tam donanım uygulaması. Video takip çözümünde RAID uygulaması için tavsiye edilen tek yöntemdir. Takip çözümünüzün güveneceği, iyi bilinen ve iyi kanıtlanmış RAID teknolojisi kullandığınızdan emin olun.

 

4.4. Ip Kamera Yönetiminde hard disk bakımı

Ip Kamera Yönetim kayıt motoru çalışırken, hard diskinizin dolmadığından emin olmanız için bazı prosedürler devamlı olarak yürütülür. Prosedürlerin içerikleri:
1) Kaydedilen görüntüler güncel tarihle karşılaştırılır ve ‘’kayıt günleri’’ yapılandırılır. Eğer saklanan kayıtlar ana hard drive’da saklanması gerekenden birkaç gün geçmişse, görüntüler silinmelidir.
2) Güncel kayıtlar için hard drive’da alan sağlanmalıdır. Eğer ana drive’daki alan, yapılandırmada belirlenenden daha az ise, bir acil durum temizlemesi başlatılır. Bunun anlamı, bütün kameralardaki en eski kayıtların silinmesi ve güncel kayıtlar için alan sağlanmasıdır. 

                                                                             

3. IP KAMERA MONTAJI

Bu bölümde kamera konumlandırmaya dayalı kullanışlı, yüksek-kaliteli en iyi takip videosunun nasıl elde edileceği ve ortam değerlendirmeleri üzerine tavsiyeler bulunmaktadır.

Bazı öneriler:

 •  Takip amacı

Bir takip kamerasını konumlandırırken, yakalamak istediğiniz görüntünün cinsini unutmamak önemlidir. Eğer Rotakinamaç insanların veya nesnelerin hareketini izleyebilmek için bir alanın genel görüntüsünü almak ise, amacınıza ulaşmak için doğru konumlandırılmış uygun bir kamera kullandığınızdan emin olun.

Eğer amacınız bir nesnenin veya bir kişinin kimliğini tespit etmek ise, kimlik tanımlama amaçlarıyla ihtiyaç duyulan detay seviyesini yakalayacak şekilde odaklanmış veya konumlandırılmış uygun bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.

Kurcalamayı kısıtlamak için bir kamerayı yüksek bir yere yerleştirerek konumlandırmak faydalı olabilir. Bununla birlikte, ‘’kuş gözü’’ perspektifinden kaçınarak, daha aşağıda bulunan bir noktaya yapılan yerleştirme yüz tanımayı veya nesnelerin detayını görebilmeyi geliştirir. Yerel polis yetkilileri de ayrıca bir takip kamerasının en iyi şekilde nasıl konumlandırılacağı konusunda önerilerde bulunabilirler. Bir harf çizelgesi, değişken harf boyutlarıyla (bu yazıda ek olarak verilmiştir) kurulu bir kameranın sağlayabileceği detay düzeyinin göstergesi olarak kullanılabilir. Bir kameranın hareket eden nesneleri ne kadar iyi gösterdiğini test etmek için döndürülebilen bir Rotakin (sağdaki cihaz) ayrıca kullanılabilir.

 

 • Muhafaza

Eğer bir kamera dış mekana veya nispeten düşmanca bir ortama monte edilecekse, koruyucu muhafazaya (su geçirmez ve/veya vandalizme-dayanıklı) ihtiyaç duyulur. Kamera muhafazaları farklı boyut ve kalitede gelirler ve bazı versiyonlarda dahili fan (soğutma için) ve/veya ısıtıcılar bulunur. Vandalizme-dayanıklı kameralar zaten IP-66 oranlı bir gövdeyle dizayn edilmişlerdir ve dahili ısıtıcı ile fan bulunur, örneğin. böyle bir kamerada ilave muhafaza aksesuarına ihtiyaç duyulmaz.

ip-kamera-muhafaza

Şekil 3.b. Network kameralar ile uyumlu dış mekan muhafazaları

 

 • Yansımalar

Eğer bir kamera muhafazanın içerisinde bulunan bir camın arkasına monte edilmişse, lens cama yakın bir şekilde yerleştirilmelidir. Yoksa, kameranın ve arka planın yansımaları görüntüde belirecektir. Yansımayı azaltmak için, lensin önündeki cama özel bir kaplama uygulanabilir.

ip-kamera-yansima

Yansımadan kaçınmak için kameranın konumlandırılması

 

 • Güvenli destek

Bir kamera istenmeyen hareketleri minimize etmek amacıyla sabit destekler üzerine yerleştirilmelidir. PTZ kameraların hareketi gibi, eğer kamera düzgün, güvenli bir şekilde monte edilmemişse hareket görüntü karışıklığına neden olabilir. Dış mekan koşullarında, güçlü rüzgarlardan kaynaklanan vibrasyonlardan kaçınmak için her zaman sağlam montaj ekipmanı kullanılmalıdır.

 

 • Daha fazla ışık kullanın/Eğer ihtiyaç varsa ışık ilave edin

Düşük kaliteli görüntülerin en genel nedeni ışık eksikliğidir. Genelde daha fazla ışık, daha iyi görüntü demektir. Çok az ışık ile görüntü bulanık ve mat renkli olacaktır. İyi görüntüler yakalamak için gereken ışık şartlarını vermesi amacıyla iç mekan ve dış mekanlarda düşük maliyetli ve güçlü lambalar ilave edebilirsiniz.

Lux, ışık için standart ölçüm ünitesidir. Aşağıdaki tablo farklı koşullardaki mevcut ışığı göstermektedir.

 

Ortam : Lux

>Güçlü güneş ışığı   100.000

>Tam gün ışığı         10.000

>Normal ofis ışığı          500

>Loş oda ışığı              100

 

Dış mekan ortamlarında harici, yapay ışık kullanıldığında yansımalardan ve/veya gölgelerden kaçınılmalıdır.

Gizli güvenlik için veya yapay ışığın varlığının istenmediği yerlerde bir IR-hassas, siyah-beyaz kamera veya bir otomatik gündüz/gece kamerası kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bir gündüz/gece kamerasında gündüz ışık şartlarında renkli video verilir, gece ise kamera IR-hassas, siyah-beyaz video üretmek için yakın-kızılötesi ışık kullanır. Kızılötesi ışık desteği sağlayan bir IR aydınlatıcı ayrıca bir IR-kamera veya bir gündüz/gece kamerası ile birlikte kullanılarak bir kameranın zayıf-ışık veya gece koşullarında yüksek-kaliteli video üretme yeteneğini geliştirir.

 

 • Direk güneş ışığından kaçının

Direk güneş ışığından her zaman kaçınılmalıdır. Direk güneş ışığı kamerayı ‘’kör’’ edecektir ve görüntü sensör çipinin performansını azaltacaktır. Eğer mümkünse kamerayı konumlandırırken güneş ışığını arkadan alın.

 

Görüntülerdeki parlak alanlardan kaçınılmalıdır aşırı ışıklı olabileceklerinden (parlak beyaz) nesneler çok koyu görünebilirler. Bu problem tipik olarak bir pencerenin önünde görüntü yakalamaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu problemi çözmek için basitçe kamerayı yeniden konumlandırın veya perdeleri örtün ve güneşlikleri kapatın.

 

ip-kamera-arka-isik

Kameranın konumunu değiştirerek bir görüntüdeki çok parlak alanlardan kaçının.

Gelişmiş kameralarda arka ışık telafi özelliği mevcuttur.

 

Dış mekan ortamlarında gökyüzünü çok fazla izlemek aşırı kontrasta neden olur. Kamera gökyüzü için uygun ışık düzeyi almak amacıyla ayar yapacaktır. Sonuç olarak ilgili nesne/manzara aşırı koyu görünecektir. Bu problemi çözmenin bir yolu kamerayı yerden yükseğe monte etmektir, ihtiyaç durumunda bir direk kullanılabilir. Gelişmiş network kameralarında kullanıcılar bir görüntünün hangi parçasının daha düzgün ışıklandırılacağını belirleyebilirler.

 

 • Lensler

Dış mekan uygulamalarında her zaman bir otomatik irisli lens kullanılmalıdır. Otomatik irisli lens görüntü sensörüne ulaşan ışığın miktarını otomatik olarak ayarlar. Bu, görüntü kalitesini optimize eder ve görüntü sensörünü güçlü güneş ışığının zararlarından korur.

 

 • Kamera ayarlarının yapılması

Farklı ortamlar için (iç mekan/dış mekan/floresan) beyaz balans ayarı önemli olduğu gibi, parlaklık ve keskinlik için de önemlidir.

ip-kamera-ara-yuzu

 İleri kamera ayarları opsiyonlarını gösteren bir kamera kullanıcı arayüzü örneği

 

Hızlı bir hareketi yakalarken veya yüksek çerçeve oranına ihtiyaç duyulduğunda, poz hakkında karar verirken hızlı bir objektif hızı veya daha kısa poz zamanı tavsiye edilir. Daha uzun bir poz zamanı görüntü kalitesini geliştirecektir, fakat toplam çerçeve oranını azaltır ve hareketin bulanıklığında artışa neden olur. Network kameralarında otomatik poz ayarı bulunur, bunun anlamı çerçeve oranının mevcut olan ışığın miktarına göre artması veya azalmasıdır. Yalnızca ışık seviyesi azaldığında yapay ışığa ihtiyaç duyarsınız veya çerçeve oranını veya görüntü kalitesini öncelik sırasına koyarsınız.

 

2. IP KAMERA BİLEŞENLERİNİN KIYASLAMALARI 

Bu bölüm bir IP-Takip sisteminin temel bileşenlerini tanımlar ve ekipman seçiminde kılavuz desteği sağlar. Bu bölümün kapsamındaki bileşenler network kamera, video kodlayıcı, network switch (anahtar), sunucu donanımı ve video yönetim yazılımıdır.

 

2.1 Ip / Network kamera

 

Bir network kamera, bir kamera ile bilgisayarın tek bir ünite içerisinde kombine edilmesi olarak tanımlanabilir. Bir sıkıştırma çipi, bir işletim sistemi, bir dahili web sunucu, FTP (File Transfer Protocol-Dosya Transferi Protokolu) sunucu, FTP müşterisi, e-mail müşterisi, alarm yönetimi ve çok daha fazlası mevcuttur. Bir network kamerası, bir web kamerasına benzemez, bir PC’ye bağlanmaya ihtiyaç duymaz; bağımsız bir şekilde çalışır ve bağlanır, PC’ye bağlandığı gibi, direk olarak bir IP network’e de bağlanır. Network kamerası canlı görüntüleri yakalayıp, gönderir; yetkili kullanıcının lokal veya uzaktan kontrolle bir standart IP-tabanlı network altyapısı üzerinde videoyu görüntülemesini, depolamasını ve yönetmesini sağlar.

Ip Kamera Bileşenleri    

Şekil 2.1.a.Bir network kameranın içi   Şekil2.1.b.Bir network kameranın arka yüzü

 

 

Günümüzde pek çok tipte network kamerası mevcuttur ve sizin ihtiyacınızın ne olduğunun bir önemi yoktur, çünkü bu ihtiyacı karşılayacak bir network kamerası mevcuttur. Analog kameralar da aynı çeşitlilikte olmalarına rağmen, network kameralar şimdi daha fazla faydalar sunmaktalar, daha iyi görüntü kalitesi ve daha büyük kurulum esnekliği gibi. Çok yüksek görüntü çözünürlüğü veya kablosuz ihtiyaçlar gibi bazı özel uygulamalar için network kameraları tek opsiyondur.

Önümüzdeki bölüm mevcut olan network kamera çeşitleri, network kameralarının özelliklerinin değerlendirmeleri ve bir network kamerasının nasıl seçileceği konularına genel bir bakış desteği sağlar.

a)Network kameralarının çeşitleri

Network kameraları iç mekan/dış mekan versiyonları ve çeşitlerine göre kategorize edilebilirler.

>İç mekan veya dış mekan. Dış mekan network kameraları aldıkları ışığın miktarını düzenlemek için otomatik iris lensli olmak zorundadırlar. Pek çok dış mekan kamerası koruyucu bir muhafazaya ihtiyaç duyar. Diğerleri zaten koruyucu bir kutu ile dizayn edilmiş olabilirler. Ayrıca iç mekan kameraları için de muhafazalar mevcuttur, örneğin toz ve nem gibi sert ortamlar ve vandalizm ile kurcalamaya karşı koruma için mevcutturlar.

Temel Çeşitler: Sabit, sabit dome (kubbe), PTZ (pan/tilt/zoom) PTZ dome, Panaromik teknolojinin gelişmesiyle yeni çeşit ve alt türler her geçen gün bu yelpazeye katılmakta.

Sabit network kameralar

Bir sabit kamera, görüntüleme açıları monte edilirken sabitlendiği gibi olan kameralardır. Bir sabit kamera, bir gövde ve bir lens ile geleneksel kamera tipini temsil eder. Kamerayı çok görünebilir şekilde yerleştirmek faydalıdır. Kamera ve hedeflediği yönün açık bir şekilde görünmesi vakasında en iyi tercih bir sabit kameradır. Diğer bir avantaj ise sabit kameraların çoğunun değiştirilebilir lenslere sahip olmalarıdır. Daha ileri düzeyde koruma için, iç ve dış mekana kurulumu yapılan sabit kameralar muhafaza içerisine yerleştirilebilirler.

Sabit dome (kubbe) network kameralar

Sabit dome kameralar, ayrıca mini dome olarak adlandırılırlar, temelde önceden küçük bir dome (kubbe) muhafazaya yerleştirilmiş bir sabit kameradan oluşur. Kamera kolaylıkla her hangi bir yöne hedeflenebilir. Temel faydası sağduyulu, rahatsız edici olmayan dizaynında gizlidir ve hangi yönü hedeflediğini görmek çok zordur. Ayrıca kamera kurcalanmaya karşı dayanıklıdır. Sabit dome kameralardaki bir kısıtlama, çok az sayıda kameranın değiştirilebilir lensler ile gelmesidir, hatta değiştirilebilir olanlarda bile dome muhafazanın içerisindeki alan nedeniyle lens tercihi de kısıtlıdır. Bununla birlikte, sıklıkla, değişken odaklı bir lens kameranın içerisinde mevcuttur ve görüş açısının ayarlanabilmesine imkan tanır. Sabit dome kameralar muhtelif muhafaza çeşitleriyle dizayn edilirler, örneğin vandalizme-dayanıklı ve/veya dış mekan kurulumları için IP66-oranlı gibi. Harici muhafaza gerektirmez. Bu tür kameralar genellikle duvara veya tavana monte edilirler.

 

PTZ network kameralar

Kameranın görüntüsü uzaktan kontrol edilebilir, manuel veya otomatik olarak bir taraftan diğer tarafa gezdirme(pan), aşağı-yukarı eğme(tilt) ve bir alan veya nesnenin içine veya dışına doğru zumlama(zoom) kontrolleri yapılabilir. Mekanik-olmayan PTZ kameralar olduğu gibi, şimdi mekanik kameralar da mevcuttur.

Mekanik PTZ kameraların manuel veya otomatik olarak pan, tilt ve zoom kontrolü yapılabilir. Bir manuel operasyonda, bir operatör izleme için PTZ kamera kullanabilir, örneğin bir perakende dükkanındaki görevli. PTZ kameralar genellikle iç mekanlarda ve bir operatörün görevlendirildiği uygulamalarda ve kameranın görüntüleme açısının istendiği şekilde veya görüntüleme açısının sorun edilmediği durumlarda kullanılırlar. PTZ kameralardaki optik zum 10X ten 26X’e kadar çeşitlenir. Bir PTZ kamera duvara veya tavana monte edilebilir.

PTZ kameralar ile PTZ dome kameralar arasındaki bir farklılık, pek çok PTZ kameranın 360-derecelik pan(gezdirme) kontrolünü mekanik aksamının sürekli daire hareketini engellemesi nedeniyle yapamamasıdır. Bunun anlamı kamera etrafında sürekli tam bir daire çizerek yürüyen kişiyi izleyememektedir. Azda olsa birkaç istisna PTZ Network kemera vardır, otomatik-dönme fonksiyonu sayesinde, anında kamera kafasını 180 derece döndürebilir ve sıfır noktasına kadar gezinme hareketine devam edebilir. Böylece kamera yürüyen bir kişiyi veya nesneyi yön kaygısı olmaksızın izlemeye devam edebilir. PTZ kameralar ile PTZ dome kameralar arasındaki bir diğer farklılık PTZ kameraların sürekli otomatik operasyon için yapılmamış olmalarıdır, yaptıklar iş kısaca ‘’bekçi turu’’ olarak adlandırılır.

 

Mekanik-olmayan bir PTZ kamera 100 derece ile 180 derece arası (veya bazı durumlarda daha geniş) görüntüleme açısına sahip olabilmek için bir megapiksel sensör ve bir geniş-açı lens kullanır. Böyle bir kamera, bir operatörün her hangi bir mekanik hareket yapmaksızın bir görüntünün her hangi bir kısmına zum yapmasına imkan tanır. Temel faydası hareket eden parçası olmadığından, bunlardan kaynaklanan problemler de olmaz. Bir görüntünün yeni bir alanına anında zum yapabilir. Geleneksel bir PTZ kamerada bu süreç 1 saniye kadar sürebilir. Mekanik-olmayan bir PTZ kameranın görüntü açısı görünmez olduğundan beri, sağduyulu kurulumlar için ideal hale gelmiştir. İyi görüntü kalitesi elde etmek için pan, tilt ve zoom fonksiyonları kısıtlı olmalıdır. Eğer böyle bir kamera 3 megapiksel sensöre sahipse, 3X zoom kapasitesiyle tavsiye edilen maksimum görüntüleme açısı 140 derecedir. Kameranın bu tipi genellikle duvara monte edilir.

 

PTZ dome network kameralar

PTZ dome network kameralar pan, tilt ve zoom fonksiyonlarında daha büyük bir esnekliğe olanak tanıyarak geniş bir alanı kapsayabilirler. 360 derece sürekli pan ve genelde 180 derece tilt fonksiyonuna imkan tanırlar. PTZ dome kameralar, dizaynlarından dolayı sağduyulu kurulumlarda kullanım için idealdir, montaj (resimde görüldüğü gibi özellikle asma-tavanlarda), ve kameranın görüş açısını görmek çok zordur (dome kaplamalar parlak veya füme olabilir). Bir PTZ dome network kamerası bekçi turu modunda sürekli operasyon yapacak mekanik dayanıklılık sağlar, böylece kamera önceden ayarlandığı zaman aralığı boyunca hareket eder. Bekçi turu modunda, bir PTZ dome network kamerası, 10 adet sabit kameranın ihtiyaç duyulduğu alanı kapsar. Temel eksiklik, verilen süre içerisinde yalnızca bir lokasyonun görüntülenebilmesidir, kalan 9 pozisyon görüntülenemez. Optik zoom tipik olarak 10X ile 35X arasında çeşitlenir. Bir network dome kamerası sıklıkla bir operatörün görevlendirildiği durumlarda kullanılır. Bu tip kameralar, eğer iç mekanlarda kullanılıyorsa genellikle tavana monte edilir, dış mekan kurulumlarında ise bina köşeleri veya montaj direkleri tercih edilir. Bir PTZ dome network kamerası ile, bütün PTZ kontrol komutları bir IP network üzerinden gönderilir ve RS-485 kablolarının kurulumuna ihtiyaç kalmaz, analog dome kameralardaki duruma benzemez.

b)Özellik kıyaslamaları

   Görüntü sensörü: Network kameralarının kullanımında iki tip görüntü sensörü teknolojisi mevcuttur: CCD (charge-coupled device: imajların oluşturulması için kullanılan ısıya duyarlı cihaz) ve CMOS (complementary metal-oxide semiconductor: tümler metal-oksit yarıiletken). Her biri, onları farklı uygulamalar için uygun hale getiren kendi yegane gücüne ve zayıflığına sahiptir. CCD sensörleri, kameralarda 20 yıldan fazla zamandır kullanılmaktadır ve düşük-ışık koşullarında oldukça önemli olan iyi ışık hassasiyeti gibi pek çok faydalı kalite göstergesi sunar. Bununla birlikte, daha pahalıdırlar ve bir kameranın bünyesine dahil etmek daha karmaşıktır, ayrıca eşdeğer bir CMOS sensörden çok daha fazla enerji tüketir.

Network kameralarında kullanılan en genel görüntü sensörleri boyutu 1/4 inç ve 1/3 inç’tir ve gelişmiş tarama veya birbirine geçmeli tarama teknolojisi kullanabilirler. Megapiksel sensörü çok daha fazla piksele sahiptir fakat piksel boyutları daha küçüktür, o nedenle megapiksel olmayan bir sensörden daha az ışık hassasiyetine sahiptir.

CCD kamera sistemi avantajları

CCD hücreleri şarz ederek, chip üzerinden iletim yaptığı için daha az kayıpla ancak daha fazla enerji tüketerek kamera sistemi sinyali oluşturur.  Bu teknoloji CCD resim sensörlerinin daha net görüntü oluşturmasını, ışığa daha duyarlı olabilmesini ve daha gürültü ve bozulum oranına sahip resim oluşturmasını sağlar. CMOS kamera sistemlerinin görüntülerinin daha kötü olma daha bulanık görüntü oluşturma sebebi her pixel için görüntü olşuturan sensörlerin birbirine çok yakın olmasıdır. Bu transistorlerde çok ciddi verim kaybına sebep olur ve net görüntüye sahip kamera sistemi oluşturmanızı engeller.

CCD kamera sistemleri ise sinyal oluşturma işini DVR kayıti cihazları üzerinde yapar. Bu şekilde çok daha net görüntü ve az bozulmayla sinyal dönüştürme işini tamamlar. Bu nedenle CCD kamera sistemleri CCTV güvenlik firmaları tarafından daha çok tercih edilir.

CMOS kamera sistemi gelişimi

Tüm bu saydığımız dezavantajlara rağmen gelişen CMOS teknoojisi sayesinde görüntülerdeki bu kaybı çıplak gözde ayırt etmek çok zor hale gelmiştir. Ancak yüksek çözünürlük kayıt ve izleme yapıyorsanız güvenlik monitörü aracılığıyla kamera sistemleriarasındaki farkı çok net görebilirsiniz.

CMOS kamera sistemi avantajları

CMOS kamera sisteminde her hücre ayrı ayrı okunabildiği için daha esnek bir yapı vardır. Ayrıca enerji tüketimide sensör bazında 100 kat daha azdır. CMOS kamera sistemlerinin en önemli avantajı fiyat noktasındadır.Yarıiletken teknolojisine sahip olduğu için çok fazla üretici tarafından kolaylıkla üretilebilir. CCD üretimi ise çok daha fazla cihaza ihtiyaç duyar vede bu maliyeti arttıran en önemli faktörlerden biridir.

Proggresive ve interlaced tarama

CMOS kamera sistemleri genellikle proggressive tarama yapar. Bu şekilde yapılan taramada tüm ekran enine satırı doldurarak taranır ve görüntü çok daha keskin net olarak güvenlik monitörüne aktarılır. Özellikle hareketli görüntülerde bu teknolojinin net görüntü alınmasına faydası çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Interlaced tarama ise daha çok CCD kamera sistemleri tarafından kullanılır. Tek ve çift haneli satırlar belirlenir ve hızlıca görüntü oluşturulur.

 

Yüksek çözünürlüklü kamera sistemlerinde CCD kullanılan kameraların avantajı çok daha fazladır. CMOS kamera sistemleri ise ekonomik kamera sistemi kurmayı amaçlıyorsanız uygun olabilir. Gelişen CMOs teknolojisi sayesinde ekonomik sistemlerde CCD ve CMOS sensör arasındaki görütü kalitesi farkı oldukça azalmıştır.

 

  Gelişmiş tarama: Bu teknoloji, analog birbirine geçmeli tarama teknolojisindeki gibi görüntüyü iki ayrı alana bölüp, onları ayrı zamanlarda sunmak yerine,bütün görüntüyü kusursuz bir sıralamayla bir defada-satır satır pozlandırıp, yakalayıp, sunan teknolojiyi içerir. PC monitörleri gelişmiş tarama teknolojisi kullandıklarından beri, eğer bir video gelişmiş tarama kullanılarak yakalanmışsa, videodaki hareket eden nesneler PC ekranında çok daha net bir şekilde sunulacaktır. Bir PC ekranında eğer binişmeli video sunuluyorsa, iki binişmeli alanın arasında yakalanan hareket eden nesnenin görüntüsü bulanık olacaktır. Şu anki birçok ip kamera gelişmiş tarama teknolojisi kullanmaktadırlar, yalnızca birkaç PTZ dome kamerası istisnadır.

 

           

progresive-scan 

Gelişmiş tarama kullanılarak hareket eden nokta üzerinde dondurulan çerçeve. Bir binişmeli tarama görüntüsünün gelişmiş PC monitöründe gösterilmesi.

 

Lens: Network kameralarda farklı tiplerde lensler mevcuttur. Lensler sabitlenmiş (odak uzaklığı veya yatay görüş alanı sabitlenmiştir), değişken odaklı (odak uzaklığının manuel olarak ayarlanmasına izin verir) veya zum (nesneleri zumlarken kameranın odakta kalmasına izin verir) olabilirler. Değişken odaklı ve zum lensler telefotodan geniş açı mesafe ayarı yapan odak uzaklığı sunarlar.

Ip kamera lens

Bir lensin irisi kameraya gelen ışık miktarını kontrol eder ve manuel olarak ayarlanabilir (iç mekân kameralar için) veya otomatik olarak ta kontrol edilebilir (dış mekan kameraları için). Bir otomatik irisli lens kameranın işlemcisi (DC-kontrollü) veya bir video sinyali tarafından kontrol edilebilir.

 

Değişebilen lensler: Değişebilen lensler kullanıcıya özel uygulamalar için daha uygun olabilen (örneğin telefoto veya geniş açı) diğer lenslerin kullanımı opsiyonunu verir. Tüm ihtiyacınız olan, kameranın orijinal lensinin C-montajlı veya CS-montajlı olduğunu bilmektir, böylece satın aldığınız yeni lens aynı montaj tipine uyacaktır. Günümüzde, takriben bütün takip kameralarının lensleri CS-montaj tipiyle satılır.

Yeni bir lens boyutu seçerken, ayrıca görüntü sensörünün boyutunu bilmeye ihtiyaç duyarsınız. Eğer bir lens, gerçekte kameranın içerisine uyan sensörden daha küçük bir sensör için yapılmışsa, görüntülemede siyah köşeler ortaya çıkar. Eğer bir lens, gerçekte kameranın içerisine uyan sensörden daha büyük bir sensör için yapılmışsa, görüş açısı lensin varsayılan açısından daha küçük olacaktır, çünkü bilginin bir kısmı sensörün dışında ‘’kayıp’’ olacaktır.

 

Otomatik gündüz/gece fonksiyonu: Bu özellik bazı dış mekan kameralarına ilave edilmiştir ve bütün renkli kameralarda yakın-kızılötesi ışıktan kaynaklanan renk distorsiyonunu önlemek için eklenen kızılötesi (IR) kesme filtresinin otomatik olarak ortadan kaldırılmasına imkan tanır. Işık olduğunda, IR-kesme filtresi devreye girer ve kamera renkli video verir. Karanlık koşullarında, kızılötesi-hassasiyetli siyah-beyaz video verebilmek amacıyla yakın-kızılötesi ışığın kullanımı için kamera filtreyi kaldırır. Kızılötesi veya gündüz/gece kameralar özellikle dış mekan ortamlarında veya yapay ışığı kısıtlayan durumlarda faydalıdırlar. Bu durumlar, sağduyulu ve gizli takip uygulamalarını da kapsar.

 

Minimum aydınlatma/ışık hassasiyeti: Bir network kamerasının ışık hassasiyeti sıklıkla lux terimiyle belirtilir, bir kameranın ürettiği kabul edilebilir bir görüntüdeki aydınlatma düzeyine tekabül eder. Lux rakamı daha düşük olan kameralar düşük ışık şartlarında görüntüyü daha iyi yakalarlar. Eğer bir kameranın 1 lux kadar düşük ışıkta çalışacağı belirlenmişse, bunun anlamı kamera 1 lux’te görüntü üretebilir, fakat görüntü yüksek kaliteli olmak zorunda değildir. Normalde, iyi kaliteli bir görüntü elde edebilmek için en azından 200 lux aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Bir kameranın ışık hassasiyetini belirlerken, farklı imalatçılar farklı referanslar kullanırlar, yani bir kıyaslama yapmak için yakalanan görüntüye bakmak önemlidir.

Ortam: lux

Güçlü güneş ışığı: 100,000

Tam gün ışığı: 10,000

Normal ofis ışığı: 500

Loş aydınlatmalı oda: 100

Lux, bir yüzeye metrekare başına düşen ışığın miktarıdır. Pek çok doğal görüntü, gölge ve yüksek ışıkta bir görüntünün farklı parçalarında farklı lux okumaları veren oldukça karmaşık aydınlatmaya sahiptir. Bu nedenle, unutulmamalıdır ki, bir lux okuması bir görüntünün ışık şartlarının bütününün göstergesi olmayabilir.

 

Video sıkıştırma tipi: Günümüzde kullanımda olan 3 tane sıkıştırma standardı vardır: Motion JPEG, MPEG-4 Part 2 (ayrıca bazı referanslarda kısaca MPEG-4 olarak isimlendirilir), ve H.264 / H.265 (ayrıca MPEG-4 Part 10/AVC olarak bilinir). Her bir standart, network video sisteminde depolanan ve taşınan verinin miktarını azaltmak için farklı tekniklere sahiptir.

 

H.265 en son çıkan standarttır ve önümüzdeki yıllarda en çok tercih edilen standart olması beklenmektedir.

 

Görüntü kalitesinden ödün vermeksizin, Motion JPEG ile kıyaslandığında H.264 bantgenişliğini ve depolama ihtiyaçlarını %80’den fazla ve H.264 standardıyla kıyaslandığında %50 kadar azaltmaktadır. H.265 ve H.264 lisanslı teknolojilerdir, yani bir netwotk video ürünü bu standartları destekliyorsa, lisans ücretinin ürünün fiyatına dahil edildiğini öğrendiğinizden emin olunuz. H.265 ve H.264 senkronize ses desteği sağlar, Motion JPEG bu özelliğe sahip değildir. Motion JPEG lisanslı bir teknoloji değildir.

Şu an için, çoklu sıkıştırma standartlarını destekleyen network video ürünleri maksimum esneklik ve entegrasyon imkanları için idealdir.

 

Video çözünürlüğü: Bir VGA çözünürlüğü 640X480 pikseldir. (Bilgisayar ekranları VGA veya çoklu VGA çözünürlüğüne sahiptirler.) Bir diğer genel format ise 4CIF’tir (704X480 piksel NTSC/704X576 piksel PAL standardında). Megapiksel kameralar en az 1280X960 piksel yüksek çözünürlük desteği sağlarlar ve ince detayların görülmesi kapasitesinin ihtiyaç duyulduğu uygulamalarda veya geniş bir alanın kapsanması uygulamalarında kullanılırlar. Bir network video ürününün belirli sayıdaki saniye başına çerçeve tedarik yeteneği çözünürlüğe bağlı olarak değişir. 2014 itibarı ile 30- 40 MP kameralar piyasada yerinini almaya başladı.

 

Saniye başına çerçeve oranı: Farklı çözünürlükler için belirlenen farklı çerçeve oranları olabilir. Full-motion video NTSC (Kuzey Amerika/Japonya) video standardında saniye başına çerçeve sayısı 30’dur, PAL (Avrupa) video standardında ise saniye başına çerçeve sayısı 25’tir. Bütün kameralardaki tam çerçeve oranı uygulamaların çoğu için ihtiyaç duyulandan her zaman daha fazladır. Network kameralarının konfigürasyon kapasiteleri ve dahili istihbaratıyla, çerçeve oranları normal şartların altında düşük düzeyde ayarlanabilir, örneğin saniye başına bir ila dört çerçeve, böylece depolama ihtiyacı ciddi biçimde düşer. Bir alarm olayında –örneğin, eğer video hareket tespiti veya bir harici sensör tetiklenmişse- network video ürünü tarafından daha yüksek kaydedilen çerçeve oranıyla gönderilen farklı akım talebi için bir video yönetimi yazılım programı yapılandırılır.

Çoklu, kişisel yapılandırılabilen akımlar: Bu kapasiteye sahip network video ürünleri çoklu akımlar sağlayabilir ve her akım sıkıştırma formatı ve düzeyi, çerçeve oranı ve çözünürlük anlamlarında farklı şekillerde yapılandırılabilirler. Örneğin, depolama amaçları için bir akım maksimum sıkıştırma ve düşük çerçeve oranıyla yapılandırılabilir; diğer bir akım daha yüksek çerçeve oranı ve daha az sıkıştırma ile gönderilebilir ve bu nedenle canlı görüntüleme için daha az duraklama olacaktır; ve yüksek sıkıştırmalı, düşük çözünürlüklü üçüncü bir akım mobil cihazlara gönderilebilir.

 

Çoklu, kişisel yapılandırılabilen video akışlar: Bu kapasiteye sahip network video ürünleri çoklu akımlar sağlayabilir ve her akım sıkıştırma formatı ve düzeyi, çerçeve oranı ve çözünürlük anlamlarında farklı şekillerde yapılandırılabilirler. Örneğin, depolama amaçları için bir akım maksimum sıkıştırma ve düşük çerçeve oranıyla yapılandırılabilir; diğer bir akım daha yüksek çerçeve oranı ve daha az sıkıştırma ile gönderilebilir ve bu nedenle canlı görüntüleme için daha az duraklama olacaktır ve yüksek sıkıştırmalı, düşük çözünürlüklü üçüncü bir akım mobil cihazlara gönderilebilir.

 

Ses desteği: Ses destekli bir network kamerası dahili bir mikrofon ile veya harici bir mikrofon için giriş (input) ile gelir. Hoparlörler dahili veya harici olabilirler. Bir ses özelliği kullanıcıların bir alanı uzaktan kontrolle dinlemesine, ziyaretçilere veya davetsiz misafirlere talimatlar, emir veya ricalar vermek için iletişim kurmalarına olanak tanır. Ayrıca ses, bağımsız bir tespit metodu gibi kullanılabilir. Belirli bir düzeyin üstünde bir ses tespit edildiğinde, video kayıt ve alarmlar tetiklenebilir.

 ip-kamera-ses

Ses modları simplex olabilir (ses operatör, veya kamera tarafından gönderilir), yarı dubleks (ses her iki yönde gönderilir, fakat bir defada yalnızca bir parti gönderilebilir) veya full dubleks olabilir (ses eşzamanlı olarak hem kaynaktan, hem de operatörden gönderilir). Ses sıkıştırılabilir ve video akışına entegre edilebilir ve izleme ve/veya kayıt amacıyla network üzerinden gönderilebilir. Network video sisteminde kullanılan dört adet ses sıkıştırma standardı vardır. Bunlar AAC-LC, bir lisans gerektirir ve G.711, G.726 ve G.722.2 (Uyarlamalı Çoklu-Seyrek-Genişbant) lisanssız teknolojilerdir. Ses ve video, network üzerinden gönderilen iki ayrı paket akımlardır. Müşteri veya oyuncunun auido ve video akımlarını mükemmel bir şekilde senkronize edebilmesi için, ses ve video paketleri zaman-damgalı olmak zorundadır. Motion JPEG kullanan zaman damgası, bir network kamerasında her zaman desteklenmeyebilir. Eğer senkronize ses ve video bir öncelikse, zaman damgalamanın genellikle desteklendiği standartlar olan H.264 veya MPEG-4 Part 2 video sıkıştırma standartlarını kullanmak daya iyidir.

 

Giriş ve çıkış (I/O) portları: Giriş ve çıkış (input/output) konnektörleri, harici cihazların network kamerasına bağlanmalarına imkan tanır. Bir kameraya yapılan girişler (örneğin kapı teması, kızılötesi hareket dedektörü, cam kırılması sensörü veya şok sensörü) kameranın harici bir olaya tepki vermesine, örneğin video kaydının başlatılmasına ve gönderilmesine imkan verir. Çıkışlar ise kameranın alarm aktivasyonu, kapı kilitlerini tetikleme, duman üretme veya ışıkları açma gibi harici cihazları kontrol etmesini sağlar.

I/O’lar ayrıca depolama alanından tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin, eğer bir giriş noktasında bir kişinin kimliğini kolayca yakalamak istediğinizde, kameranın sürekli olarak video göndermesine ihtiyaç duymazsınız. Sistemi önceden, kameranın yalnızca kapılar açıldığında gereken görüntü çerçevelerini yakalayıp, göndereceği şekilde ayarlayabilirsiniz. I/O portları bütün Ip network kameralarında ve video kodlayıcılarında mevcuttur.

 

Video hareket tespiti: Video hareket tespit monitörleri kameranın görüş alanında değişirler ve bir değişiklik olduğunda(örneğin görüş alanına izinsiz giren bir kişi) bir alarm durumu üretilir. Bu fonksiyon kameranın dahili bir özelliği veya video yönetimi yazılımının bir özelliği olabilir. Bir network kamerasında dahili-video hareket tespiti özelliğinin kullanımı, video hareketi tespit edilmedikçe video tedariki yapılmadığından beri bantgenişliği kullanımını azaltmıştır. Bütün Ip network kameralarda video hareket tespiti standart bir özelliktir.

 

Aktif kurcalama alarmı: Bu özellik, seçilmiş Ip network video ürünlerinde mevcut olan akıllı video analizi uygulamasıdır. Bir kameraya her hangi bir şekilde el ile müdahale edildiğinde (örneğin kazaen yönünü değiştirmek, bloke etmek, sprey-boya ile fokus ayarını bozmak, örtmek veya zarar vermek) otomatik olarak kayıt ve uyarı bildirimleri tetiklenir.

 

Alarm ve olay yönetimi: Bu kapasite ile, olay tetikleyicileri bile bir çizelgeye göre programlanabilirler, I/O’lar, video hareket tespiti, ses tespiti, aktif kurcalama alarmı veya sıcaklık alarmı ve diğerleri. Alarm öncesi ve sonrası bir network kamerasının görüntülerinin tampon bellekleri bir alarm durumundan önce ve sonra oluşan görüntüleri toplayarak kaydeder ve gönderirler. Bir alarm veya olay bir kez tespit edildiğinde, bir network kamerası TCP, HTTP, e-mail yoluyla bildirim gönderebilir ve e-mail, FTP ve http yoluyla görüntüler yükleyebilir. Bu görüntü yüklemelerinin kişisel JPEG dosyalarının gönderimini içerdiği, video akımı kayıtları anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Bir video akımının bir alarm tetikleyici üzerine kaydedilmesi, bir video yönetimi yazılım programı kullanılarak yapılabilir, bu program normal kayıt ayarlarından farklı olabilen belirli kritere (örneğin H.264, MPEG-4 veya Motion JPEG sıkıştırma formatı, daha yüksek çerçeve oranı ve görüntü kalitesi) dayalı akım talebinde bulunacak kapasiteye sahiptir.

 

Power over Ethernet (PoE) (IEEE 802.3af): Bir network kamerası bu özelliği desteklediği zaman, bunun anlamı kameranın veri için kullanılan aynı kablo üzerinden enerjiyi de alabilmesidir. Böylece kablolama ihtiyacı ve kurulum maliyeti azalır.

 

Wireless (Kablosuz): Dahili wireless destekli bir network kamerasına kıyasla, LAN ile arasında bir kablo olan network kamerası kullanışsız, zor ve pahalıdır. Wireless network kameraları dış mekan kullanımları için , kablo kurulumunun iç mekana zarar vereceği tarihi binalar gibi ortamlarda veya bir süpermarket gibi kameraların düzenli olarak yeni noktalara taşınmasına ihtiyaç duyulan durumlar için uygundur. Wireless network kameranızın, kablosuz iletişimi güvenli hale getirmek için yardımcı olacağı IEEE 802.1X ve WPA/WPA2 (Wi-Fi Korumalı Giriş) gibi güvenlik protokollerini desteklediğinden emin olun.

ip-kamera-wireless

 

Güvenlik ve yönetim: Bir temel seviyede, bir video takip network kamerası, network kamerasına farklı düzeylerde şifre-korumalı giriş desteği sağlamalıdır. Örneğin, bazı yetkili kullanıcılar görüntülere yalnızca belirli bazı kameralardan giriş yapabilirler; diğerleri operatör-düzeyi girişe sahiptirler ve yalnızca birkaç tanesi bir network kamerasının bütün ayarlarına yönetici girişi yapabilir. Çoklu-seviye şifre korumanın ötesinde, bir network kamerası güvenli iletişim için HTTPS şifreleme sunabilir; IP adres filtreleme, tanımlanan IP adresine direk engelleme veya giriş hakkı verir; IEEE 802.1X networke giriş kontrol eder ve kullanıcı girişi log hizmeti verir.

 

Network yönetimi özellikleri: Bunlar Quality of Service (QoS) desteği içerirler, bu destek bir QoS duyarlı networkte kritik-görev takibi için network kapasitesini rezerve eder ve öncelik sırasına koyabilir, IPv4 adreslemeye ilaveten Internet Protokol versiyon 6 (IPv6) için destek sağlar.

 

Bir network kamerası nasıl seçilir: İhtiyaç duyulan network kameralarının tipini belirlerken, bir alanı yeteri kadar kaplamak için ihtiyaç duyulan kamera sayısının yanı sıra, öncelikle görüntüyü veya ortamı ve takip uygulamasının amacını belirlemeye ihtiyaç duyarsınız.

 

Değerlendirme:

 

1)Ortam: Ortam, ihtiyacınız olan kameranın iç mekan veya dış mekan kamerası olacağını belirler, kameranın kurcalamaya dayanıklı mı veya vandalizme dayanıklı mı olması gerektiğini belirler, ve ayrıca özel bir muhafazaya ihtiyaç olup olmayacağını belirler. Ayrıca ışıklandırma ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır: İyi kaliteli bir görüntü almak için yeterli ışık var mı? Işık kaynakları ilave etmeye ihtiyacınız var mı? Kameranın ışık hassasiyeti ne olmalı?

 

2)Kapsama alanı: Bir PTZ dome kamera, sabit bir network kamerasının kapsadığından daha geniş bir alanı kapsayabilir. Alan genişledikçe daha fazla sayıda kameraya ihtiyaç duyulur.

 

3)Uygulama:

i.Yürütmek istediğiniz takibin cinsini belirleyin (açık/gizli-bu size, sağduyulu olan veya olmayan kurulumlarda kamera seçiminde yardımcı olacaktır).

 

ii.Ayrıca yakalamak istediğiniz görüntünün cinsini belirleyin: genel görünüş veya kimlik belirleme amacıyla yakın görüş. Amacınız kameranın yerleştirileceği yeri belirleyecektir, kameranın tipini ve ihtiyaç duyulan özellikleri (örneğin istisnai detaylar için megapiksel özelliği, ses, güvenlik özellikleri) ve lens ayarını/tipini (normal, telefoto veya geniş açı) belirleyecektir.

 

Bir PTZ veya dome kamera kullanan bir güvenlik operatörü geniş bir alanı kapsayabilir ve farklı amaçlar için farklı görüntüler yakalayabilir. Bir çok durumda, farklı amaçlarda görüntü yakalamak için farklı kameralara ihtiyaç duyulur (örneğin bir olayın eylem halinde tam bir genel görünüşünü yakalayabilmeyi sağlayan kamera ve kişinin/nesnenin kimlik tespiti amacıyla yakın çekim görüntüsü yapan diğer bir kamera).

iii.Görüş ve kayıt ihtiyaçları: Görüş ve kayıta ne zaman ve hangi sıklıkla ihtiyacınız olduğunu değerlendirin: gündüz, gece ve/veya haftasonları; çerçeve oranı kapasiteleri; çözünürlük; video sıkıştırma desteğinin tipi (H.264/MPEG-4 Part 2/Motion JPEG) ve farklı alarm yönetimi fonksiyonları ve akıllı video özellikleri örneğin video hareket tespiti, aktif kurcalama alarmı ve ses tespiti, ayrıca bu özellikler bantgenişliği ve depolama alanında tasarruf sağlarlar.

iv.Bağlantı değerlendirmeleri: örneğin Power over Ethernet desteği, wireless.

Ip network video ürünleri yüksek görüntü kalitesi sağlamaya odaklanmıştır.

 

Ürünler ayrıca bir çok yazılım sağlayıcının programlar yazabilmesine imkan veren açık API (arayüz programlama uygulaması) uygulamasına sahiptirler. Bu fayda, yazılım uygulamalarındaki tercihlerinizi arttırır. Ayrıca Ip başlatılmış olan yeni fonksiyonlar için network video ürünlerine sürekli ücretsiz güncelleme desteği sağlar. Profesyonel ip kamera yazılımların ayrıca global ürün desteği mevcuttur.

 

Network kameralarına ilaveten, Ip kodlayıcılar ve kod çözücüler, network video kaydediciler ve video yönetim yazılımı sunarlar. Geniş bir aksesuar yelpazesi mevcuttur: koruyucu muhafazalar, IR aydınlatıcılar, Power over Ethernet midspan ve aktif dağıtıcı, konnektörler ve kablolar, lensler ve lens aksesuarları, güç aksesuarları ve üçüncü-şahıs aksesuarları.

 

Bir çok network kamerasını sipariş etmeden veya satın almadan, karar vermeden önce birkaç kameranın saha testini yapmak iyi bir fikirdir.

 

2.2 Video kodlayıcı

 

Eğer zaten analog CCTV takip kameralarına sahipseniz ve IP-tabanlı takip sistemine geçmek istiyorsanız, analog yatırımlarınıza video kodlayıcı ilave ederek kullanabilirsiniz (ayrıca video sunucu olarak ta adlandırılır).

Bir video kodlayıcı, analog kameralara kolayca bağlanır. Kodlayıcı, analog sinyalleri dijital videoya çevirir ve IP network üzerinden gönderir, kullanıcıların kameraları uzaktan kontrolle izlemesine olanak tanır, ayrıca standart PC sunucularında kayıt ve video depolama yapar. Bir video kodlayıcı yeni fonksiyonlar ve faydalar sağlar, örneğin uzaktan kontrolle izleme kapasitesi, olay yönetimi, ölçülebilirlik ve diğer güvenlik sistemleriyle entegrasyonu kolaylaştırmak gibi. Ayrıca, koaksiyel kablolama, analog monitorler ve dijital video kaydediciler gibi bazı ekipman ihtiyacını ortadan kaldırır.

 

2.3 Network

 

Bu değerlendirmeler network ihtiyaçlarınızı belirlemektedir.

Network switchleri (anahtarlar), network kameralar, sunucular ve PC’ler gibi cihazların birbirileriyle iletişim kurmalarına, bilgi paylaşmalarına ve bazı durumlarda genel internet bağlantısına olanak tanırlar. Network dizaynları çeşitli şekillerde olabilir, güvenlik ve performans anlamlarında değişikliğe uğrayabilirler.

Öncelikle, şirketinizin networku ne için kullandığını belirleyin ve bölgesel alan networkünüz (LAN) veya geniş alan networkünüzün (WAN) ne yoğunlukta olduğunu tespit edin.

8-10 kameraya kadar, küçük bir takip sistemi yerleştiriyorsanız, bant genişliği kısıtlamalarını göz önüne almaksızın, temel bir 100-megabit (Mbit) network switch kullanabiliyor olmalısınız. Pek çok şirket var olan networkunu kullanarak bu boyutta bir takip sistemini uygulayabilmektedir.

Eğer 10 veya daha fazla kameradan oluşan bir sistem kuruyorsanız, networkün üzerindeki yükü bazı kuralları hatırlayarak hesaplamalısınız:

>Yüksek çerçeve oranlarında yüksek-kaliteli görüntü vermek üzere yapılandırılan bir kamera yaklaşık 2 ila 3 megabit bantgenişliği kullanır.

>12 ila 15 kameradan fazla ise, gigabit (Gbit) omurgalı bir switch kullanmayı göz önünde bulundurun. Eğer bir gigabit-destekli switch kullanılıyorsa, video yönetim yazılımını çalıştıran sunucuya bir gigabit network adaptörü kurulmalıdır.

Eğer networkünüze ilave bant genişliği kapasitesi kurmanız gerektiğini öğrenmek zorundaysanız, verilen bir zaman diliminde yoğunluk seviyesinin örneğini belirleyin veya aynı networkün kullanımını genel ticari aktiviteler için de yapabilirsiniz. Network trafiği geceleri ve haftasonu azalabilir-takip sisteminizi aktif hale getirmek isteyebileceğiniz zamanlardır. Örnek kullanımı size

a) takip ihtiyaçlarınız için olduğu gibi, basitçe aynı network altyapısını genel amaçlarınız için kullanabileceğinizi, veya

b) varolan genel amaçlı networkünüzü, IP-Takibi için yeni kurulan network ile kombine ederek kullanabileceğinizi belirler. Eğer ilave network kapasitesine ihtiyacınız varsa, bir switch ilave ederek veya ek panel yapılandırarak yeni kablo uygulamasına ihtiyaç kalmaksızın problemi çözebilirsiniz. Bant genişliği kullanımını hesaplamaya yardımcı olmak için;

 

www.axis.com/products/video/design_tool/ veya

http://designtool.digifort.com.br/calc/Engine sitelerinnde bulabilirsiniz.

 

Ayrıca 5.d bölümünde bant genişliği kontrolü hakkında daha detaylı bilgi mevcuttur.

 

Wireless (Kablosuz) networkler

Bir network kamerası ile bir LAN arasındaki kablo uygulaması kullanışsız, zor ve pahalı olduğundan, wireless giriş noktası kullanan bir wireless çözümü-ayrıca bu cihaz köprü veya wireless router (yönlendirici) olarak ta anılır-iyi bir opsiyondur. Wireless teknolojisi faydalıdır, örneğin kablo uygulamasının iç kısıma zarar verebileceği tarihi binalarda; süpermarketler gibi kameraların düzenli olarak yeni lokasyona taşınmasının gerektiği tesislerde; veya dış mekan kurulumlarında kullanılır. Wireless teknolojisi ayrıca pahalı zemin kablolama yapılmaksızın sitelerde köprü olarak kullanılabilir.

 

Wireless networklerde güvenlik

Bir wireless networkün güvenliğinin sağlanması önemlidir. Yoksa, networkün kapsadığı alandaki kablosuz cihazı olan herkes networke katılabilecek ve paylaşılan hizmetleri kullanabilecektir. Günümüzde en çok kullanılan standart WEP’tir (Wireless Equivalent Privacy), iletişime RSA RC4-tabanlı şifreleme ilave eder ve anahtarı doğru girmeyen kişilerin networke girişini engeller. Fakat anahtarın kendisi şifrelenmemişse, ‘’kilidi kaldırmak’’ mümkündür, bu yalnızca temel düzey güvenlik olarak görülebilir. Yeni bir standart, WPA (WiFi Protected Access) WEP standardındaki bazı eksiklikleri gidererek güvenliği ciddi biçimde arttırmaktadır, örneğin şifreli bir anahtarın ilave edilmesi gibi.

 

Takip için wireless kameralar kullanıldığında, bazı kurallar göz önünde bulundurulmalıdır:

 

 • Kameralara kullanıcı/şifre girişi sağlanmalıdır
 • Kablosuz router/kameralara şifreleme sağlanmalıdır
 • Wireless routerler normal switch gibi aynı bant genişliği kapasitesine sahip olmadıklarından, bir wireless giriş noktasına dört-beş kameradan fazlası bağlanmamalıdır.

 

2.4.Donanım (depolama ihtiyaçları)

 

Bir PC’nin dökümanları ve diğer dosyaları ‘’kaydetme’’ yöntemine benzer, video bir sunucuda veya PC’nin hard diskinde depolanabilir.

Bir depolama çözümü video verisini, depolanabilen büyük dosya gurupları gibi gördüğünden özel bir ekipmana ihtiyaç duyulmaz, girişi yapılır ve zamanla silinir. Bununla birlikte, video depolama, depolama donanımına yeni biçimler koyar çünkü normal çalışma saatlerine karşı dosyaların diğer tipleriyle sürekli bazda bir operasyon ihtiyacı olabilir. Buna ilaveten, ortamdan dolayı video çok büyük miktarda veri üreteceğinden, depolama çözümüne büyük bir talep olacaktır.

 

Depolama ihtiyaçlarının hesaplanması

Bir network takip sisteminin depolama ihtiyaçlarının düzgün bir şekilde hesaplanması için birkaç önemli faktör vardır, örneğin kurulumunuz için ihtiyaç duyulan kamera sayısı, her kameranın günde kaç saat kayıt yapacağı, depolanacak verinin uzunluğu ve sistemin video hareket tespiti gibi olay tetikleyici sistemleri kullanması veya sürekli kayıt gibi. Çerçeve oranı, sıkıştırma, görüntü kalitesi ve görüntü karmaşası (az hareket veya çok hareket) ayrıca değerlendirilmelidir.

 

Kullanılan video sıkıştırma tipi de depolama hesaplamasında etkilidir. H.264 sıkıştırma formatı günümüzde mevcut olan en etkili video sıkıştırma tekniğidir. Görüntü kalitesinden ödün vermeksizin, bir H.264 kodlayıcı, Motion JPEG formatına kıyasla dijital video dosyasının boyutunu %80 oranında ve MPEG-4 Part 2 (basitçe MPEG-4’ün gelecek referanslarıyla ilgili olarak) standardına kıyasla %50 oranında azaltabilir. Bunun anlamı, H.264 video dosyası için çok daha az network bantgenişliği ve depolama alanı ihtiyacı olacağıdır. Ya da diğer bir taraftan bakıldığında, verilen bit oranı için çok daha yüksek video kalitesi elde edilebilmesidir.

 

Motion JPEG’te depolama ihtiyaçları, çerçeve oranı, çözünürlük ve sıkıştırma derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. H.264 ve MPEG-4 standartlarında bit oranı depolama ihtiyaçlarını belirlemede anahtar faktördür.

Motion JPEG’e gelindiğinde depolama ihtiyaçlarının hesaplanması için net bir formül vardır (hesaplama aşağıda gösterilmiştir) çünkü Motion JPEG her bir görüntü için bir kişisel dosyayı ihtiva eder. H.264 ve MPEG-4 için hesaplamalar çok anlaşılır değildir, çünkü çok sayıda değişken bit oranı seviyelerini etkilemektedir. Bununla birlikte, H.264 ve MPEG-4 için örnek hesaplamalar aşağıda gösterilmiştir:

 

H.264 hesaplaması:

Bit oranı/8(bir byte’teki bit) X 3600s = Kilobyte(KB) saat başı/1000=Megabyte(MB) saat başı

MB saat başı X günlük operasyon saati/1000 = Gigabyte (GB)günlük

GB günlük X istenen depolama periyodu= Depolama ihtiyacı

(Not: Aşağıdaki rakamlar bir görüntüde çok sayıda hareket olduğu baz alınarak düzenlenmiştir. Bir görüntüdeki küçük değişiklikler rakamları %20 oranında düşürebilmektedir. Bir görüntüdeki hareket miktarı depolama ihtiyacı miktarı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.)

3 kamera ve 30 günlük depolama için toplam = 135 GB

 

MPEG-4 hesaplaması:

Bit oranı/8(bir byte’teki bit) X 3600s = KB saat başı/1000= MB saat başı

MB saat başı X günlük operasyon saati/1000= GB günlük

GB günlük X istenen depolama periyodu= Depolama ihtiyacı

(Not: Formülde, depolama ihtiyacı boyutunu etkileyen önemli bir faktör olan hareket miktarı hesaba dahil edilmemiştir.)

3 kamera ve 30 günlük depolama için toplam = 204 GB

 

Motion JPEG hesaplaması:

Görüntü boyutu X saniye başı çerçeve X 3600s= KB saat başı/1000 = MB saat başı

MB saat başı X günlük operasyon saati/1000 = GB günlük

GB günlük X istenen depolama periyodu = Depolama ihtiyacı

3 kamera ve 30 günlük depolama için toplam = 1002 GB

 

Depolama opsiyonları

Depolama çözümleri PC’nin veya sunucunun veri depolama yeteneğine bağlıdır. Daha düşük maliyetle daha büyük hard drive’lar üretildikçe video depolamak daha ucuz hale gelmektedir. Hard disk depolaması yaklaşımında iki yöntem vardır. Birincisi uygulamayı da yürüten aynı sunucu üzerinde videoyu depolamaktır. Bu direk bağlanan depolama olarak anılır. Diğeri ise uygulamayı yürüten sunucudan farklı bir depolama alanına sahiptir. Bu networke-bağlı depolama olarak (NAS) veya network depolama alanı (SAN) olarak anılır.

 

Direk bağlanan depolama, küçük ve orta ölçekli IP-Takip kurumlarındaki hard disk depolaması için muhtemelen en çok kullanılan çözümdür. Hard disk, video yönetim yazılımını da çalıştıran aynı sunucuya yerleştirilmiştir. PC ve bulundurulan hard disk sayısı mevcut olan depolama alanının miktarını belirler. Standart PC’lerin çoğu iki ile dört hard disk bulundurabilir. 

NAS ve SAN hakkında 8.Bölümde detaylı bilgi verilmiştir.

 

2.5 Video yönetim yazılımı

 

Video, bir network video ürününün dahili-web arayüzünün kolayca kullanımıyla yönetilebilmesine rağmen, video yönetim yazılımı çoklu kameralardan, canlı görüntüleme ve kayıt için daha etkili video yönetimine olanak tanır. Bu nedenle, video yönetim yazılımı bir IP-Takip sisteminin önemli bir bileşenidir.

 

Video yönetiminin ihtiyaçları kameraların sayısına, performans ölçütlerine, platform tercihlerine, ölçülebilirliğe ve diğer sistemlerle entegrasyon ihtiyacına bağlıdır. Çözümler tipik olarak tek PC sisteminden, gelişmiş müşteri/sunucu-tabanlı yazılıma kadar, çoklu, eş zamanlı kullanıcılara ve binlerce kameraya kadar çeşitlenir.

 

 

 

1 IP KAMERA SİSTEMİNE GİRİŞ

Bu bölüm IP Kamera sisteminin neyi kapsadığı, network videosunun faydaları, takip kurulumunuzun tanımının önemi ve alanınıza IP Kamera sistemi kurduğunuz zaman göz önünde bulundurmanız gereken yasal hususlar konularında tanıtım desteği sağlar.

 

1.1. IP Kamera sistemi nedir?

IP-Takibi bir güvenlik sistemi terimidir, kullanıcıya bir IP (Internet Protocol-tabanlı) network , örneğin yerel alan networku (LAN) veya internet üzerinde, video ve/veya ses kayıt etme ve izleme yeteneği verir. Basit bir IP Kamera sistemi, bir network kamerası kullanımı (veya video kaydedicili/video sunuculu bir analog kamera), bir network anahtarı (switch), görüntüleme için bir PC, video yönetimi ve depolaması ve video yönetimi yazılımını içerir. (2.Bölümde bileşenler ile ilgili daha detaylı bilgi verilmiştir.)

 

Ip Kamera Sistemi

Şekil 1.a- Bir IP Kamera veya network video sistemi

Analog video sistemlerinin kullandığı kamera lokasyonundan görüntüleme / kayıt etme istasyonuna noktadan noktaya özel kablolama sistemine benzemeyen, IP Takibi (veya network video) bilgi taşımanın omurgası olarak IP network teknolojisini kullanır. Bir IP Kamera kurulumunda, dijitalleştirimiş video ve / veya ses dalgaları her hangi bir lokasyona hatta istenirse dünyanın her tarafına kablolu ve / veya kablosuz IP network yoluyla gönderilebilir, network girişi olan her hangi bir yerde video izleme ve kayıt etmeye olanak tanır.

 

Analog Video Sistemi

Şekil 1.b- Bir DVR (dijital video kaydedici) ile birleşen bir analog video sistemi

 

 

Bir analog video sistemi, kaydedici cihazda sonlanan tek yönlü bir sinyal taşıyıcının en büyük parçasıyken, bir network video sistemi çift yönlü (bilginin gönderilip-alınmasına imkan verir) ve daha büyük, ölçülebilir bir sisteme entegre edilebilen bir sistemdir. Bir network kamera, örneğin, bir kullanıcıya video, ses ve diğer veriyi (örneğin SMS) gönderebilir, kullanıcıdan ses ve veri komutları alabilir, örneğin kapıları veya harici alarmları aktif etmek gibi. Buna ilaveten, bir network video sistemi muhtelif uygulamalarla paralel olarak iletişim kurabilir ve hareket tespiti veya farklı video akımları göndermek gibi muhtelif görevleri yerine getirebilir. Böyle bir sistem daha büyük performans imkânlarını ve esnekliği destekler.

Alarm entegrasyonlu bir network video sistemi

 

Şekil 1.c- Alarm entegrasyonlu bir network video sistemi

Dijital yapı ve video dağıtım metodu nedeniyle, IP Kamera sistemi size canlı ve kaydedilmiş videonun daha gelişmiş kontrolüne imkan veren fayda ve gelişmiş fonksiyonelliği ve alarm organizasyonunu barındırır. Bu, sistemi güvenlik takip uygulamaları için son derece uygun hale getirir.

Avantajları içerisinde:

1) Uzaktan kontrolle giriş yapabilme: Dünyada networke bağlı her hangi bir lokasyondan sanal olarak canlı ve kaydedilmiş videoya giriş yapabilirsiniz. Farklı lokasyonlardaki çoklu, yetkili kullanıcılar canlı veya kaydedilmiş videoya giriş yapabilirler. Eğer firmanız bir üçüncü-şahıs katılımını istiyorsa, bu oldukça faydalıdır, örneğin bir güvenlik firması videoya giriş yapabilir ve bundan faydalanabilir. Geleneksel analog CCTV sisteminde, videoyu görüntülemek ve yönetmek için açık bir şekilde görüntüleme lokasyonunda olmaya ihtiyaç duyarsınız ve alan dışı video girişi bazı ilave ekipman olmadan mümkün olmayacaktır, örneğin video kodlayıcı ve bir network DVR (dijital video kaydedici).

 

2) Yüksek görüntü kalitesi: Güvenlik takip uygulamasında yüksek görüntü kalitesi esastır. Bir olayı geliştiği anda net bir şekilde yakalayabilmeyi ve karışan insanları veya nesneleri tanımlayabilmeyi istersiniz. Bir network video sisteminde, üretilen görüntü kalitesi analog sistemdekinden çok daha kolay bir şekilde korunur. Bir analog video sisteminde, kablolama mesafesi ve görüntünün analog ile dijital formatlar arasındaki her hareketinde yakalanan görüntünün kalitesi düşer. Analog video sinyalleri daha uzun mesafeler boyunca taşındıkça zayıflarlar. Bir tam dijital IP Kamera sisteminde, network kamerasından gelen görüntü bir kez dijitalleştirilir ve gereksiz görüntü hareketlerine gerek kalmaksızın dijital kalır ve taşındığı mesafeden dolayı görüntü kalitesinde düşme olmaz. Buna ilaveten, dijital görüntüler daha kolay depolanabilir.

 

Gelişmiş tarama teknolojisini kullanan bir network kamera hareket eden nesneler için daha net görüntü sağlar, çünkü bütün görüntü tek seferde verilir. Bir analog video sinyalinde, satırların iki ardışık birbirine geçen alanları bir görüntü oluşturur ve bu bir PC monitöründe görüntülendiğinde iki birbirine geçmeli alanın arasında yakalanan hareket eden nesnelerin görüntüsünde bulanıklık oluşur.

 

Ayrıca bir megapiksel network kamera (1 milyon veya daha yüksek megapikselli) bir analog kameranın sunabileceğinden çok daha yüksek çözünürlük sunar, bunun anlamı daha fazla detay veya daha geniş kapsama alanıdır.

3) Kolay, gelecek korumalı entegrasyon: Network video ürünleri açık standartlar prensibine dayalıdır, bilgisayar ve Ethernet tabanlı bilgi, ses ve güvenlik sistemleri, video yönetimi ve uygulama yazılımı ve diğer dijital cihazlarla kolayca entegre olur. Örneğin, bir network kamera özelleştirilmiş yazılım programlarına bağlanabilir, örneğin Satış Noktaları (Point of Sales) sistemi ile videoyu entegre edebilir veya görüntülü ve/veya ses veriyi analiz ederek kalabalık bir ortamda veya yetkisiz girişin olmadığı özel alanlarda aranan insanları tespit edebilir.

 

4) Ölçülebilir ve esnektir: Bir IP Kamera sistemi ihtiyaçlarınızla büyüyebilir. Sisteminize dilediğiniz kadar video ürünleri ilave edebilirsiniz, network altyapınızda önemli bir değişiklik veya maliyet değişikliği gerektirmez. Ürünleri yerleştirip, sanalda her noktadan networke bağlayabilirsiniz ve sistem sizin dilediğiniz kadar açık veya kapalı olabilir.

 

5) Düşük maliyetli: Bir IP Kamera sistemini sahiplenmenin toplam maliyeti geleneksel analog CCTV takip sisteminden daha düşüktür. Yönetim ve ekipman maliyeti arka plan görevlerinin ve depolamanın endüstri standartlarında yürütüldüğünden beri düşmüştür, açık sistemler-tabanlı sunucular bir analog CCTV sistemindeki DVR örneğindeki gibi şahsi donanımlar değildirler. İlave maliyet tasarrufları kullanılan altyapıdan gelir. LAN’lar ve Internet gibi IP-tabanlı networkler ve wireless gibi muhtelif bağlanma metodları, bir analog CCTV sistemindeki gibi geleneksel coaxial ve fiber kablolamadan çok daha ucuz alternatiflerdir. Buna ilaveten, bir IP altyapı, organizasyondaki diğer uygulamalar için geliştirilebilir.

Daha ötesi, bir analog video sisteminde uygulanamayan Power over Ethernet (PoE) teknolojisi network video sisteminde kullanılabilir, tasarrufu ve güveni arttırır.

PoE Switch

Bir Power over Ethernet (PoE) sistemi. Bir PoE-destekli network kamera direk olarak PoE etkin switch’e(anahtar) bağlanır, içerisinde PoE desteği olmayan bir network kamera PoE kullanımı için bir aktif splitter (dağıtıcı) kullanabilir.

PoE, networke bağlanmış cihazların PoE etkin switch’ten veya midspan’dan güç almasına imkan tanır, aynı standart kablo veri transferini (video) yapar. Uzman bir elektrikçi ve ayrı bir güç kablosuna ihtiyaç duymazsınız özellikle ulaşım zorluğu olan alanlar için büyük bir avantajdır. PoE ile network kameralar / video kodlayıcılar bir sunucu odasının Kesintisiz Güç Desteğinden (Uninterruptible Power Supply) merkezi güç desteği alabilirler; böylece bir elektrik kesilmesi durumunda kameralar / video kodlayıcılar hala çalışıyoolacaklardır. (Üstteki şekilde görebilirsiniz.)

 

6) Olay yönetimi ve akıllı video: Sıklıkla çok fazla video kaydedilir ve bunları analiz etmek için yeterli zaman yoktur. İçerisine istihbarat veya analiz ilave edilmiş olan gelişmiş network kameralar / video kodlayıcılar gereksiz video kayıtlarını azaltarak inceler ve programlanmış tepkilere imkan tanır.

Gelişmiş network kameralar / video kodlayıcılar dahili video hareket tespiti, ses tespit alarmı, aktif kurcalama alarmı, I/O bağlantıları ve olay yönetimi gibi özelliklere sahiptirler. Bu özellikler network kameraların / video kodlayıcıların sürekli olarak girişleri analiz etmek ve bir etki durumunda bir tepki veya tepkiler serisi başlatmak için hazır olmalarına imkan tanır. İstihbarat / analizin kayıt sunucusunda yürütülmesi yerine network kamerasında yürütülmesi network bant genişliği kullanımını azaltır ve depolama ihtiyacı yalnızca işlemeye uygun veri için olduğundan network üzerinden gönderilebilir. Buna ilaveten, bilgisayar sistemi için kaydetme sunucusundan daha az güç ihtiyacı duyulur.

Olay yönetimi fonksiyonları, network video ürünleri kullanıcı ara yüzü veya video yönetim yazılım programı kullanarak yapılandırılabilirler. Kullanıcılar tetikleme çeşitlerini ve zamanını ayarlayarak alarmları / olayları tanımlayabilirler, tepkileri de tanımlayabilirler (örneğin güvenlik ihtiyaçları için bir veya birden fazla lokal ve / veya alan dışı siteye girişi kaydederek; harici cihazların aktivasyonu alarmlar, ışıklar ve kapılar gibi. Aynı zamanda kullanıcılar mesajla bilgilendirilebilirler.

Bir güvenlik personelinin insanları, mülkü ve varlıkları koruma yeteneği IP Kamera teknolojisinin esnekliği ve gücü ile geliştirilebilir. IP Kamera sistemleri iç mekan / dış mekan ve özel / kamu alanlarına kuruldular; örneğin mağazalar, evler, bakım merkezleri, okullar, bankalar, devlet büroları, fabrikalar, depolar, tren / metro istasyonları ve havaalanları.

 

1.2. Bir IP Kamera sistemine genel bakış

Bir IP Kamera sistemi sizin ihtiyacınıza göre basit olabildiği gibi sofistike de olabilir. Basit bir senaryoda, videoyu kaydetmek ve görüntülemek istediğiniz yerde bir PC’niz vardır. PC ve network switch’i (anahtar) arasında bir Ethernet kablonuz vardır (bu farklı cihazların birbirine bağlanmasına ve paylaşıma izin verir, örneğin bir genel internet bağlantısı) ve switch’ten kamera lokasyonuna bir kablonuz vardır. Sonra videoyu yakalayıp network üzerinden video akışını gönderecek ekipmana ihtiyaç duyarsınız. Bu bir network kamerası veya video kodlayıcısına bağlı bir analog kamera (ayrıca bazen video sunucusu olarak bilinir) olabilir.

Bir IP Kamera sistemine genel bakış

 

Bir network kamera veya video kodlayıcısı direk olarak networke bağlanır web kamera gibi direk PC’ye bağlanmaz. Network kamerasını (veya analog kamera ve video kodlayıcı) bir kez kurup, yapılandırdığınızda, lokal PC veya uzaktan kontrollü PC ile internet yoluyla bir web tarayıcı kullanarak canlı videoyu görüntüleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Aynı anda çok sayıda kameradan giriş yapmak ve video kaydetmek isterseniz, kayıt yapan PC’ye video yönetimi yazılım programı kurmanız tavsiye edilir.

Daha önce belirtildiği gibi, bir IP Kamera sisteminin ölçeklenmesi kolay ve düşük maliyetlidir. Ayrıca esnektir ve sistemin her bileşeni ihtiyacınıza göre özelleştirilebilir. Aşağıda ihtiyacınıza göre özelleştirilebilen bileşenlere genel bir bakış sunulmaktadır:

a) Network kamerası / video kodlayıcı: Network kameralarının ve video kodlayıcılarının çeşitleri oldukça fazladır. Network kameralar, sabit kameralar ve sabit dome (kubbe) kameralardan, pan/tilt/zoom (PTZ) , PTZ dome panoramik kameralara kadar çeşitlenir ve iç mekan / dış mekan kullanımına göre dizayn edilebilir. Diğer network kamera özellikleri dahili wireless iletişim desteği, megapiksel çözünürlükler ve vandalizm dirençliliğidir. Network kameralar ve video kodlayıcılar muhtelif kabiliyetler sunabilirler:

1) bir çok eşzamanlı video akımı farklı video sıkıştırma formatı kullanır (örneğin H.265, H.264, MPEG-4, Motion JPEG) bu bant genişliğini ve görüntü kalitesini optimize eder;

2) harici cihazlara bağlantı için giriş / çıkış portları mevcuttur, örneğin sensörler ve alarmlar;

3) dahili istihbarat, örneğin video hareket tespiti ve kurcalama tespti;

4) eşzamanlı olarak farklı cihazlar ve yazılımlar ile iletişim kurabilen sofistike alarm ve olay yönetimi fonksiyonları, farklı çözünürlüklerde ayrı video akışını farklı çerçeve oranlarında ve farklı yerlere gönderebilirler;

5) ses desteği;

6) Power over Ethernet, veri taşıma yapabildiği gibi aynı kablo üzerinden güç tedariki de yapar.

 

b) Network: IP-Takibi için bir network dizayn edip emniyetini sağlamanın pek çok yolu vardır. Buna ilaveten, bir network ihtiyacınız kadar küçük veya geniş olabilir ve kablolu veya kablosuz veya her ikisinin kombinasyonu olabilir. Ayrıca, networkunuzun bantgenişliği kapasitesini kolayca switch/router ekleyerek arttırabilirsiniz. Ve bantgenişliği kullanımını optimize etmek için farklı teknolojiler kullanılabilir. Daha ötesi, kablolu bir network yalnızca veri dağıtmaz, ayrıca Power over Ethernet (PoE) teknolojisi kullanarak güçte dağıtır. Bu, PoE’e imkan tanıyan network kameraların / video kodlayıcıların kurulumunu basitleştirir ve tasarruf sağlar.  

c) Donanım (sunucu ve depolama): Bir IP Kamera sisteminin donanım ihtiyacı karmaşık değildir. Basitçe IT endüstrisinde bulunan standart bileşenleri kullanır. Günümüzün PC’si, ve Windows işletim sistemi bir video yönetimi yazılımını çalıştırabilir, kayıt yapabilir ve 50 kameraya kadar video kaydı yapabilir. Depolama aktuel sunucu üzerinde yapılıyor ise depolama alanını genişletmek ve esneklik için çözümler mevcuttur. Daha düşük maliyetle daha büyük sabit disk sürücüler üretildikçe, daha büyük miktarlardaki videonun depolanması daha ucuz hale gelmektedir.

d) Yazılım:

Bir IP Kamera sisteminin yönetimi, kurulumu ve hazırlığı için geniş bir yazılım çeşidi mevcuttur. Örneğin, Luxriot veya Digifort hesaplama sistemini kullanabilirsiniz, size network video sisteminizin ne kadar bant genişliğine ihtiyacı olacağını hesaplar ve Sunuc programlarını kullanarak network üzerinde video ürünlerini bulmayı, kurulumu ve yapılandırmayı kolaylaştırırabilirsiniz. Ayrıca diğer şeylerin yanında, network video ürünlerinizi görüntülemenizi, kaydetmenizi ve güvenlik tercihlerinizi merkezi olarak yönetip yapılandırmanızı sağlar.ip-kamera-yazilim-programi

 

Bileşenler hakkında daha detaylı bir müzakere ve ekipman seçiminde göz önünde bulundurulması gerekenler 2. bölümde belirtilmiştir.

1.3. IP Kamera uygulamanızın tanımı

Bir video takip kurulumunu kararlaştırmadaki ilk ve en önemli adım takip uygulamanızın amacını belirlemektir. Video takibinizi nereye ve ne amaçla yerleştireceğinizi belirlemek iyi bir fikirdir (örneğin takip genel taslağı, tanımlama, insan sayma). Bu, diğer bileşenlerin kurulumunu ve kurulumun toplam maliyetini etkileyebileceği gibi, network kameraların tipini ve sayısını da belirler. Bir network kameranın nasıl seçileceği ve diğer bileşenler hakkında daha fazla bilgi 2.bölümde verilmiştir.

1.4. Yasal değerlendirmeler

Video takibi yasalar tarafından ülkeden ülkeye farklı şekillerde kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Bir video sistemini kurmadan önce bölgenizdeki yasaları incelemeniz tavsiye edilir. Aşağıdaki maddeleri kapsayan mevzuat veya yönetmelik mevcut olabilir:

a) Lisans. Özellikle kamuya açık alanlarda video takibi yapmak için yetkili bir makamdan lisans almak veya kayıt yaptırmak ihtiyacı duyabilirsiniz.

b) Ip Takip ekipmanının amacı. Sizin bölgenizde yasalar tarafından izin verilenlerle uyumlu mu?

c) Ekipmanın pozisyonu veya lokasyonu. Yalnızca ekipmanın hedeflediği alanı kapsayacak şekilde yerleştirilmiş ve pozisyon verilmiş mi ve eğer hedeflenen alanın haricinde bir alan kapsanıyorsa, bu alanın sahiplerine danıştınız mı? Video takibinin yasaklandığı yerlerde kapsama alanlarında bazı kurallar olabilir, örneğin bir perakende ortamındaki soyunma odalarında ve tuvaletlerde.

d) Duyuru. İnsanları takip ekipmanının kapsadığı bir alana girdiği konusunda uyarmak için işaretler yerleştirmek zorunda olabilirsiniz ve işaretler hakkında kurallar olabilir.

e) Görüntü kalitesi. Görüntü kalitesi ile ilgili kurallar olabilir, mahkemede kanıt olarak kullanımı kabul edilen veya izin verilmiş olanı etkileyebilen görüntüler gibi.

f) Video formatı. Yetkilileri video formatının kendilerinin idare edebileceği formatta olmasına ihtiyaç duyabilirler.

g) Kaydedilen videodaki bilgi desteği. Örneğin video kayıtlarında tarih ve saat onayı gibi gereksinimler olabilir.

h) Görüntü süreci. Görüntülerin ne kadar muhafaza edileceği, bunları kimin görebileceği ve kaydedilen görüntülerin nerede görüleceği ile ilgili kurallar olabilir. Bir denetim defteri tutmak zorunda olabilirsiniz.

i) Kameraların nereye yerleştirileceği konusunda çizimlere ihtiyaç olabilir.

j) Personel eğitimi. Gizlilik meselelerinde olduğu gibi, güvenlik ve açıklama politikalarında da operatörlerin eğitim ihtiyacı ile ilgili düzenlemeler olabilir.

k) Kayıt altına alınma ve üçüncü şahıslara tebligat. Görüntülere kimin gireceği ve nasıl gösterileceği konusunda sınırlamalar olabilir. Örneğin, eğer video medyaya kapalıysa, şahısların görüntüleri değiştirilebilir veya bulanıklaştırılabilir.

l) Ses kaydı. Videoya ilaveten ses kaydı yapılması için izin ihtiyacı olabilir.

m) Düzenli sistem kontrolleri. Bütün ekipmanın gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için yapılması gereken sistem kontrollerinin hangi sıklıkla olacağı ile ilgili bir yönetmelik olabilir.

  

         

İNŞAAT TIME LAPSE ÇÖZÜMLERİ

TIME LAPSE UYGULAMASI

 

 

time-lapse-1

 HD (1920 x 1080P) Çözünürlük, 16:9 formatında veya,

4K (3840 x 2160P)  Yüksek Çözünürlükteki  kameralar ile 16:9 / 4:3 formatında olabilir.
Bellirlenmiş zaman aralıklarında Fotoğraf Çekimi yaparak oluşturulan verinin bir program aracılığıyla düzenlenerek videoya dönüştürülme sürecine, “Time Lapse” diyebiliriz.

 

 • Time Lapse güncel olarak inşaat sahaların yapım aşamasından itibaren başlayarak geçen süreçi belirlenmiş aralıklarla kayıt altına alınır.
 • Time Lapse genel olarak 24 saatte  12 fotoğraf çekimi ile inşaat/yapı karelenmektedir.
 • Bu uygulama sonunda oluşturulan video; sunumlarda ve tanıtımlarda önemli bir değer olarak yerini almaktadır.
 • Yapılan çekim sırasında oluşan data SD karta, ftp üzerindeki klasöre yada yakın/uzak noktadaki pc ye aktarılabilir.
 • Kullanılan cihaza network bağlantısı sağlandığı takdirde tüm ayarları veya güncellemeler anlık uzak erişim yoluyla da yapılabilmektedir.
 • Kablo bağlantısı sağlanamayan time lapse projelerde; sistem 3G network yapısı kullanılarak hizmete alınabilmektedir.
 • Time Lapse uygulaması için sadece kurulan sistem dolabına enerji iletimi, altyapı gereksinimlerini sağlamış olur.
 • Oluşturulan sistem portable (taşınabilir) yapısı , kullanıcı dostu arayüzü ile sisteminize entegre edilebilir veya harici bir sistem oluşturulabilir.  

 TIME LAPSE UYGULAMA ALANLARI

 

timelapse

İnşaat Sahaları

AVM İnşaatı

Hastane İnşaatı

Köprü İnşaatı

time lapse

Time lapse uygulaması için tercih edilebilecek paketler;

Time Lapse EKO PAKET   

 • 1/2.8” Sony Sensör,1920 x 1080P Çözünürlükte Kamera
 • Timelapse Özellikli Yazılım
 • Dış Ortam Kamera Muhafaza/Ayak 
 • 32 GB SD Kart  64 GB'a Yükseltilebilir Bellek.
 • Zamanlama Özelliği ile ayarlanmış gün / saat içinde uygun formatla çekim imkanı

 Time Lapse PRO PAKET  

 • 1/2.8” Sony Sensör, 3840 x 2160P Çözünürlükte 4K Kamera
 • Timelapse Özellikli Yazılım
 • Dış Ortam Kamera Muhafaza/Ayak 
 • 32 GB SD Kart 64 GB'a Yükseltilebilir Bellek.
 • Zamanlama Özelliği ile ayarlanmış gün / saat içinde uygun formatlarla (day / night/ low noise), çekim imkanı

 Time Lapse DONANIM / AKSESUAR

 • Kablosuz Erişim 500 mt. Point to Point
 • Kablosuz Erişim 1.000 mt. Point to Point 
 • 3G Router Modem
 • PoE Injektör
 • Boru Tipi Kelepçeli Ayak
Sayfa 1 / 11