analogboxkamera7
 
Box Kamera
 
Günümüzde kamera denilince akla ilk gelen kamera çeşididir. Dünyada ilk George Eastman tarafından 1888\'de tanıtılan fiziksel yapısı çok basit ve tek elemanlı bir objektif, ışık geçirmez bir kutu ve arka tarafına film takılmasına olanak veren bir kızaktan meydana gelir.
Kameranın objektifi, çok yakın cisimler dışında her şeyi net çekebilecek biçimde seçilerek ayarlanmış olduğundan ayrıca bir de odaklama sistemi eklenme gereği duyulmadan üretilir..
 
Kamera muhafazası ise kullanıcının ihtiyacına göre standart, ısıtıcılı veya ısıtıcı fanlı olarak seçilebilir.İç ortam kamerası olarak sadece lens ve ayak ile kullanılırken,dış ortam kamerası olarak kamera lensi, kamera muhafazası ve muhafaza ayağı ile birlikte kullanılabilirler.
Lensi ayrıca satın alınıp kullanıldığı için ihtiyaca en uygun lens seçerek uygun bakış açısı ve görme mesafesi elde etmek mümkündür. Ortamda fazla ışık değişimi olduğu yerlerde oto iris lens kullanılabilir, ayar imkanı verilmesi istenirse varifocal ayarlı lens seçilebilir ya da zoom özelliği elde edilmek istenirse motorlu zoom lens kullanılabilir.
 
Box kameraların fiyatları normalde uygun olup sadece standart, iyi aydınlatmalı yerlerde kullanılan ekonomik kameradan çok üst düzey niteliklere sahip pahalı modelleri bulunmaktadır.
 
Eğer kullanıcı Box Kamerayı PTZ olarak kullanmak isterse de bir hareket motoruyla bu isteğini karşılamış olur.
Bu kameralar kullanıldıkları ortamda şekillerini belli ettiklerinden dolayı hırsızlar için caydırıcı özelliğe sahiptir
Yüzlerce farklı özellikte modelleri olup günlük yaşamda baks kamera, metal kutu kamera, ccd kamera, metal kasa kamera isimleriyle anılmaktadır.
 

Box Kamera