speed-dome-kamera
 
Speed Dome Kamera
 
CCTV kamera güvenlik sistemlerinde en gelişmiş özelliklere sahip kamera çeşididir. Speed dome kameralar isimlerini hızlı hareket edebilme özelliklerinden almaktadır. İngilizce sözcüklerin baş harflerinden oluşan PTZ kamera diye anıldıkları gibi motorlu kamera, hareketli kamera, pan tilt kamera, mobese kamera, high speed dome kamera, slow speed dome kamera gibi isimlerle de anılmaktadır. PTZ isminin açılımı ise ; Pan : Sağa sola dönme, Tilt : Aşağı yukarı hareket, Zoom : görütüyü yaklaştırma uzaklaştırmadır.
 
Speed dome kamera denilince akla yüksek hızlı modeller gelir. Daha ucuz fiyatlı slow dome kameralarda üretilmeye başlamıştır. Fakat, düşük hızlı bu slow dome kameralar hem yavaş dönme hızına sahiptir hem de gelişmiş özellikleri daha sınırlıdır.
 
Önceden ayarlanmış hareket ve zoom senaryoları olan preset noktaları sayesinde bir alarm anında speed dome kameraların istenilen bölgelere gitmesi sağlanabilir. Dış muhafazalarına, pan yeteneklerine, tilt yeteneklerine, zoom yeteneklerine, preset sayılarına göre sınıflandırılabilirler.
 
Zoom özellikleri ise 2 çeşittir : Fiziksel olarak lensin bir mikro motor hareketi yardımıyla sağlandığı zoom çeşidi optik zoom,kamera yazılımı ile gerşekleşen zoom çeşidi ise digital zomdur.Fakat bu yazılımda yalnız gerçek bir yakınlaştırma olmadığı için görüntüde dağılmalar meydana getirir.
 
Bu kameralar kompakt yapıda olup ayrıca muhafaza gerektirmez.İç ve dış her ortamda çalışabilecek şekilde üretilmişlerdir. Tüm olumsuz hava şartında çalışmaya uygun en ileri seviye güvenlik kamerası gurubundadır.
 

Speed Dome Kamera