Güvenlik Sis. Hakkında

IP DOME (Tepe) KAMERALARIN SUGEÇİRMEZ KURULUMU

Tanıtım  Borunun KurulumuNemli Ortamda Kurulum

 

ip-dis-ortam-kamera

IP DOME (Tepe)

KAMERALARIN

SUGEÇİRMEZ

KURULUMU

 

Tanıtım

Dış bölge ip dome (tepe) kameralarının hepsi sugeçirmezdir, IP66 olarak sınıflandırılırlar. Bununla birlikte, bu su geçirmezlik özelliği yalnızca ip kamera ve kablolar uygun şekilde kapatılırsa garanti kapsamına girer.

 

Dış bölge kurulum noktasındaki ip kamerayı sunucuya bağlayan veya en yakındaki su geçirmez bağlantı kutusuna bağlayan ethernet kablosunu koruyan sugeçirmez esnek borular kullanılması zorunludur. Esnek boru ip kameraya boru kelepçesi kullanılarak monte edilebilir. Boru kelepçesi genellikle ip dome kameraların satış paketine dahil değildir , yerel tedarikçilerden ayrıca satın alınabilir.

 

Boru kelepçelerini satın alırken, tekniker yalnızca kameranın yan boyutunu bilmeye yeterlidir. Bu 3 / 4'' (ticari boyut) veya 26.441 mm'nin gerçek fiziksel çapı ile olur. Örnekte kurulumunu yapacağımız ACTI ip kamera modelleri aynı delik boyutuna sahiptir.

 

Boru kelepçesinin diğer ucunun boyutu (esnek boruyu tutan) kullanıcının kararına bağlıdır. Farklı boyutlarda bulmak mümkündür. En azından 1 / 2 (ticari boyut) borunun yerleşebileceği boyut kullanılması tavsiye edilir ki Ethernet kablosu RJ-45 kafa ile birlikte düzgünce içerisinden geçebilsin.

Aşağıdaki bölüm esnek borunun ip kameraya boru kelepçesi ile nasıl monte edileceğini açıklamaktadır.

 

Borunun Kurulumu

Ethernet kablosunu esnek borunun içerisine RJ-45 konnektör ile birlikte yerleştiriniz. RJ-45 konnektörünü katlayıp, kabloyu borunun içine iterek yapmayı da dikkate alabilirsiniz.

Boru kelepçesini sökünüz.

image2

Sıkıştırma somununu esnek borunun etrafında tepeden 10-20 cm kaydırınız. Sızdırmazlık sağlayan parçayı (kauçuk) esnek borunun tepesine yerleştiriniz.

image3

 

Ip kameranın yan tarafında bulunan iki delikten hangisine esnek boruyu bağlamak için kullanacağınıza karar veriniz. Bir delik yan tarafta, diğeri de alt kısımdadır. Hangisini seçerseniz seçin, diğer deliği metal parça ile kapatarak sızdırmazlığı sağlamayı unutmayınız.

 

Senaryo 1, Yan deliği kullanmak Senaryo 2, Alt deliği kullanmak
image5 image4

 

  Bağlantı kelepçesini ip kameranın içine vidalayınız ve sıkıştırma somunu ile kameranın iç tarafından sıkıştırınız.

 

 

image7 image6

 

Ethernet kablosunu ip kameranın network girişine bağlayınız. Eğer PoE kullanmıyorsanız, DC kablosunu da bağlantı borusunun içerisinden çekmeyi unutmayınız ve bu noktadan ip kameraya bağlayınız.

 

image9 image8

 

Esnek borunun kafasını itiniz,

 

image11 image10

  Sızdırmaz parça ile boru kelepçesine sarınız.

image13 image12

 

Ip kameranın görüntüleme açısını ve odağını ayarlayınız ve ip kameranın kapağını yerleştiriniz, vidalarla sıkıştırınız.

 

image15 image14

  

Tamamen sugeçirmez kurulumu tamamladınız!

 

 

NEMLİ Ortamda Kurulum

Bazen kurulum yağmurlu bir günde veya çok nemli bir ortamda yapılmak zorunda kalınabilir. Böyle durumlarda temel endişe nemin ip kameranın içerisinde kalması ve daha sonra ip kamerada pus problemine sebebiyet vermesidir.

 

Uygun boru kullanımında, bu problem olmaz- esnek boru kuru iç bölge ortamını bağlayan bir havalandırma sistemi gibi hareket eder ve sonuçta yağmurlu günde yapılan kurulumdan kaynaklanan nem gider!

 

Okunma 2172 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Temmuz 2015 00:14