Güvenlik Sistemleri Hakkında

IP KAMERA KURULUMU

IP KAMERA KURULUMU

IP KAMERA KURULUMU ESNASINDA UYGULANMASI GEREKEN ADIMLAR..

Bu makalede ip kamera kurulumunun yanı sıra teknolojisi hakkında da temel bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle kısa içerik adımlarını takip edip değerlendirebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için makalenin devamını inceleyebilirsiniz.

 

Ip Kamera Hızlı Kurulum

Bu bölümde, IP kameraların nasıl kurulduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. IP kameralar, internet üzerinden görüntü ve ses iletimi sağlayan güvenlik cihazlarıdır. Aşağıda adım adım hızlı kurulum sürecini takip edebilirsiniz:

 

1. İlk olarak, IP kamerayı nereye yerleştireceğinizi belirleyin. Kameranın gözetim yapacağı alanı iyi bir şekilde seçmek önemlidir.

2. Kamerayı yerleştirmeden önce, güç kaynağını bağlamak için bir elektrik prizi veya batarya gerekebilir. Kameralar genellikle adaptörler aracılığıyla çalışır.

3. Kamera kablosunu doğru şekilde takın ve gerekirse duvara veya tavana monte edin. Kurulum sırasında kablo düzenlemesine dikkat etmek önemlidir.

4. Şimdi, kamera ile bağlantı kurmak için bir ağ kablosu kullanmanız gerekecektir. Bu kabloyu IP kamerasının arkasındaki Ethernet portuna takın.

5. Kamera ile bilgisayarınız arasında bir ağ bağlantısı kurunuz. Bunun için hem kamerayı hem de bilgisayarı aynı ağa bağladığınızdan emin olun.

6. Bir web tarayıcısı açarak IP adresini giriniz ve kamera ayarlarını yapmak üzere yönetici paneline erişin. Bu adımları takip ederek, kameranın ağ ayarlarını yapılandırabilir ve izleme özelliklerini belirleyebilirsiniz.

7. Son olarak, IP kamerayı izlemek için bir uzaktan erişim uygulaması veya yazılım indirin ve kurun. Bu sayede, mobil cihazlarınızdan veya bilgisayarınızdan kameralarınıza erişebilirsiniz.

IP kameraların kurulumu bu şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak, her marka ve modelin farklı özelliklere sahip olabileceğini unutmayın. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyarak üretici tarafından sağlanan talimatları takip etmek önemlidir.

 

Ip Kamera Ayrıntılı Kurulum

Makale içinde geçen ip değerleri  örnek vermek amacı ile kullanılmıştır. Kullandığınız donanım veya ağ yapınıza göre farklılıklar gösterebilir.

 

Güvenlik sistemlerine karşı yapılan siber saldırılardaki artış ciddi hasarlar verebilir.

Ip kamera sisteminizi yapılandırırken ilgili makaleyi "Siber saldırılara karşı alınması gereken tedbirler." gözden geçirmenizi öneririz.
ALINACAK ÖNLEMLER

 

Ip Kamera kurulumu için tavsiyeler ve gerekli altyapı hazırlığı:

Ip kamera sayısı artıkça upload değerinin de yükseltilmesi gerekir. Internet Servis Sağlayıcının bulunduğunuz bölgeye verdiği hizmetleri kontrol ederek uygun paketi alabilirsiniz. Yüksek hızlar için altyapı desteğini veriyor olmaları gerekir. 

 

İNTERNET HIZ TESTİ

Test sonucunda UPLOAD değeri dikkate alınmalıdır. İşlemi yaparken doğru değeri alabilmeniz için başka bir işlem (internet veri alış-verişi) yapmıyor olmanızı tavsiye ederiz.

  Ip kamera hız testi
 
 

 Speedtest.net Hız Testi

Upload hızı yeterli değil ise çoklu izlemelerde profil oluşturma görüntü akışı ve kalitesini yükseltecek bir yöntem olarak kullanılabilir.

Anlık canlı kamera izleme sayısı ve sistemdeki kamera sayısı eşit olmak zorunda değildir. Düşük bağlantıya sahip sistemlerde aşağıdaki örnekteki gibi bir uygulama yapılabilir.

Örneğimizde sisteme dahil 16 kamera aktif durumda, verimliliği artırmak için anlık canlı izlenen kamera sayısını 4'e düşürüyoruz ;

 • İzlenmek istenen kameralar için dört ayrı profil oluşturulur. Kameranın frame sayısı fabrika ayarlarında 24 civarıdır 10-12 değerlerine çekilir.
 • Genellikle 4-8 gibi sayılara kadar zaman / alan kısıtlamaları olsa da üretici firma ücretsiz olarak program sağlar.
 • Uzun süreli kayıt ve canlı izleme için Video server (NVR) ihtiyacı doğar ise sürekli çalışan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bir iki hafta gibi kayıt ihtiyacını ip kameraya takılan sd kartlarla çözebilirsiniz. Sd kart boyutu, kayıt kalitesi ve saniye başı kare değerleri 7-30 gün arasında kayıt yaptırmanıza olanak sağlar.
 • 8-10 Ip Kamera üstü izlenmek isteniyorsa video server veya toplu izleme ara yüzüne sahip programlarının kurulması kullanılabilirlik açısından daha sağlıklı olacaktır.  Profesyonel ip kamera yazılımlarını ilgili sayfada inceleyebilirsiniz.
 • Mevcut modeminizde en az bir açık port (Ip Kameraya yönlendirme yapmak için kullanılacaktır.)
 • En az bir kablolu veya kablosuz ip kamera.

Ip kameraların en büyük farklılıklarından biri de bilgisayar, dijital video sunucu veya sunucu olmadan internete direk bağlanabiliyor olmasıdır. Modeminizde' ki mevcut bir r45 portundan veya kablosuz olarak bağlanabilir. Modeminiz bir köprü görevi yaparak kameranın internete erişimini sağlayacaktır.

 

Ip Kameraları var olan ağınıza entegre etmek için izlenecek yöntem:

 

 • IP kameramızı network kablosu kullanarak ağa bağlıyoruz. (Sorunsuz çalıştığından emin olduğumuz bir kablo kullanalım.)
 • Genelikle ip kameranızla birlikte gelen ve kameranın ipsini bulmak için kullanılan programı kuruyor ve kameranın mevcut ip değerini buluyoruz. Programın Ağ ayarları bölümden seçtiğimiz kameranın ipisini mevcut ağ ayarlarımıza uygun hale getirmemiz gerekiyor.
 • Gateaway olarak modemimizin ip adresini kullanıyoruz ve mevcut ağın yapısına uygun bir ipiyi kameraya atıyoruz. Açık, boşta olduğunu düşündüğünüz bir port belirliyoruz. Ip kameranın network ayarlarını sabitliyoruz. Kamerada otomatik ip alma aktif ise ağınıza uygun boş bir ip değerini kendi alacaktır, programın ağ ayarlarında static/sabit ip olarak işaretleyip kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

Mevcut bir ip bulma yazılımınız yok ve standart ip adresini bulamadıysanız Advanced Ip Scanner yazılımını kullanarak lokal ağınızı taramayı deneyebilirsiniz. Karışıklığı önlemek için ağa bağlı tüm diğer cihaz bağlantılarını keserek işlemi yapmanızda fayda var. Hala bulamadıysanız Modeminizin network ayarlarından ağ geçidi adreslerini değiştirerek  cihazı bulma şansınızı artırabilirsiniz. Ip kameralar genellikle ( 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 ) ağ geçitlerini kullanır.

Kameranın ip adresini bulup sabitledikten sonra  Aşağıdaki örnek gibi bir yapı olacaktır;

ip kameraya atadığımız ip adresi: ör: 192.168.2.12
modemimizin ip adresi (ör:192.168.2.1) gateaway/ağ geçidi olarak kullanılacaktır.
ör: port: 2022

Ip Kameranın varsayılan şifresini bilmiyorsanız, Ip Kamera Şifre sayıfasına gözatabilirsiniz.

 • Yukardaki yapıya benzer bir ayar oluşturmak için modeminizin ip adresini internet tarayıcısına yazarak Ara yüzüne giriş yapıyoruz. ör: 192.168.2.12 kullanıcı adımızı ve şifremizi kullanarak giriş yapıyoruz. Kullanıcı adınızı veya şifrenizi bilmiyorsanız. Bir arama motoruna "modemin markası + modeli + default login / password" aramasını yaptırarak ulaşabilirsiniz. ör: "airties 205 default password" için yapılmış sorgu.
 •  Modemimizin port yönlendirmesinin (nat) açık olduğundan emin olalım. IP kameraya atadığımız adresi ve port numaralarını ekleyip aktif hale getirdikten sonra modem ayarlarını kaydedip yeniden başlatıyoruz. Nasıl yapacağınıza Modem port yönlendirme ayarları sayfasından bakabilirsiniz. Kullandığınız modem listede yoksa benzer bir marka veya modeli örnek alabilirsiniz.

 

modem-port-1

Bu durumda modem ve ip kameramız iç ağdan izlenmeye hazır durumu getirilmiştir. Örnek olarak internet tarayıcımızın adres satırına http://192.168.2.12:2020 yazdığımızda karşımıza bir kereye mahsus olarak activex denetimi uyarısı çıkacaktır , kabul ederek arayüzün yüklenmesini bekliyoruz. Ip kameranın detaylı ayarlarını bu ara yüzden yapabiliriz. Görüntü kalitesi, ses ayarları, şifreleme gibi.

 •  Buraya kadar yaptıklarımız yerel ağ içinde görüntü almak ve ayarları değiştirmek içindi. İç ağın dışından, yani herhangi bir internet altyapısı olan başka bir ortamdan izleyebilmek için birkaç adım daha gerekmektedir.

 Modemimizin dış ipsini öğrenmek için aşağıdaki sitelerden yararlanabiliriz. 

 

İç ağda 192.168.2.1 olarak gözüken modem adresimiz burada 88.212.90.135 gibi bir değer olarak gözükecektir.
Eğer sabit bir ip adresi için başvuru yapılmamışsa bu adres modemin her kapanıp açılışında değişecektir. İşinizi kolaylaştıracak sabit bir ip adresi edinmekte yarar vardır.

Bu durumu test etmek için mevcut ağınızın dışından yani farklı bir dış ipden internete bağlı olmanız gerekir. Aksi durumda; ip kameranın bağlı olduğu ağdan giriş yaparak görüntü alamazsınız.

Yukardaki örnekten farklı olarak öğrendiğimiz dış ip adresini ve yönlendirme için kullandığımız portu, internet tarayıcısının adres satırına aşağıdaki gibi girerek kameranın görüntüsüne ve ayarlarına ulaşabiliriz.

https://88.212.90.135:2022 (örnek ip:port değeridir)

 

3 Nolu ip kameraya iç ve dış portan ulaşım şeması:

 

ip-kamera-erisim-semasi

Modem veya router dan atadığınız port doğru yapılandırılmış mı? Testini aşağıdaki web sitelerinden yapabilirsiniz.

Yougetsignal.com Dış Port Kontrol

port yonlendirme test

 

Modem Port Kontrol Araçları

 
 
 

Toplu Kamera Yönetimi için herhangi bir ip kamera yazılımı kullanmıyorsak, bu aşamaları ağa dahil ettiğimiz her bir kamera için ayrı ayrı yapmamız gerekecektir.

Akıllı telefon veya tabletlerden izlemek için kullanabileceğiniz uygulamalar.

Mobil İzleme Programları
 
Android İzleme Programı
iPhone İzleme Programı
iPad İzleme Programı
Bu metin temel bilgileri içermektedir. Daha geniş ve kapsamlı projelerde teknik destek alınmasında fayda olacaktır.

İletişim sayfamızdan ip kameralar, yazılımları veya sistem kurulum desteği için bilgi veya teklif alabilirsiniz.