Güvenlik Sistemleri Hakkında

IP KAMERA NASIL KURULUR?

IP KAMERA NASIL KURULUR?

ip kamera-nasil-kurulur1IP Kamera isminden de anlaşıldığı gibi İnternet Protokol Kamera anlamında açılıma sahiptir. IP Kameralar bünyesinde bir Web Server bulundurur. Cihazlar mevcut network'te sabit veya otomatik olarak atanacak bir IP numarasına ihtiyaç duyar. IP atamasını yapmak ise kameralarımızın çalışması için olması gereken tek işlemdir.

 

Bir IP kamerayı satın aldığınızda ilk olarak cihazın kullanım kitapçığına göz atmanızı öneririz. İçerik parçaların kullanım şekli, kameranın tanıtılması, kameranın kurulumu, ip numarası atanması gibi bilgilere sahip olmanızı sağlar. Kitapçık içeriğinde satın almış olduğunuz kameranın Default IP numarası belirtilmektedir. Yapmanız gereken şey ilk etapta cihazın adaptörü ile elektriğe bağlanması ardından bir network kablosu ile modeminize giriş yapmaktır. Kameranız ile modeminiz aynı IP grubunda çalışıyor ise Explorer pencerenizden kitapçıkta gelen IP numarasını direk tuşlayarak bağlanabilir ve menü işlemlerine ulaşabilirsiniz. Ancak kameranız ile mevcut network IP grubunuz farklı ise bir ağ kablosu vasıtası ile kameranızı direk bilgisayarınıza bağlayıp ana menüden IP grubunu değiştirip kaydederek modeminizde tanımlanmış ağ yapısına uygun hale getirebilirsiniz.

 

Örnek Ip Kamera Kurulumu

Ayrıntılı adımları inceleyin..
Makale Sayfasına Git

 

IP Kamera network yapınızda ister Statik IP numarası ile isterseniz de DHCP'den otomatik bir IP numarası alınarak çalıştırılabilir. Wireless ürünlerde ise yine aynı ayarlamalar yapılmalıdır. Belirtildiği gibi tek yapmanız gereken IP Kameraya mevcut IP grubunuzdan bir ip numarası atamaktır. Cihazlar bunun haricinde hiçbir şekilde kullanıcıya farklı bir zahmet vermemektedir. Kurulumu kendiniz yapacaksanız kutu içeriği olan CD'de kameranın IP numarasını model numarası bazında listeleyen bir sihirbaz bulabilirsiniz.

Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken uzaktan izleme için modeminizin görüntü ve ses portlarını ayarlamak. Bu konuda ip kamera modem port ayarları sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

En son olarak kayıt yazılımını bilgisayarınıza rahatça kurabilir ve kayıt ayarlarınızı düzenleyerek, sistemi stabil şekilde kullanabilirsiniz. Uzaktan izleme yaparken de Explorer pencerenize Statik IP numaranızı yazmanız, internete bağlı laptopunuzda kayıt yazılımınızı çalıştırmanız yeterli olacaktır. Artık kameranızın görüntüsünü ve ortam seslerini rahatlıkla gözlemleyebilir, kameranız destekliyor ise istediğiniz yöne uzaktan çevirebilirsiniz... Birden çok kamera görüntüsünü kayıt almak ve toplu izlemek için dvr veya nvr gibi cihazları kullanabilirsiniz.