Güvenlik Sistemleri Hakkında

KAMERA SİSTEMLERİ GENEL ARIZALARI VE ÖNERİLER

KAMERA SİSTEMLERİ GENEL ARIZALARI VE ÖNERİLER

KAMERA SİSTEMİ ARIZALARINDA UYGULANABİLECEK YÖNTEM ve ÇÖZÜMLER

Ip Kameralar için On Adımda Hızlı Kontrol

 

1- Kameranın güç ve bağlantısını doğrulayın.

Bunun bilindiğini biliyoruz, ancak ip kameranın açık olup olmadığını ve ağa veri gönderip / gönderildiğini kontrol edin.
Çoğu IP kamerada bu işlevler için LED göstergeleri bulunur ancak kamera muhafazası engellemiş olabilir.

Herhangi bir LED yanmıyor ve kamera harici olarak güç sağlıyorsa (PoE dışı) güç kaynağını kontrol edin.

Kamera enerjiliyse (PoE) bir PoE bağlantısına takılı olup olmadığını kontrol edin ve doğru PoE gücü aldığından emin olun. Kamera harici veya PTZ ('pan-tilt-zoom', genellikle uzaktan kumandalı) ise, standart 15W PoE anahtarının sunduğu güçten daha fazla güç gerektirebilir.
Yukarda ki aşamaları tamamladıysanız ve sorun devam ediyorsa, PoE switch sorunlu olabilir. Bazı poe switchler her porta 15 W tedarik edecek kadar güçlü değiller ve aşırı yüklendiyse başka bir kameraya güç veremeyeceklerdir.

2- Bul ve ip kameraya ping at:

Üreticinin ip bulma / bulma aracını kullanarak kameranın IP adresini keşfedin. Bu, bağlantıyı test etmek için aynı lokal ağa bağlı bilgisayarını veya mobil cihazınızı 'ping' atmak için kullanın. Bunu yapmak için, bir DOS komut istemi açmanız gerekiyor; Windows'un başlat-> bul alanına 'cmd' yazın. Ardından, 'ping' yazıp boşluk bıraktıktan sonra kameranın IP adresini yazın ve enter tuşuna basın. Yanıt alırsanız ip kameraya ulaşıyorsunuz demektir.

3- Kullanıcı adını / şifreyi öğrenin:

Kameraya ping işlemi yapabilir, ancak VMS, web tarayıcı veya kamera bulma aracı ile bağlanamazsanız, hatalı oturum açma veya şifre bilgileri sorumlu olabilir. Kullanım kılavuzunuz varsa, varsayılan şifreleri kontrol edin; ancak bunlar değiştirildiyse, parolayı unuttuysanız, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmanız veya ip kamera üreticisine başvurmanız gerekebilir. Varsayılan ip kamera şifrelerine göz attın.

4- Ip kamera etiketini kontrol edin:

MAC ve IP adreslerini, genellikle kamera muhafazasına basılan etikette bulabilirsiniz. Değerleri kontrol ederek şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca ağdaki kameraların IP ve MAC adreslerini görüntüleyecek bir 'arp-a' DOS komut istemi var.

5- Cihazların IP değerlerinin çakışmadığından emin olun:

 Her iki aygıttan birine ağ erişimini iptal edebileceğinden, IP kameraların aynı IP adresine sahip olmadığından emin olun.

6- Üretici yazılımı güncelleyin:

VMS'e bağlanamıyorsanız; ip kameranızın çevrimiçi olduğundan emin iseniz ve kameranın web sayfasından erişebiliyorsanız, ürün yazılımının güncelliğini kontrol edin.

7- Kamerayı yeniden başlat:

Yine böyle basit bir öneri ortaya çıkıyor, ancak önbellek temizlenecek, ayarları yeniden kalibre edecek ve bağlantıları yeniden oluşturacaktır. Gücü kesin ve yaklaşık 15 saniye sonra tekrar bağlayın.

8- Kablolamayı kontrol edin:

Veri kablolamanın yıpranmalar, bozulmalar, kötü sonlandırmadan arındırılmış olduğuna emin olun. Bir kablo test cihazı kullanarak çapraz kabloları ve gevşek konektörleri kontrol edin. Kablolama sorunları, bağlantı sorunlarının büyük bir bölümünden sorumludur.

9- Ip kamerayı fabrika ayarlarına geri alın:

Bu genellikle sıkı bir adım olarak görülüyor çünkü yeniden yapılandırma için varsayılan fabrika ayarlarına dönecek olmasına rağmen, daha fazla sorun gidermek için yararlı olabilecek tüm geçmişi ve ayarları kaybedersiniz. Bununla birlikte, bir IP kameranın işletim sistemi bozulursa, fabrika tarafından fabrika ayarlarına sıfırlama bunu çözebilir. Kameranın arka taraftaki iğne deliğini veya küçük bir çıkıntıyı göreceksiniz sıfırlamak içi 5-10 saniye basılı tutun.

10- Destek için üretici veya ürün sağlayıcısını arayın:

Bir sorunu çözemezseniz, kamera üreticisinin web sitesini kontrol etmekten veya destek hattını aramaktan korkmayın. Donanımlarına özgü karmaşıklıkları sıklıkla bilirler.

 

KARŞILAŞILAN BAŞLICA SORUNLAR/ÇÖZÜMLER

İnternetten Güvenlik Kamerası Görüntüsüne Ulaşamıyorum

 

 Birden çok ihtimali gözden geçirmeniz gerekiyor; Öncelikle Kamera veya Kayıt Cihazının yapısal olarak internete bağlı olduğundan emin olun. Kablo modem gibi arabirimleri kontrol edin. İnternet Servis Sağlayıcınızdan Sabit bir ip aldığınızdan emin olun. ( Bu modemin her kapanıp açıldığında farklı bir ip almasını önleyecektir.) Kamera, kayıt cihazı ve modemin ip ve portlarının doğru yapılandırıldığından emin olun. Modeminizi nasıl yapılandıracağınızı kullanım kılavuzundaki NAT ayarları bölümünden inceleyebilirsiniz.( Örnek İp kamera Kurulumu )Ara bir programdan görüntü almaya çalışmıyorsanız, Internet  explorer'ın activex denetimlerini devredışı bırakmalısınız.  Bunu Araçlar > İnternet seçenekleri > Güvenlik > Özel Düzey sekmelerini takip ederek yapabilirsiniz.

 

 
Ip Kamera şifresini unuttum cihazın yönetimine nasıl ulaşabilirim?

Ip Kameralarda %30 civarında kullanılan standart kullanıcı adı ve şifre admin/admin veya Admin/Admin dir.

Denemeleriniz sonuçsuz kalırsa cihazınızı resetlemeniz gerekebilir. Kullanıcı ayarlarınız ve şifre fabrika ayarlarına döner. Genellikle cihazın arka yüzünde resetleme yapabileceğiniz gömülü bir buton bulunur. 

Bazı markaların varsayılan şifreleri için ilgili Varsayılan Ip Kamera Şifreleri sayfasından bilgi alabilirsiniz.
 
DVR şifresini unuttum cihazın yönetimine nasıl ulaşabilirim?
DVR'lar güvenlik prosedürü kapsamında şifrelemesi kırılabilen veya yönetim hakkı olmadan değiştirilebilen cihazlar değildir. Ancak üretici firmanın veya yetkili satıcının fabrika ayarlarına döndürebilme imkanı vardır. Cihazınızı yetkili satıcıya ulaştırarak, yeniden yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.
Böylece kayıtlı görüntülere ulaşabilirsiniz. (Destek verdiğimiz cihazlar için teknik birimimizden bilgi alabilirsiniz.)
 
Görüntülerde şeritler geçiyor.
Sistemdeki kameralar 12 V. ve tüm kameralar aynı adaptörden besleniyor ise bu problem görülür. Her 12 V. kameraya AYRI ADAPTÖR kullanılmalıdır.
 
Görüntüler de parazitler var (Balık sırtı şeklinde)
Toprak hattından gelen kaçaklar bu olaya sebep olur.
 
Switcherli sistemde, kanal geçişleri sırasında resimde aşırı titreme var.
Sistemdeki kameraların farklı faz kaynaklarından beslenmesi bu problemi yaratır.
 
Kamera görüntüleri aşırı parlak (sistemdeki lensler oto iris lens)
Kamera ile oto iris lens kullanılırsa E.S (Elektronik shutter ) "OFF" konumunda olmalıdır. Şayet "ON" konumunda bırakılırsa oto iris lens kontrolü sağlıklı yapılmayacaktır.
 
Kamera görüntüleri yok veya çok karanlık.
Kamera ile kullanılan lensin uyumlu olmaması veya doğru şekilde bağlanmamasından kaynaklanır. Sorun yaşamamak için kameralar ile kullanılacak lenslerin kullanma talimatlarına göre hareket edilmelidir.
 
Multiplexer kaydında bozukluk var. (Resim alınamıyor veya resim normalden ağır hareket ediyor.)
Multiplexer ile Time Lapse Videonun kayıt zamanı aynı değerde olmalıdır.
 
Sistemde 2 adet mönitör var, birinci mönitörden ikinci mönitöre bağlantıyı nasıl yaparım?
Birinci mönitörün loop çıkışından ikinci mönitörün "IN" girişine koaksiyel kablo çekilir. Birinci mönitörün sonlandırma anahtarı "HI", İkinci mönitörün sonlandırma anahtarı veya "LO" durumuna getirilir (Eğer monitörde loop çıkışı varsa)
 
Renkli multiplexer de main monitör çıkışındaki görüntü siyah beyaz çıkıyor ?
Cihaz NTSC de kalmıştır. PAL moduna geçirmek gerekiyor bunun için MENÜ tuşuna ve boş kare şekli olan tuşa birlikte basıyoruz ve cihazın beslemesini kesip tekrar veriyoruz. Sorun çözülüyor.
 
Bazı kameraların görüntülerinde kıpırdamalar oluyor nedeni nedir ?
Kameranın Swich ayarlarında LL yi ON duruma getiriniz.
 
Sisteme birden fazla speed dome kamera bağladığında kontrol ünitesinden kontrolünü yapamıyorum ?
Speed Dome kameraların alt tarafında adres swichleri var. Bunları sıralamaya göre 001 - 002 yapmalısınız. Kontrol ünitesini kapatıp açtığınızda kameraları ayrı ayrı tanıyacak ve 1-CAM tuşuna bastığınızda birinci 2-CAM tuşuna bastığınızda ikinci kamerayı kontrol edebilirsiniz.