Güvenlik Sis. Hakkında

IP KAMERA UYGULAMALARINDA BALIKGÖZÜ KAMERA KULLANIMI

 

 

Panoramik Kamera Ürünlerine Gözatın..

 

IP kamera her yerde takip için yaygın fiili standart haline geldikçe, imalatçılar geleneksel takip uygulamalarını geliştirecek daha iyi ve yeni yöntemler düzenlemektedirler.

Geleneksel analog sisteme kıyasla IP kamera takip sistemi kullanmanın iki temel faydası detay ve çözünürlükteki artış ve geniş-ölçekli projelerdeki düşük maliyettir. Tek bir megapiksel kamera, geleneksel analog veya standart çözünürlüklü IP kameranın kapsadığı alandan çok daha fazlasını kapsar.

 

Teknoloji her hangi bir endüstriye karıştıkça, kullanıcılar daha düşük fiyatla daha iyi performans talebinde bulunurlar. Daha yeni bir biçim faktörü son yıllarda IP kameralarda öne çıkmaktadır ki bu ilgili alanı çevreleyen bütün görüntüyü almaya imkan tanır. Bir 360 derecelik ip kamera yerleştirmenin iki temel metodu çoklu lensler/sensörler veya bir balıkgözü lens kullanmaktır. Böylece kullanıcılar tek bir tane standart lensli kamera tarafından, değiştirilemeden görüntülenen görüntü ile daha fazla kısıtlanmazlar.

 

Pazardaki diğer 360 derecelik ip kameralara kıyasla balıkgözü lens kullanmanın avantajı (bu ip kameralar dört farklı lens ve sensör kullanabilirler) bu kameraların yalnızca daha maliyetli olması değil, eklenen donanımdan dolayı hataya daha elverişli olması ve eğer her görüntünün arasındaki dikişler kusursuz değilse muhtemel bilgi kaybı ve kör nokta oluşmasıdır.

 

Bu makale balıkgözü (fisheye) ip kamera kullanmanın faydalarını özetler, bu faydalara arttırılmış detay, kapsama ve profesyonel güvenlik uygulamalarındaki fiyat tasarrufu dahildir.

 

Balıkgözü Lensli Kamera İle 360 Derece Kapsama

Balıkgözü lenslerin takip endüstrisine girişi oldukça yenidir. Ayrıca geleneksel fotoğrafçılıkta kullanılırlar, balıkgözü lens geniş bir şekilde kapsayabilen geniş-açılı, panoramik ve yarıküresel oransız görünüşlü bir lenstir. Kullanıcılar oransız görüntüyü peyzaj fotoğrafçılığında, yuvarlak nesneleri fotoğraflamada veya sanatsal amaçlarla kullanmayı tercih ederler.

Img3-2Img3-3

Bir balıkgözü ip kamera tarafından çekilen görüntülerden örnekler. Sonuçta oluşan görüntü fıçı bükülmesi seklinde adlandırılan aşırı form olarak nitelendirilir.

Kullanıcılar bu fotoğrafları yassılaştırabilir, doğrusal hale getirebilir veya ticari yazılım uygulamalarıyla panoramik görüntü verebilir.

Img4-4

Bir balıkgözü lens oransız görüntü yaratır, bu görüntü bir kez düzeltildiğinde konvansiyonel lenslerin kapsadığından çok daha detaylı, güçlü bir takip cihazı desteği sağlar.

Takip endüstrisine uyum sağlayan diğer pek çok fotoğrafçılık teknolojisi gibi, balıkgözü lensler gelecek nesil ip kameraların anahtar bileşenleridir.

Uygulamalar

Bir balıkgözü lens ile donatılan 180 derece panoramik görüntülü (duvara monte) veya 360 derece çember görüntülü (tavana/zemine/masaya monte) kör noktasız bir balıkgözü ip kamera, standart VGA kameranın görüntüsünden 8 kez daha geniş görüntü sağlar.

Balıkgözü ip kameralar için pek çok montaj seçeneği mevcuttur:

Img4-5
                  180 derece                             360 derece              360 derece
                  Duvara Monte                          Tavana Monte              Masaya/Zemine Monte

                                                       

 Bir balıkgözü ip kameranın somut uygulamaları:

  • Ofis mekanları
  • Bankalar
  • Endüstriyel
  • Devlet
  • Kitle transit (mobil takip)

 

Img5-6

Bir olay yerinin tam bir genel bakışına ihtiyaç duyulan her yer

 

Pratik bir örnek yapalım: Bir ofis ortamının 3 mt yükseklikteki tavanına monte edilen yalnızca bir tane kamera  15 mt/karelik  ebadında bir odayı kapsayabilir.

 

Görüntüler odanın bir uçtan diğer uca bütün kapsamasını göstermektedir. O zaman 40 mt/karelik, ebadında bir odanın tek bir balıkgözü ip kamera kullanılarak kolaylıkla kapsanabileceğini tahmin edebiliriz. Bölgesel bir görüntüleme modu kullanarak, kullanıcılar her bir köşeyi veya odanın yan tarafını bağımsızca görüntüleyebilirler:

 

Img5-7

Benzerliklerin ve zıtlıkların karşılaştırması standart bir 2 megapiksel ip kamera ile yapılır.          

2 megapiksel ip kamera ile detaylı bir kapsama sağlanmasına rağmen, standart lens olmasının anlamı videonun yalnızca tek bakış noktasından görüntülenmesidir.

Img5-8

Açıkça görülebilir ki bu olayda standart bir kamera odanın köşesindeki lokasyonundan dolayı daha az verimli olacaktır. Kamera uzak duvarı görebilmesine rağmen, kübik duvardan dolayı yerdeki nesneler yarısaydam görünür. Bu olayda, odanın ortasında tavana monte edilen bir balıkgözü kamera çok daha ayrıntılı bir kapsama sağlayacaktır.

Belirli her hangi bir zamanda, belirli bir bölgeye yöneltilen bir PTZ kameraya kıyasla, bir balıkgözü kamera aynı anda odanın dört köşesini birden görüntüleyebilir. Görüntüleyici, kritik bilgi kaybetmeksizin şüpheli nesnelerin izini sürebilir.

 

Sonuç

Analog ve standart çözünürlüklü kameralara kıyasla, megapiksel kameralar maliyet tasarrufunda ve çözünürlükte önemli faydalar sağlamaktadırlar. Bir balıkgözü lens daha geniş dereceyle bir alanı çoklu görüntülerle görüntüleyerek bir network kamerasının yararlılığını arttırır.

Aynı kameradan çoklu nesnelerin görüntülerinin esnekliğini sunarak, bütün boyutlardaki güvenlik kameralarının kurulumunda daha geniş seçenek özgürlüğü ve esneklik sunulur.

 

Panoramik Kamera Ürünlerine Gözatın..

 

 

Okunma 4308 defa Son Düzenlenme Salı, 07 Temmuz 2015 14:16