Güvenlik Sis. Hakkında

IP KAMERALARIN GÜVENLİĞİ İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Ip Kamera Güvenliğini Adım Adım Güçlendirin..

Kullanıcılarını büyük avantajlar sunan IP kamera sistemleri, analog sistemlere göre birçok teknolojik avantajı, kendinde barındırır. Özellikle çözünürlük konusunda kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatan kamera sistemleri, esnek ve uzaktan erişim, entegrede kolaylık gibi faydalar sağlıyor. IP kameralara uzaktan erişim özelliği, kötü amaçlı kişilerce sisteminize girilmesine ve sistemin kayıtlarının ele geçirilmesine sebep olabilir.

 

Gerekli güvenlik ayarları yapıldığında bu işin mümkün olmayacağı açık. Ama bu ayarlar konusunda bilinçli olmayan kişilerin kameralarının tehdit altında olduğunu söylemek durumundayız. Sisteminizde gerekli ayarların ve güvenlik tedbirlerinin yapılması durumunda, sisteminizin başkaları tarafından ele geçirilmesi ve izlenmesi mümkün olmaz. Şimdi kısaca neler yapmamız gerekiyor, bunu inceleyelim.

 

Ip Kamera Güvenliği İçin İzlenecek Öncelikli Adımlar

 

  • İlk etapta default şifrelerin değiştirilmesi geliyor: Cihazla varsayılan olarak gelen şifrelerin değiştirilmesi, en önemli güvenlik tedbirlerinden birisi oluyor. Bu şifrelerin güçlü olması için semboller ve karışık harfler kullanılmalıdır. Büyük küçük harflerin olmasına, sayıların yer almasına dikkat edin.

 

  • Bir çok ip kamera üreticisi iyileştirmeler ve güvenlik sorunlarını gidermek için firmware güncellemeleri yayınlar. Belirli zaman aralıklarında üretici web sayfasını kontrol ederek güncellemeleri takip edebilirsiniz.

 

  • Default olan port ayarlarının değişmesi: Birçok cihazda port ayarı 80 olarak gelir. RTSP portu da 554 olarak gelir. Bunların değiştirilmesi güvenlik tedbiri için önemli bir adım olacak.

 

  • HTTPS protokolünü aktif kılın: İnternette verilerin korunmasını sağlayan en kapsamlı protokol olan HTTPS’nin aktif edilmesi, kamera sistemlerinin korunmasında başarılı bir güvelik sağlar. Mevcut http ile karşılaştırıldığında, daha güveni tedbirleri HTTPS içerir.

 

  • Anonymous izleme biriminin kapatılması: IP kamera RTSP üzerinden de içerik yayını yapar, ayarlarınızda bulunan RTSP authentication niteliği pasif durum da ise değiştirilerek aktif kılınması gerekir.

 

  • Kullanıcı sayısında sınır: Sistemi izleyenlerin sayısının belirlenmesi, sızmaların olmamasına veya fark edilmesini mümkün kılar. Mesela sistemde en fazla kullanıcı sayısının 4 olarak belirlenmesi, sisteme sızmaları engeller.

 

  • IP filtreleme: Kullanıcı sayısında belirleme yaptıktan sonra, IP değerlerinin de sisteme kayıt edilmiş olması, sızmaları engeller. 7 bilgisayarın IP değerinin sisteme entegre edilmesi, 8.IP değerinin sisteme girmemesini önler.

 

  • Modeme dikkat: Bahsettiğimiz güvenlik önlemlerinin öncelikle modem için yapılmış olması, modemin de güvenlik açıklarının ortadan kalkmasını sağlar. Daha sonra gerekli güvenlik tedbiri için kamera sisteminin ayarlarının yapılmış olması, çift katmanlı koruma sağlayacaktır.

 

  • Tüm Kamera sistemleri: Güvenlik konusunda alınacak önlemlerin sadece IP kameralar için geçerli değildir. Tüm kamera sistemlerinin güvenlik ayarlarının yapılması gerekir.
Okunma 2556 defa Son Düzenlenme Cuma, 11 Mayıs 2018 03:23