Ip Kamera Rehberi

IP KAMERA SUNUCU SEÇİMİ

4. IP KAMERA SUNUCU SEÇİMİ

nvr-kamera-kayit-sistemi

Aşağıdaki bölümde küçük orta ölçekli IP Kamera Takip sistemlerinin network video ürünleri ve Ip Kamera Yönetim yazılımı kullanılarak nasıl uygulanabileceği özetlenmektedir.

 

4. Sunucu seçimi
Bu bölümde genel sunucu tavsiyeleri, hard disk seçimi, networke bağlı depolama ile RAID konuları ve onların Ip Kamera Yönetim yazılımı ve hard disk temizleme prosedürü ile bağlantısı ele alınmaktadır.

 

4.1. Genel sunucu tavsiyeleri
Hızla değişen teknoloji belli bir standart veya limit belirme konusunda yeterli zaman aralığı bırakmadığından, güncel donanımların takip edilmesi gerekiyor.
Temel olarak ihtiyacın belirleyeceği donanım asıl olandır. Alım yapılacağı zaman güncel donanım üstüne satıcı ve alıcı firmaların konuşup ihtiyaçları belirlemesi gerekir.

Digifort Design Tool   veya alternatif olarak  Axis Design Tool Fikir edinmeniz açısından yardımcı olabilir.

 

Notlar:

  • Rakamsal veriler, görüntüleme ve kaydedilen videonun ihtiyaç duyulan çözünürlük değeri ve seçilen sıkıştırma yöntemi kullanılarak yüzde 25 / 35’lik kazanç sağlanabilir.  Çözünürlüğü, çerçeve oranını ve görüntü kalitesini yükseltmek sunucu gereksinimlerini arttıracaktır.
  • CPU sunucu işlemcilerine dayalıdır. Sürekli çalışacak bir sistem ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Kayıt yaparken H.264 veya MPEG 4 kullanmak bant genişliğini ve hard disk ihtiyaçlarını azaltacaktır.
  • En iyi performans ve istikrar için, lokal hard diskler veya kayıtları depolamak için yüksek performanslı bir network depolama çözümü kullanın.
  • Performans tıkanıklığı sonuçlanana kadar Software tabanlı RAID sistemleri kullanılmamalıdır. Kayıtlarınızı güvene almak için hızlı disklerle iyi bir RAID kontrol donanımı iyi bir opsiyon olabilir.
  • Windows ve Ip Kamera Yönetim Yazılımı’nın kurulumunun yapıldığı disk sürücü (normalde C:) Ip Kamera Yönetim log dosyaları için yeterli disk alanına sahip olmalıdır. Log dosyaları için en az 1 GB boş disk alanına izin verir.
  • Ip Kamera Yönetim Client programı en az 4 GB hafıza ve iyi bir grafik kartına ihtiyaç duyar.

 

4.2.Hard diskler
Takip çözümünüz için hard diskler seçerken, unutulmamalıdır ki çok sayıda kameradan devamlı video akışının kaydedilmesi, hard drive’a standart ofis PC’si veya mail sunucusunun verdiğinden daha fazla bir yük ilave edecektir.

 

Sektörde başlıca üç hard drive çözümü mevcuttur:

1.    SCSI
2.    Serial ATA
3.    IDE

 

4.3. Güvenirlik açısından en iyi çözüm (ve ayrıca en pahalısı) SCSI’dir, bunu Serial ATA ve IDE izler. Serial ATA ve IDE’nin ofis masaüstü bilgisayarları için yapıldıkları ve takip çözümünün talep ettiği gibi 24 saat sunucu operasyonları için yapılmadıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür hard disklerin ne kadar sürede sona ereceği tahmin edilemediğinden , Serial ATA ve IDE diskleri kolayca yer değiştirilebilecek şekilde kurulmalıdırlar.

 

Networke ekli depolama (NAS) ve RAID
Bu bölüm Ip Kamera Yönetim yazılımının kayıt depolama için NAS’ı nasıl kullandığını tanımlamaktadır.
Ip Kamera Yönetim videoyu hard drive’a kaydeder. Video, konfigürasyonda belirtilen gün kadar orada kalır.
Kayıt için kullanılan her drive’da, kayıt amaçları için ne kadar disk alanı ayıracağınızı belirlemelisiniz. Eğer kullanılan disk alanının miktarı aşırı olursa, en eski kayıt Ip Kamera Yönetim tarafından halen devam eden kayıtlara yer açmak amacıyla silinecektir.

Her bir kamera için, kayıtların kaç gün saklanacağını belirlemelisiniz. ‘’Limitsiz’’ olarak adlandırılan özel bir opsiyon da seçilebilir. Bu opsiyonda, Ip Kamera Yönetim en eski kaydı silmeden önce, kamera hard drive’da bulunan alana kaydedebildiği gün kadar kayıt yapar.

 

Uzaktan erişimli disk veya NAS kullanımında, gereken bant genişliğinin, kayıtları Ip Kamera Yönetim sunucusundan arşiv sürücüsüne taşıması için uygun olduğundan emin olun. Unutulmamalıdır ki, bir networke bağlı depolama kurulumunda, kameradan gelen canlı akımlar veri NAS’a taşınırken yürütülmektedir. Bağımsız Diskler Yedek Dizisinin Kullanımı (RAID)
RAID bir hard drive düzenleme metodudur, işletim sistemlerinin, mantıksal hard diskin bir bütün gibi görünmesini sağlar kayıtlarınızın ve yapılandırmalarınızın güvene alınmasını sağlar, fakat dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.
RAID genelde üç ayrı şekilde yapılandırılır:

 

RAID Seviyesi                            Özellikleri
RAID 0 Veri, gelişmiş okuma/yazma hızıyla iki veya daha fazla sayıda hard diske bölünür, fakat yedekleme yoktur. Bu kurulumu Ip Kamera Yönetim ile  birlikte kullanmanın bir avantajı yoktur.
RAID 1 Bütün hard diskler tek tek klonlandığından, ayrıca disk ikizleme olarak ta bilinir. En az iki disk veriyi kopyalar. Her iki diskte aynı anda okunabilir. Yazma performansı tek disk depolaması gibidir.
RAID 5 Minimum üç hard diskten oluşur. Hard disklerden birisi diğerlerini ikizlemek için kullanılır (teoride).

 

RAID 1 veya 5 kullanıldığında, veri iki hard disk üzerine iki kez yazılır (bir tanesi asıl veri diski için, diğeri ise ikiz disk için). Bütün disk yazıları RAID kurulumunda tekrarlandığından bunun performans üzerine etkisi olur. Çoklu kameralar veriyi hard drive’a akıttıkları zaman, RAID kontrolcüsü bellekleri kullanarak yükü idare eder ve veriyi disklere dağıtır. Hard disk yazısının tekrarlanmasından ve kurulumun saniyede ne kadar yazıyı idare edebileceğinin limitli olmasından, doğru uygulanmayan bir RAID kurulumu video takip sisteminde darboğaza dönüşebilir.

 

RAID uygulanmasının genelde üç yöntemi vardır:

 

1) Bir yazılım çözümü kullanılarak RAID kurulumunda iki veya daha fazla hard disk yapılandırılabilir. Bu çok yavaş bir uygulamadır ve video takip sisteminde asla kullanılmamalıdır.
2) CPU bir devre kartı üzeri çözümüyle birlikte gelir. Bu bir donanım uygulamasıdır, limitli performansa sahip olabilir ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
3) Ayrı bir RAID kontrolcüsüne sahip olan tam donanım uygulaması. Video takip çözümünde RAID uygulaması için tavsiye edilen tek yöntemdir. Takip çözümünüzün güveneceği, iyi bilinen ve iyi kanıtlanmış RAID teknolojisi kullandığınızdan emin olun.

 

4.4. Ip Kamera Yönetiminde hard disk bakımı

Ip Kamera Yönetim kayıt motoru çalışırken, hard diskinizin dolmadığından emin olmanız için bazı prosedürler devamlı olarak yürütülür. Prosedürlerin içerikleri:
1) Kaydedilen görüntüler güncel tarihle karşılaştırılır ve ‘’kayıt günleri’’ yapılandırılır. Eğer saklanan kayıtlar ana hard drive’da saklanması gerekenden birkaç gün geçmişse, görüntüler silinmelidir.
2) Güncel kayıtlar için hard drive’da alan sağlanmalıdır. Eğer ana drive’daki alan, yapılandırmada belirlenenden daha az ise, bir acil durum temizlemesi başlatılır. Bunun anlamı, bütün kameralardaki en eski kayıtların silinmesi ve güncel kayıtlar için alan sağlanmasıdır. 

                                                                             
Okunma 2776 defa Son Düzenlenme Salı, 13 Ağustos 2019 22:46