Güvenlik Sistemleri Hakkında

AKILLI TERMAL KAMERALAR BORU HATTI ALTYAPISINI NASIL KORURLAR

AKILLI TERMAL KAMERALAR BORU HATTI ALTYAPISINI NASIL KORURLAR

boru-hatti-guvenlik-1

 

DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMİ OLAN MİLYONLARCA KİLOMETRELİK PETROL VE GAZ BORU HATTI MEVCUTTUR.

Uzun mesafeler kat eden, uzak bölgeler ve çeşitli arazilerden geçen boru hattı ağlarının birçoğunun emniyeti çevresel operasyonlarına bağlıdır. Boru hatları sabotaj, barbarlık, tedarik kesintileri ve sızıntıların izlenmesi ile boru hattı kırılmalarına karşı korunmalıdırlar. Bu gereksinimlere hitap eden yüksek etkili bir yöntem akıllı termal analitik kameralardır.

Video analizleri ile birleştirildiğinde, termal kameralar geniş açık alanlarda meydana gelen güvenlik ihlalleri hakkında yaptıkları anlık bildirimle gerçek zamanlı, önleyici güvenlik hizmeti sunarlar. Termal görüntüleyicilerin hassasiyetindeki son ilerlemeler ileri görüntü işleme ile birleştirildiğinde, termal kameraların yağmur, nem, sis ve parlak güneş ışığından etkilenmeksizin çok net görüntü vermesine olanak tanımaktadır, bir kez teknoloji ile birleştirildiğinde bulanık görüntüler yerini siyah-beyaz detaylı video çözümlerine bırakmaktadırlar. Ayrıca görüntü işleme ihlallerin tespitini rüzgâr, vibrasyon, küçük hayvanlar, ağaçlar veya uçuşan çöplerden etkilenmeksizin, sıkıntılı uyarıları görmezden gelerek yüksek doğrulukla yapmaktadır. Sonuç geçerli, gece gündüz güvenlik çözümü, anında tespit ve bir ihlalin niteliğini gerçek zamanlı, görsel olarak temsil eder.

termal-kamera-kisi-tespitiTermal kamera sistemlerinin her geçen gün ucuzlaması boru hattı uygulamaları için kullanımlarını ayrıca destekler. En doğru çevre güvenlik teknolojisini yapmak çok rekabetçi, mantıklı maliyet ve aynı zamanda süper performans sağlar.
Bir diğer maliyet avantajı uzun-mesafe kameraların kullanımı ile elde edilir, böylece ihtiyaç duyulan kamera sayısı azaltılmış olur. Daha az kamera, daha az altyapı demektir (direkler, güç ve iletişim) maliyeti düşürür. Ayrıca termal görüntüleme infrared aydınlatıcılarla (IR) görülebilir ışığa ihtiyaç duymadan hedefleri tespit eder, sıklıkla bunlar geniş boru hattı uygulamaları için uygun değildirler; görünebilir ışık pahalıdır ve ışık kirliliği konusunda yakın komşuların endişeleri mevcuttur.

Boru hattının kendisine ilaveten, her boru hattı sistemi kendi yolu boyunca düğümlere sahiptir-örneğin pompalama istasyonu-bunlarında ayrıca güvenliği sağlanmalıdır. Daha yüksek dereceli görüntü işleme kullanan daha yeni termal kameralar, daha uzun mesafeleri kapsar, boru hattının etrafında hacimsel bir tampon bölge yaratır veya ne zaman, nereden boru hattına insanlar yaklaşsa ilgili varlığa erken uyarı sağlar ve bir olay meydana gelmeden önce doğru uyarı gönderir. Termal kameralar güvenlikten fazlasını da sağlarlar. Çünkü onlar ısıyı ''görürler'', ayrıca gece ve gündüz sızıntı tespitinde faydalıdırlar ve çevreye, tedarik dağıtımına potansiyel parçalanma tehdidi olduğunda erken uyarı sağlarlar.

Boru hatları çok zorlu çevrelerden geçerler, yani bir termal kamera dayanıklı olmak ve hayatta kalmak zorundadır.

Güvenilebilirliğin ve devamlı doğru kapsamanın temini için açık olan kameralar nemden, kum ve aşırı sıcaklıklardan korunurlar. Yoksa gün içerisindeki ısı değişikliklerinden kaynaklanan normal genişleme ve daralma kum, toz veya nemin kameranın içerisine girmesine, elektronik ve/veya lenslerin buğulanmasına neden olabilir. İzolasyonu yapılarak kapatılmış, nitrojenle-temizlenmiş kameralar boru hattı izleme uygulamalarının özelliği olan zorlu çevresel koşullara dayanma konusunda NEMA 4X standartlarında test edilirler.

Uzak bölgelere yerleştirilen boru hatları için doğru tespit çok önemlidir. Güvenlik ve ticari operasyonlar doğru istihbarat aldıkları zaman uyarının niteliğine uygun bir yanıt verebilirler. Etkili güvenlik temini ve operasyonel verimlilik var olan milyonlarca kilometrelik boru hattı altyapısı için dünya ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yeni termal kameralar bu uygulamalar için kullanışlı ve düşük-maliyetli teknolojilerdir.