Güvenlik Sis. Hakkında

İÇERİK

GÜVENLİK NETWORKUNUN KALBİNDEKİ SWITCHLER VE YÖNLENDİRİCİLER (2.BÖLÜM)

2. BÖLÜM     Birinci Bölüme Dön

 

emirats-network-altyapi

Bu çeşitli cihazların ve networklerin çok karmaşık bina kurulumlarına nasıl uyum sağladığına bakalım.

Birincisi, iki-kule projesi olarak bilinen Emirates Towers, Dubai- Birleşik Arap Emirlikleri. Bu ofis/otel kompleksi ticareti ve tatilcileri bir arada barındırır. Ofis kulesi en son fiber optik teknoloji ve entegre sistemlerden oluşan çok sayıda MNC’ye ev sahipliği yapar. Otel 500 oda ve 3 restorana sahiptir. Beşinci seviye bir podyum binası, perakende dükkânlarıyla, restoranları ve park yerleriyle iki binayı birbirine bağlar.

Projenin yapımı aşamasındaki amaçlardan birisi ölçülebilir, gelecekteki gelişmelere uyum sağlayabilecek teknolojik altyapının uygulanmasıdır. Proje, bir taraftan kaliteli bina ortamı garanti ederken, ayrıca kulelerin rekabet gücünü garanti etmek için en son teknoloji ve entegrasyonu destekleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Dört grafikli çalışma istasyonlu tek bir bina otomasyon sistemi 20 alt sistemi yönetir ve entegre eder, bunlara ip video takip, giriş kontrol, yangın alarmı, telefon, çağrı sistemi, ışıklandırma, HVAC, asansörler, talebe bağlı görüntü hizmeti, IT network yoluyla otel ve mülk yönetimi sistemi dahildir.

Projenin bu kısmı 23,000 veri noktasının koltuk operasyonunu yapan operatörün verimliliğini arttırır; akımsal operasyonu yapılmış ve entegre sistemlerden dolayı bakım maliyeti hesaplanmış; gelecekteki tadilatta azalmayı garanti eden sızdırmaz teknoloji uygulanmış ve güncelleme maliyeti yapılmış ve interaktif teknoloji aracılığıyla konuk tecrübeleri geliştirilmiştir.

Bütün alt sistemlerin fiziksel entegrasyonu ve uygulamaları eş zamanlı olmayan transfer modu (ATM) tabanlı ve Gigabit Ethernet teknolojisinde genel bir IT network içerisinde tamamlanmış tır. Bir network yönetim sistemi yüksek hızlı networku ve ona bağlı cihazları idare eder. Bağımsız sistem yaklaşımından entegre sisteme olan değişim mühendislik ve yönetim işlemlerinde önemli değişikliklere öncülük eder.

Entegre çözüm için temel platform Ethernet teknolojisidir ve TCPP/IP (Internet) bina otomasyon sistemine uyumludur.

Bu, Emirates Kuleleri teknoloji kurumunu destekler. Açık protokollerin ve standartların bina otomasyon sisteminde kullanımı bina sahiplerinin ve görevlilerin özellikleri veya bağlantıyı kaybetmeksizin akıllı binayı yönetmelerini sağlar.

Proje içerisinde LAN üzerindeki kilitler ve giriş kontrol panellerini bağlayan switchler vardır ve diğer LAN’lar takip sistemini, yangın panellerini ve diğer bina sistemlerini bağlar. Yönlendiriciler (router) LAN’ları bağlamak için uygun yerlere yerleştirilmişlerdir ve daha sonra ticari IT networke bağlanırlar.

Çok sayıda farklı sistemlerle veri paylaşımı ve taşınmasının switchler ve routerlara bağlı olduğu diğer önemli bir projeye bakalım.

 

toronto-terminal-network-altyapi

Toronto Pearson Uluslararası Havaalanı için yaklaşık 10 yılın sonunda daha yüksek güvenlik programı geliştirmek, her yıl 25 milyondan fazla yolcunun geçişi, hizmetler ve verimlilik için 4,4 milyar dolar harcanmıştır.

Terminal yeni güvenlik sisteminde tesisin 40 gurup içerisindeki 700 kamerasında tam destekli IP video teknolojisi kullanılmıştır.

Güvenlik networku büyümeyi veya devlet düzenlemesindeki değişiklikleri ve teknolojik ilerlemeleri karşılayacak genişlemeyi düşünerek yapılmıştır. Yine güvenlik sistemi bina yönetim sistemi ile entegre olmuştur. Bu yönetim sistemi ayrıca terminal içi ve yardımcı tesislerin HVAC sistemini kontrol eder, buna katlı otopark ta dahildir. Çoklu fonksiyonları düzenleme ve izleme için tek nokta kullanıcı arayüzü mevcuttur.

Bu sistem bir kampüsteki fiber optik çember, çift yedeklemeli WAN yapılandırmasını yönetir. Yönetim ve diğer yetkili personel sisteme merkezi çalışma istasyonundan veya kendi ofislerinden ve kuruluş dışından, havaalanı dâhili ağı yoluyla giriş yapabilirler.

Web tabanlı bina otomasyon sistemi (BAS) sayısız fonksiyonlarla entegre olmak üzere programlanmıştır ve havaalanı görevlileri bina programı tamamlandıkça artan entegrasyondan faydalanmaktadırlar. Örneğin hava trafik bilgi yönetim sistemiyle entegrasyon enerji tasarrufu ve temiz hava girişi, ısıtma, soğutma, varış ve kalkış zamanları ile uyumlu otomatik ışıklandırma ile yolcuların konforunu arttırır.

Johnson Controls

Birinci Bölüm

Okunma 1539 defa Son Düzenlenme Salı, 07 Temmuz 2015 14:17