Güvenlik Sis. Hakkında

LİMANLAR VE DENİZCİLİK UYGULAMALARI İÇİN ÇEVRE GÜVENLİĞİ

 liman-kamera-termal-guvenlik

 

 

TERMAL VİDEO ANALİTİKLERİ; İHLALLERİ

ARKA PLAN DENİZ HAREKETLERİNE VE SUYUN PARLAMASINA

RAĞMEN TESPİT EDERLER.

 

Limanlardaki önemli bir güvenlik açığı ülke ekonomisi üzerinde potansiyel yıkıcı bir etkiyi temsil eder. Bir ülkenin limanlarının güvenliği esastır ve liman çevre güvenliği global ticaretin bozulmasına karşı savunma hattının ilk sırasında yer alır. Bu makalede ip kamera  / video analitikleri ile birleştirilen termal kameraların liman çevre güvenliği açısından nasıl önemli olduğu değerlendirilmektir.

 

Limanlar geniş ve çeşitli çevreler de dahil olmak üzere büyük coğrafi alanları kapsarlar ki bunlar tipik yöntemlerle korunamazlar. Örneğin, çitler deniz kenarı çevre segmenti için uygun değildirler. Fiziksel bariyerlerde tipik geniş alana yerleşik limanlar üzerinde gerekli güvenlik şartlarını sağlamazlar.

 

Liman güvenliğini kapsayan ilave elementler şunlardır:

 

KONUM:

Sıklıkla limanlar halka açık alanlara veya mahallelere bitişiktirler ki buralarda güvenliği ve emniyeti tehdit eden davetsiz misafirler olan yayalar mevcuttur.

 

ÇEVRE:

İklimsel şartlar ve hava muhalefeti ve kapladıkları geniş alanlar limanlar ve denizcilik uygulamaları için ilave zorluklardır. Liman güvenlik personeli bir ihlal durumunda yerinde ve zamanında müdahale için hemen uyarılmalıdır. Dışarıdaki sistemler her türlü şarta karşı uyanık olmayı sağlar, doğru boyut, lokasyon ve genişleyen bir olayın yapısını ihtiva eder, gereksiz alarmlardan kaçınır.

 

IŞIK:

Geniş liman çevreleri boyunca maliyet ve altyapı eksikliği nedeniyle ışıklandırma genellikle zayıf veya yetersizdir. Limanlar hırsızlıktan, barbarlıktan sabotaja kadar oldukça geniş muhtemel tehditlere karşı duyarlıdırlar. Liman güvenliği geniş bir uygulama gamını kapsar, buna demiryolu güvenliği, elektrikli sınır güvenliği ve kimyasal güvenliği dahildir.

 

Liman çevresini korumaya sıra geldiğinde termal kameralar gibi teknolojiler ve dış bölge izleme video analitikleri liman çevresinin kesin ihtiyacına hitap ederler ve savunmanın en kritik hattı olarak görev yaparlar.

 

GÜNDÜZ-GECE LİMAN İZLEMESİ /GÜVENLİĞİ

İÇİN TERMAL KAMERA KULLANIMININ AVANTAJLARI

termal-kameraLiman çevresindeki güvenliği uyanık tutabilmeyi başarmanın yolu zamanında, cevap detayıyla inandırıcı alarmlardan geçer. Bir ihlalin yapısını ve konumunu bilmek, etkili bir cevap verebilmenin anahtarıdır. Gece/gündüz çalışabilen akıllı termal kameralar bir gözün bile göremeyeceği, hatta tamamen karanlık, geniş dış alanlarda bile başarılıdırlar.

 

Termal kamera görüntü işlemesindeki son ilerlemeler ''gece görüntü'' gibi klasik rollerini değiştirerek 24 saat çevre güvenliği çözümleri sunan, termal kamerayı liman güvenliği problemlerini çözen mükemmel tercih haline getirmiştir. Kendi içerisinde görüntü işleme özelliğine sahip olan termal kameralar çevresel elementlerin etkilerini filtre ederken, çevrede görevli olmayan kişilerin varlığını, yerleşim bölgesini ve dışarıdaki izole edilmiş varlıkları tam olarak tespit ederler.

 

Yeterli işleme gücüne sahip olan akıllı ip kameralar rüzgârı, hava veya küçük hayvanların hareketlerini, ağaçları veya uçan çöpleri dikkate almaksızın tam olarak tespit yaparlar. Ayrıca termal kameralar görüntüyü çok düzgün ayrıntılarla sunarak yasal hedefleri, konuyla ilgisi olmayan hareketlerden tam olarak ayırırlar. Bir liman çevre uygulamasında video analitikleri arka plan deniz hareketleri veya suyun parlamasına rağmen ihlalleri tespit ederler.

 

liman-kamera-guvenligi

 

 

Geniş dış alanların güvenliğini sağlamada ekonomi önemlidir. 

 

Termal kameralar ayrıca kendi görüş alanını GPS koordinatlarına göre kaydını yaparlar. Bu özellik analitiklerin liman gibi geniş alanların güvenliği için gereken hedef konumu, boyut, meydana gelme ve hız gibi kritik detaylarını tam olarak tespit eder. Böyle bir coğrafi kayıt bir hedefin tam yerini göstermek için kullanılır, limanın topoloji haritasına rağmen ihlalin konumunu gerçek zamanlı olarak nokta halinde saptar. Aynı bilgi otomatik olarak idare edilen bir IP PTZ kamerasında da zumlama ve tespit edilen hedeflere anında cevap verebilmek için izleme amacıyla da kullanılabilir.

 

Liman çevreleri gibi geniş dış alanların güvenliğini sağlamada ekonomi çok önemlidir, pek çok liman operatörü dar bir bütçeyle çalışırlar. Dış bölge izlemesi altyapı masrafı, inşaat, kanal kazma, kamera direkleri, network bağlantısı, video izleme ve depolama gibi ilave masraflar yaratır. Yeni termal analitik ip kameralar iki kat daha uzun mesafeyi ve dört kat daha geniş alanı izleyebilirler, ihlalcileri daha erken tespit edebilmek için geniş bir tampon bölge yaratabilirler, normal kameralara göre daha az termal kamera kullanılacağından ekonomik fayda sağlarlar, genel giderleri azaltırlar.

 

SAVUNMANIN İLK HATTI

liman-port-guvenligiBir ülkenin limanlarının bölgesel ve global ekonomik etkisi, yüksek liman güvenliği sağlamayı zorunlu kılmıştır. Limanlar pek çok tehlikeye açık olduğundan, hükümetler bu önemli varlıkları en iyi güvenlik teknolojisi ile korurlar. Sıra liman çevresini korumaya geldiğinde, iş termal kameralar ve dış bölge video analitiklerinin liman çevresinde tam konumlandırılmasıyla çözülebilecektir. Savunmanın en kritik ilk hattı buradan başlar.

 

 

 

John Romanowich CEO SightLogix

 

Okunma 2158 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Temmuz 2015 00:16