Güvenlik Sistemleri Hakkında

UZAKTAN KONTROLLÜ KABLOSUZ IP KAMERA TEKNOLOJİSİ

UZAKTAN KONTROLLÜ KABLOSUZ IP KAMERA TEKNOLOJİSİ

UZAKTAN KONTROLLÜ IP KAMERA SİSTEMLERİ İÇİN YÜKSEK BANT GENİŞLİKLİ KABLOSUZ TEKNOLOJİ KULLANIMI

 

Endüstriyel uygulamaların bazı türleri uzaktan kontrollü izleme ve şantiye güvenliğini geliştirmek amacıyla video takip sistemlerini kullandılar. Kullanılan kameraların tipine ve bu kameraların networke nasıl bağlandıklarına dayalı olarak bir video takip sistemini uygulamaya koymanın pek çok yöntemi vardır.

 kablosuz ip kamera sistemi

Video sinyalinin kablosuz bir network bağlantısı üzerinden iletilmesi ile opsiyonlardan bir tanesi IP kamera kullanımı olarak ortaya çıkmaktadır. IP kameraların dijital video sıkıştırma formatını ve Internet Protokolü teknolojisini (IP) desteklemelerinden beri bu tercih mantıklı hale gelmiş, video sinyalini mevcut olan bir Ethernet network üzerinden göndermek kolaylaşmıştır.

Buna ilaveten, kablosuz bağlantı sıklıkla kabloludan daha fazla tercih edildiğinden, kameralarınızı kablo uygulamasının zor olduğu yerlerde kolaylıkla kurabilirsiniz ve uzaktan kontrollü video takip sistemleri için uzun mesafeler boyunca ilave kablo uygulaması yapmak ihtiyacı olmadığından önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, kablosuz bir network bağlantısı üzerinden kusursuz video verisi temin etmek için, kablosuz bağlantınızın, uzaktan kontrollü IP kameranızın güçlü, çok yönlü olması ve yüksek bant genişlikli veri iletimini desteklemesi gereklidir.

Bir Kablosuz Network Üzerinden Kusursuz Video İletimi İçin Gerekenler

Şantiyelere yerleştirilen uzaktan kontrollü IP kamera sistemi uygulamaları için kullanılan kameralar kontrol odasından uzak bir mesafeye monte edilirler. Kablolu network bağlantılarına kıyasla, kablosuz teknoloji networkunuzu genişletebilmeniz için verimli ve düşük maliyetli bir yöntem sunar.

Kablosuz networkler güçlü bir kablosuz sinyal desteği sağlamak zorundadırlar ve uygulama alanı boyunca kusursuz bir video akışını desteklemelidirler. Ayrıca, kablosuz network güvenliği kişisel videolarınızı korsanlardan korumanız için önemlidir. Bir endüstriyel kablosuz network kurmak ve devamlılığını sağlamak için aşağıdaki anahtar kriterleri gözden geçiriniz:

 

  • Güçlü bir kablosuz kapsama alanı uzaktan kontrollü IP kamera takibi için temel bir gereksinimdir. RF sinyallerinin mesafenin artması ile zayıfladığı gerçeği hem 802.11’in hem de hücresel cihazların iletim hızını etkilemektedir. Her halükarda, kablosuz cihazların kurulacağı en iyi yeri belirlemek için bir alan araştırması yapılmalıdır.

 

  • Video veri iletimini desteklemek için bir kablosuz network kurulumu yapılırken, görevi yerine getirecek en iyi cihazları kurduğunuzdan emin olmak için hassas bir bant genişliği hesaplaması yapmalısınız. Uygulamanız için kaç tane IP kameraya, çözünürlüğe ve FPS ayarlarına ihtiyacınız olduğuna bir kez karar verdiğinizde, hangi 802.11 veya hücresel cihazların en uygun olduğu hakkında çok daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

 

  • Gerçek-zamanlı video akımları sürekli, kesintisiz iletime ihtiyaç duyarlar. Çok yollu sönümlemeden kaynaklanan parazitler veya zorlu ortamların kusurlarının etkileri sinyal gücünde beklenmeyen bir azalmayla, kapsama delikleriyle ve paket hatalarıyla sonuçlanır, bu problemlerin üstesinden gelmek için en iyi donanım ve yazılımı belirlemenin önemi ortaya çıkar.

 

  • IP kamera uygulamalarının bilgi sızıntısından korunması için kablosuz network güvenliği çok önemlidir. Kablosuz bir network üzerinden iletilen video verisinin korunmasında hem WiFi hem de hücresel iletişim için güvenlik onayı ve şifreleme mevcuttur. Örneğin WiFi bağlantıları için kablosuz iletimlerin korunmasında WPA (WiFi Korumalı Giriş) mevcut olan en temel teknolojidir. WPA ile iletilen her bir kare bir TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) anahtarı ile şifrelenir.

IP Kamera Sistemleri İçin Güvenilir Bir Kablosuz Bağlantı Uygulanmasının Zorlukları

IP kamera takip sistemlerinin üstesinden gelmek zorunda olduğu ilk zorluk var olduğu alanın çevresindeki çeşitli tipteki kablosuz bağlantının karışmasıdır. Bu zorluğu yenmek için atılacak ilk adım hassas bir alan araştırması yürütmektir.

Kablosuz networkünüze bağlanan çeşitli kablosuz radyo dalgalarının arasına ne tür bir nesne yerleştirilirse yerleştirilsin, RF sinyalleri kolayca bunlardan etkilenirler, karışımın derecesi dağıtıma ve nesnelerin tipine bağlıdır. Karışım için alanın test edilmesi kablosuz networkun dizaynını ve uygun cihazların seçilmesini daha kolay hale getirecektir. Bir kez ne ile karşılaştığınızı bilirseniz, bir sonraki adımda maksimum kapsama ile karışmayı minimize edecek şekilde kablosuz cihazlarınızı en iyi şekilde uygulayacağınız noktaları bulursunuz.

Üstesinden gelmek zorunda olduğunuz ikinci zorluk ne kadar network bant genişliğine ihtiyaç duyduğunuzu belirlemektir. Gerçek zamanlı video izlemeye olan talebin giderek artması ile ve daha gelişmiş video olay tespitinin operasyonel verimliliği geliştirmesine ihtiyaç duyulmasıyla, insanlar IP kamera uygulamaları için daha yüksek video çözünürlüğü talep eder oldular. Bu gereksinimler ihtiyaç duyduğunuz bant genişliğinin miktarında büyük bir etkiye sahip olabilirler, bu sebepten kablosuz networkünüze HD IP kameralar bağlamadan önce dikkatli bir bant genişliği hesaplaması yaptığınızdan emin olunuz.

Son derece güvenli bir kablosuz bağlantı çalışma alanından kontrol odasına gerçek-zamanlı video iletiminin devamlılığını sağlamalıdır. Maksimum çalışma süresi ve gereken minimum bakım masrafını minimize etmek için zorlu çalışma şartlarına uygun dizayn edilmiş son derece güvenilir donanım bir zorunluluktur.

Kablosuz bağlantı pek çok endüstriyel IP kamera sistemleri için iyi bir tercihtir, özellikle kablo-döşemenin zor olduğu ortamlarda, örneğin kavşak izlemede ve yer altı kablo döşemesi kullanımının zor olduğu geniş ölçekli petrol ve gaz uygulamalarında tercih edilebilir. Bir akıllı petrol kuyusu-başı otomasyonu uygulamasında gerçek zamanlı uzaktan kontrollü IP kamera sisteminin nasıl başarılı olduğu örnek verilebilir.

Uygulama Notu: 3G HSPA /4G Çözümü İle Kusursuz Uzaktan Kontrollü Petrol Kuyusu Takibi

Akıllı kuyu başı otomasyonu uygulamaları petrol kuyusu operasyonlarını denetlemek için sıklıkla IP kamera takip sistemlerini kullanırlar. Böyle durumlarda, şantiyeler genellikle kontrol odasından kilometrelerce uzaktadırlar ve izlenmesi gereken düzinelerce kuyu başı vardır. Bunlara ilaveten, her bir kuyu başından gelen önemli bilgiler toplanmalı ve kontrol odasına iletilmelidir. Kuyu başları ile kontrol odası arasındaki mesafe kablolu bir networkun kurulmasını pahalı ve kullanışsız bir hale getirir. 3G HSPA/4G teknolojisi eş zamanlı olarak gerçek zamanlı video temin etmesinden ve kusursuz veri toplamayı sağlamasından dolayı uzaktan kontrollü kuyu başı izleme için en popüler ve benimsenmiş kuyu başı teknolojisidir. Network bant genişliğine ilave olarak, işletmeciler kuyu başında karşılaştıkları zorlu çevresel koşullarla da uğraşmak zorundadırlar ve bu zorluklar aşırı sıcaklıklara dayanabilecek sağlam hücresel cihazların kullanımının önemini ortaya çıkaracaktır.

Gerçek Zamanlı Uzaktan Kontrollü Petrol Kuyusu Takibi İçin Çözüm ve Öneri

Yüksek-hızlı 3G HSPA/4G çözümleri ve endüstriyel HD IP kameraları uzaktan kontrollü kuyu başı takip sistemi uygulamaları için idealdir Sistemin sunduğu faydalar şu konuları kapsar:

  • Yüksek hızlı endüstriyel 3G HSPA/4G hücresel çözümleri zorlu çevresel ortamlardaki uygulamalarda uzun mesafeler için dizayn edilmişlerdir. Kuyu başı uygulamalarının sıklıkla yüzleştikleri aşırı sıcak ve soğuk havalar için dizayn edilmişlerdir. Bunlara ilave olarak, kablosuz bağlantınızın her zaman iletime hazır olmasını sağlamak amacıyla Guaran Link teknolojisi gibi, her zaman hazır durumdaki gerçek-zamanlı video akışını sağlamak için 3’lü-kontrol mekanizmasını kullanılabilir.

 

  • Dayanıklı HD IP kameralar C/CS monte lensler kullanılarak, her mesafeyi ve görüş açısını destekleyebiliriz. Dâhili ve sökülüp takılabilen bir IR-kesme filtresi ve otomatik renk modu switchi gece gündüz, 7/24 kuyu başı durumunu izlemeye imkân tanır. Bunun da ötesinde, zorlu çevresel ortamlarda video çekimini temin etmek için, kameralar kuyu başı uygulamalarında son derece önemli olan patlama riski, ortamlardaki güvenlik meseleleri ve korozyona dayanıklılığı sağlamalıdır.

 

Kaynak: Moxa