Güvenlik Sis. Hakkında

YANGIN ALARMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 Yangın Alarmı Hakkında

Yangın alarmı; alan içerisinde duman, ısıalgıladığında otomatik olarak tetiklenerek tehlikeyi sirenle haber veren,gözlem evlerine ve yangın söndürme teşkilatlarına sinyal gönderebilen, yangın tehlikelibir boyuta ulaşmadan bina ve içerisindeki kişilerin güvenliklerinisağlayabilmelerine yardımcı olan bir alettir. Güvenlik sistemleri konusunda gözardı edilemeyecek kadar önemli bir yere sahiptir. Yangın alarmları kullanımalanlarına göre çeşitli türlere sahiptir. Yangın alarm sistemlerinin enbilinenleri; adresli yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın alarm sistemi, siren,ısı artış detektörü, optik duman detektörü, panik butonu. Yangın adresli yangınalarm sistemi noktasal bazlı yangın alarm sistemidir.

  • Eğer bir mekan içerisinde birden çok noktaya yangın alarmı konumlandırıp tek bir noktadan haber almak istiyorsanız  konvansiyonel yangın alarm sisteminin kullanılması gerekir.
  • Sirenler mekan içerisinde yaşayanların yangından zarar görmemesi için uyarı amacıyla kullanılmaktadır.
  • Isı artış detektörleri çeşitli nedenlerle ısı artımı sonucu yangın çıkabilecek mekanlarda tercih edilmelidir.
  • Optik duman detektörü, yangın sonucu ortaya çıkanyoğun duman yığınlarını optik olarak tespit edip yangını haber veren sistemlerdir.
  • Panik butonu veya kır-bas sistemleri ise tehlikeanında kişiler tarafından harekete geçirilerek yangın alarmının devreyegirmesini sağlayan sistemlerdir.
  • Yangın alarmı hakkında bilmeniz gereken en önemliözellik eğer ısıya yani ısı miktarına duyarlıysa o ısının ayarlanabilen cinstenolması gerekmektedir. Ayarlanamaz bir sisteme sahipseniz bazı durumlarda yanlışihbar alabilirsiniz.
  • Eviniz için kullanacaksanız duman detektörleri en ideal seçimdir. Optik duman detektörü seçerken yine dikkat etmeniz gerekeninayarlanabilir olmasıdır.

Ayrıca unutmayınız ki her türlü yangın uyarı sistemi aşırı paniğe neden olur. Yangın alarmı kullandığınız ortam çok fazla insana hizmet veren bir yapıysa yangın çıkışlarının belirgin olarak işaretlenmesi olası bir panik halinde kişilerin kolayca dışarı çıkabilmesi için gerekmektedir.

Yangın alarm sistemi tüm güvenlik sistemleri içinde en önemli olanıdır.

Okunma 3304 defa Son Düzenlenme Salı, 28 Temmuz 2015 02:23