Güvenlik Sis. Hakkında

YANGIN ALARMI HAKKINDA

Yangın Alarmı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yangın alarmı; alan içerisinde duman, ısı algıladığında otomatik olarak tetiklenerek tehlikeyi sirenle haber veren, gözlem evlerine ve yangın söndürme teşkilatlarına sinyal gönderebilen, yangın tehlikeli bir boyuta ulaşmadan bina ve içerisindeki kişilerin güvenliklerini sağlayabilmelerine yardımcı olan bir alettir. Güvenlik sistemleri konusunda göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir yere sahiptir. Yangın alarmları kullanım alanlarına göre çeşitli türlere sahiptir. Yangın alarm sistemlerinin en bilinenleri; adresli yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın alarm sistemi, siren, ısı artış detektörü, optik duman detektörü, panik butonu. Yangın adresli yangın alarm sistemi noktasal bazlı yangın alarm sistemidir.

Eğer bir mekan içerisinde birden çok noktaya yangın alarmı konumlandırıp tek bir noktadan haber almak istiyorsanız  konvansiyonel yangın alarm sisteminin kullanılması gerekir.
Sirenler mekan içerisinde yaşayanların yangından zarar görmemesi için uyarı amacıyla kullanılmaktadır.
Isı artış detektörleri çeşitli nedenlerle ısı artımı sonucu yangın çıkabilecek mekanlarda tercih edilmelidir.
Optik duman detektörü, yangın sonucu ortaya çıkan yoğun duman yığınlarını optik olarak tespit edip yangını haber veren sistemlerdir.
Panik butonu veya kır-bas sistemleri ise tehlike anında kişiler tarafından harekete geçirilerek yangın alarmının devreye girmesini sağlayan sistemlerdir.
Yangın alarmı hakkında bilmeniz gereken en önemli özellik eğer ısıya yani ısı miktarına duyarlıysa o ısının ayarlanabilen cinsten olması gerekmektedir.

Ayarlanamaz bir sisteme sahipseniz bazı durumlarda yanlış ihbar alabilirsiniz.
Eviniz için kullanacaksanız duman detektörleri en ideal seçimdir. Optik duman detektörü seçerken yine dikkat etmeniz gerekenin ayarlanabilir olmasıdır.
Ayrıca unutmayınız ki her türlü yangın uyarı sistemi aşırı paniğe neden olur. Yangın alarmı kullandığınız ortam çok fazla insana hizmet veren bir yapıysa yangın çıkışlarının belirgin olarak işaretlenmesi olası bir panik halinde kişilerin kolayca dışarı çıkabilmesi için gerekmektedir. Yangın alarm sistemi tüm güvenlik sistemleri içinde en önemli olanıdır.

Okunma 3241 defa Son Düzenlenme Pazar, 26 Temmuz 2015 00:42