Güvenlik Sis. Hakkında

ANALOG KAMERA GÖRÜNTÜ KALİTESİ

 CCTV Analog Görüntü Kalitesi

Işık Seviyesi : Kameranın gece gündüz minimum ışık algılama seviyelerini ayrı ayrı öğreniniz. 30m2 lik bir kapalı alanda (duvarlar beyaz varsayılmıştır) 0.5lux minimum ışık illuminations olan bir kamera 50w lık Flamanlı bir ampul aydınlatmasıyla cisimleri kolayca görmenizi sağlamalıdır. Eğer bu şartlar sağlandığı halde görüntüde karıncalanma var ise rahatlıkla kameranızın lux değerinin size söylendiği gibi olmadığına karar verebilirsiniz.     

Çözünürlük :

580 line(Satır)(  750(H)x580(V); 435,000 pixel bunlar ne mana ifade ediyor. En çok bilinen çözünürlük özelliği Line(Satır) olarak ifade edilir. Yatay ve Düşey piksel sayısını ise 750(H)x580(V) parametresi bize gösterir .piksel sayısı  kameranın çözünürlüğünde  etkili olsa da bu pratikte pek fark edilmez. Daha çok 580TVL ve 435,000 piksel sizin için bir kıyas unsuru olacaktır. Satıcıya lütfen bu iki özelliği size söylemesini sağlayın.  Tahmini olarak yatay (horizantal)  piksel sayısını Satır sayısına çevirmek için sağlayın.     
TV Lines=PIKSEL X  0.7 X Ie   Örnek  750pixel yaklaşık =525TVL dır 450lines Y/C Kamera yı sadece bu TV satırı destekleyen bir monitör ve bu satır sayısını destekleyen kontrol ünitelerinde izleyebilirisiniz. Kullandığınız kameranın çözünürlüğünden daha düşük çözünürlüğe sahip monitör ve kontrol üniteleriyle birlikte kullanacaksanız, bilmelisiniz ki kameranızın yüksek çözünürlüğü sizin işinize yaramayacaktır.Aldığınız ürünler özellikleri bakımından birbirini tamamlamamalı ve uygun olmalıdır. 

Otomatik Işıklandırma Süresi(Auto Exposere Control) :

Elektronik iris olarak ta adlandırılabilir. Bu sistem CCD kameralar için geliştirilmiştir. CCD sensöre gelecek ışık miktarını otomatik olarak ayarlamayı sağlar. Bir çok üreticide Auto İris Lens özelliği olarak belirtir. Manuel İris yerine Auto İris lens kullanmak görüntü kalitesini oldukça arttırır. Uzun süre şiddetli gün ışığına maruz kalınacak yerlerde Auto İris Lens kullanmamak kameraların CCD sensörlerinde tahribata sebebiyet verebilir.

Sensör Boyutları (Sensor Size):

Önceki kameralar yuvarlak ve tüp şeklindeydi. Kamera sensörleride bu tüpün şeklinde yuvarlak idi. Buda Kamera görüntülerinin şimdiki şekliyle düz dik kenarları olmasına engel idi. Günümüzdeki CCD sensörler düz ve dikdörtgen şeklindedir. CCD sensörlerin ölçülen dirilmesi diyagonal olarak yapılır. Yani CCD sensörün bir köşesinden 45C eğimle diğer köşesine çekilecek doğrunun boyu CCD sensörün standart ebatlarını verir Sensör ebatları bilinmelidir. Lens seçimini buna göre yapmanız gerekmektedir. Sensör ebatları bilinmeden seçilen Lensler görüntü kayıplarına , bütün ekranın seyredilememesine sebep olur. Bu konuda detaylı bilgi için Lensler başlığı altındaki yazımızı inceleyiniz.

CCD sensörlerin gerilim değerleri Renklide peak to Peak :1.2 V Siyah Beyaz 1.0V

Lens (Lens) :

CCTV lenslerde lens performansı 2 önemli unsura bağlıdır. Odak uzaklığı, ve sensöre ulaşan ışık miktarıdır, ışık miktarını İris ayarlar. İris Manuel /Otomatik veya uzaktan kontrol edilebilir . Odak uzaklığı sabit lenslerde optik olarak büyütme/küçültme mümkün değildir. Vari Fokal Lensler de odak uzaklığını değiştirerek zoom yapabilmek mümkündür. Lens MontajıBütün CCTV Lensler C mount(montaj ) olarak imal edilirdi. Ebat ve montaj tipi fotoğrafçılık standartlarına göre ayarlanmıştır. Yeni jenerasyon ürünlerde CS ve C montaj olarak da imal edilmektedir. Aynı kameraya hem C hem de CS tipi lens takmak mümkündür. Kamerayla birlikte verilen yüzük şeklindeki adaptör le iki farklı lens tipini de kameranıza takabilirsiniz. Yanlış tipte takılan Lens fokus ayarını imkansız hale getirir Aşağıda iki farklı tipteki lensin Sensör ile Lensin monte edilen flanş ı arasında ki mesafesi gösterilmekte. CS montaj C montaja oranla sensörle arasında daha kısa mesafede fokus sağlar Lensler tam olarak birbirleriyle uyumlu değildir. CS tipindeki lens Sadece CS tipinde monte edilebilir. C tipindeki lens ise hem C tipinde monte edilebilir , hem de 5mm lik yüzük adaptör sayesinde CS tipinde monte edilebilir. Lens Ölçüleri En çok karıştırılan konulardan biride gerçek görüntü boyu, Sensör boyu, lens odak uzaklığı seçimidir. lensler belirli Sensör ölçülerine göre üretilir. Belirli bir sensör boyutuna göre imal edilmiş Lensi daha düşük sensör boyuna sahip kameralarda kullanabilirsiniz. Fakat daha büyük boyutlu CCD Sensörlerde kullanamazsınız. Lensin sensörün üzeninde oluşturduğu görüntü sensörün büyüklüğünün altında kalmaması gerekir. Aksi taktirde monitörde görüntüyü siyah bir çerçeve içerisinde görürsünüz. Yanlış lensi değiştirdiğinizde görüntü düzelecektir. Profesyonel amaçlı kameralarsa 1" 2/3" 1/2" diğer genel amaçlı uygulamalarda 1/3" ve 1/4" kullanılabilir .

2/3 sensör cismi tam olarak görülebilmektedir. Fakat 1/2 Sensör cismin tümünü görememektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere 1/2" Sensör için 1/2 Lens kullanmamak gerekir. Sonuç olarak: Görüntüyü doğru olarak görebilmek için daha küçük boyutlardaki sensörle daha geniş açıyla cisimleri görmemize sebep olur. Lensler daha büyük sensör boyutları için kullanılamamalıdır Eğer görüntülerde aşırı büyüklük veya açı hatası varsa, lesnle kamera sensörün doğru seçilip seçilmediğine bakınız.

Monitör :

Görüntü Monitörün diyagonal ekran ölçüleri ve sensörün yapısı na bağlıdır ,aşağıda diyagonal olarak cm /inch olarak monitör sensör büyüklükleri uyum tablosunu göreceksiniz 9"-----0.3--0.6 12"----0.6--1.0 15"----1.0--1.3 17"----1.3--1.6 4 kamerayı bir ekranda görmek için minimum 15" monitör kullanmanız gerekmektedir. 16 kamerayı bir ekranda görmek için minimum 17" , tavsiye edileni ise 21" monitör kullanmanızdır Tek renkli monitörlerde herhangi bir çözünürlük limitinden bahsedilmez.

Çözünürlük genelde Satır olarak verilir. 600 TV satır daki görüntüyü 400TV satırda daha geniş ve daha büyük olarak görürsünüz. 9" monitörde 17" monitörden daha keskin bir görüntü alırsınız. Renkli monitörler siyah beyazlara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler. Çünkü renklide bir nokta üç ayrı noktadan oluşmuştur. buda teknoloji olarak daha az çözünürlükle imal edilmelerini sağlıyor

Görüntü Kaydı :

CCTV görüntü kayıtları suçlu bulma konusunda yeterli çözünürlüğe sahip olmadıkça eşkal tayininde size yardımcı olmayacaktır. Görüntü kayıtları yeterli ışık altında, uygun çözünürlükte ve birbiriyle uyumlu kontrol cihazları seçildiğinde size yardımcı olacaktır. 

Bu çözünürlük hiç bir şekilde görüntülerin ve cisimlerin tanınmasında işinize yaramayacaktır.Aynı zamanda kaliteli kaydedilmiş görüntüler, uygun olmayan monitör ve düşük çözünürlükteki kamera görüntüleriyle alındığında doğru sonuçlar alamayacaksınız. Kompozit video sinyali diye adlandırdığımız Y/C . Chrominance (C) ve luminance (Y) den oluşan iki sinyaldir. C renk ve resim sinyali Y ise parlaklık ışık bilgisi sinyalidir.  Görüntüleme Alanı Kamerayla görüntüleyebileceğiniz alan sensörün büyüklüğü, Lensin odak uzaklığı ve cismin Lensten uzaklığına bağlıdır.  Sensor 4:3 genişlik/yükseklik oranına sahiptir Yukarıdaki resimde sensör boyları ve görüntülemenin açıları hakkındaki bağlantıyı görebilirsiniz. Örnek Olarak Tahmini olarak bir kişinin 50 metrede tanınması için gerekli hesaplamayı yapalım Lens 2/3" 2 x 1.6=3.2M Bu formülde görüldüğü üzere bir kişiyi 50 metreden tanımak için 103 mm lik bir lens kullanmak gerekecektir. Görüntülenen cisim ile , monitörde oluşan resim arasında 1.6M fark vardır. Bu oran mesafeye göre değişmektedir Örnek olarak 50mm Lens 2/3" kamera ile 125 metrede 9.7% görüntü 20 metrede 60.6% görüntü 10 metrede 120% görüntü açısıyla izleme yapar 50mm Lens 1/2" Kamera ile 150metrede %11.2 30 Metrede %56 16 metrede %120 açıyla izleme yapabilir.

Yeni nesil ip kamera ve kayıt cihazları sayesinde çok yüksek görüntü kalitelerine ulaşılabilmektedir.

Okunma 4725 defa Son Düzenlenme Cuma, 10 Temmuz 2015 03:51