Güvenlik Sistemleri Hakkında

GÜVENLİK SİSTEMLERİ'NDE BÜYÜK DEPOLAMA KAPASİTELERİ

GÜVENLİK SİSTEMLERİ'NDE BÜYÜK DEPOLAMA KAPASİTELERİ

GÜVENLİK KAMERASI TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRMEYE YARDIM EDEN BÜYÜK DEPOLAMA KAPASİTELERİ

Güvenlik Kamerası Teknolojisinin Geleceği

Ajan Doug Carlin: ‘’Kayıtta geri gidebilir miyiz?’’

Ajan Paul Pryzwarra: ‘’Hayır, mevcut olan bellek sistemi için çok fazla veri var.’’

Eğer Deja Vu filmini izlediyseniz bu satırları hatırlıyor olabilirsiniz. Denzel Washington tarafından canlandırılan Ajan Doug Carlin, telaşlı bir şekilde görüntüleme teknisyenine güvenlik kamerası kaydındaki önemli bir anı yeniden oynatmasını rica eder, fakat yeniden oynatma opsiyonu yoktur. Çünkü teknoloji uzmanları zaman uzay sürekliliğini manipule ederek geçmişin video kaydını yaratmanın bir yolunu bulmuşlardır, hiçbir depolama cihazı çok büyük verileri depolama kapasitesine sahip değildir.

Filmin tüm temel dayanağı gerçekliğin sınırlarını zorlamaktadır. Fakat, belki depolama teknolojisi profesyonelleri için, mevcut olan depolama cihazlarının kapsadığından çok daha fazla veriye sahip olma fikri aynı ölçüde büyüleyici olabilir. Günümüzün hard diskleri çok büyük miktarlarda veri depolamak üzere dizayn edilmişlerdir, fakat bu sistemler güvenlik kamerası endüstrisinin sürekli artan depolama talepleri için yeterli olacak mıdır?

guvenlik sistemleri buyuk depolama

Güvenlik Kamerası Takibi ve Depolama Hakkındaki Gerçekler

Şimdi, güvenlik kamerası sektörünün ne kadar depolama kapasitesine ihtiyacı vardır? Tarihsel olarak sevkiyatı yapılan kamera sayısına ve bu cihazların tahmini kullanım ömrüne dayanarak dünya çapında yaklaşık 210,000,000 güvenlik kamerasının dijital sistemlerde kullanımının mevcut olduğu tahmin edilmektedir. Her bir kameranın endüstriyel standart çözünürlükte, kalitede ve çerçeve hızı ayarlarında, 14 gün veri kaydı yaptığını varsayalım. Bu standart ayarlarda bile, dünyadaki güvenlik kameralarının yalnızca iki haftalık kayıt periyodunda 18.4 milyar gigabayt’tan fazla (GB) depolama desteğine ihtiyaç vardır. Daha ötesi, bu depolama kapasitesini desteklemek için gereken hard diskler uçtan uca eklenseydi, Çin boyunca iki kez gidip gelirlerdi.

Bu istatistikler güvenlik kamerası takibi ve depolanması teknolojisinin son 15 yıldaki büyümesine vurgu yapmaktadırlar. Günümüz güvenlik kamerası sistemlerinin talep ettiği iki haftalık depolama miktarı, 1995 yılında üretilen toplam kapasiteden 880 kat daha büyüktür. Bu hızlı büyümeyi sağlayan temel nedenlerden birisi artan ucuz depolama mevcudiyetidir. Depolama kapasitesi artarken, maliyetler önemli ölçüde azalmıştır. 1995 yılında bir GB depolama maliyeti yaklaşık olarak 995 dolar iken, bugün bir GB’yi yalnızca 0.08 dolara alabilirsiniz.

 

Daha büyük, daha hızlı, daha ucuz yapın.

 

Seagate Technology firmasının kurucusu Al Shugart’ın tarihi sözleri hala günümüz veri depolama endüstrisinin amaçlarını yansıtmaktadır. Depolama teknolojisindeki artan kapasiteler, gelişen performans ve düşük maliyetler global kamera sevkiyatındaki artışı desteklemektedirler. 2011 2014 yılları arasında 51 milyondan fazla kamera sevkiyatı olmuştur. Buna ilaveten, daha yüksek mega piksel çözünürlüklere olan talep yükseliştedir ve önümüzdeki üç yıl boyunca IP kameralarda %13.7’lik yıllık bileşik büyüme oranı görüleceği tahmin edilmektedir. Depolama endüstrisi için bunun anlamı nedir? Daha fazla kamera sayısı + daha yüksek çözünürlük = artan depolama ihtiyacı

 

Depolama İhtiyaçları İle Başa Çıkmak

Güvenlik kamerası sektörünün sürekli artan depolama talebine cevap vermek için hard disk üreticileri çok küçük parçacıklar kullanan manyetik kaplama teknolojisi ile veri bütünlüğü devamlılığının zorluğuyla karşılaştılar. Yakın geçmişte, hard disk teknolojisi artan depolama ortamının bölgesel yoğunluğu konusuna odaklandı. Bölgesel yoğunluk, dijital verinin bireysel bitlerinin (manyetik parçacıklar üzerine kayıtlı) bir hard disk üzerinde ne kadar yakın bir şekilde birbirine geçtiğinin bir ölçüsüdür. Bu bitlerin daha sıkı bir şekilde gruplaşması, bölgesel yoğunluğun daha yüksek olduğunu gösterir. Bölgesel yoğunluğun ölçü birimi inç kare başına gigabits’tir (Gbpsi). Bir depolama cihazındaki Gbpsi kapasite seviyesinin artmasına olanak tanır.

Dikey kayıt sisteminin evrim geçirmesi uzmanların bitleri yatay düzenlemeden çok, birbirine dikey olarak düzenlemelerine olanak tanıyarak Gbpsi yükseltmelerine olanak tanımıştır, böylece daha yüksek Gbpsi çalıştırılır. Son beş yılda, bu teknoloji artan depolama kapasitesinin temel sağlayıcısı olmuştur, fakat dikey kayıt sistemi yaklaşık olarak maksimum yoğunluğa ulaşmıştır ve inç kare başına bir ila 1,5 terabits (Tb) civarında zirve yapması beklenmektedir. Bir biti diğerinden ayırt etme süreci devam ederken teknolojiyi küçültmek giderek zorlaşmaktadır. Veri bütünlüğünü devam ettirirken sürekli daha küçük manyetik parçacıklar yaratmanın hesabını dengelemek hard disk endüstrisi için yeni problemler ortaya çıkarmıştır.

O zaman depolama kapasitesini arttırmak için başka ne yapılabilir? Hard disk üreticileri depolama teknolojilerinin gelecek neslini geliştirmek için pek çok opsiyon araştırmaktadırlar. Son zamanlarda Uluslararası Disk Sürücü Ekipmanı ve Materyalleri Birliği (IDEMA) hard disk ortamında kullanılan temel sektör boyutundaki artışı zorlamıştır. Yeni gelişen format 4K sektör ile bir hard disk’in boyutu 512 bayt’tan 4096 (4K) bayta çıkmıştır. Seagate Technology ve IDEMA’nın diğer üyeleri 4K sektör teknolojisinin kullanımını desteklemektedirler ve onu daha yüksek kapasitenin temel sağlayıcısı ve geleceğin daha iyi çalışan hata düzeltme sistemi olarak görmektedirler.

Depolama kapasitelerini yükseltme potansiyeline sahip ikinci bir temel faktör iz yoğunluğu olarak anılır, genellikle inç başına iz sayısı (TPI) ile ölçülür. Hard diskler veriyi hard disk plağının üzerindeki iç içe geçen halkaların içerisinde saklarlar. İzler sıkı bir şekilde birlikte sıralandığı zaman, TPI ve kapasite maksimum seviyeye çıkar.

SV35 Serisi hard disklerde, TPI seviyeleri bir önceki nesilde 250,000 iken, günümüzde 340,000 seviyesine gelmiştir. Bu rakamlar TPI’da %36’lık önemli bir artışı ve sonuçta depolama kapasitesinde büyük bir ilerlemeyi temsil eder. 3.5 inçlik bir disk üzerindeki bu kadar yüksek miktardaki ize rağmen, her bir iz yalnızca 75 nanometre genişliğindedir tek bir polen tozundan yaklaşık 100 kez daha küçüktür. Veri çok düzgün bir şekilde son derece küçük bir ölçek ile kaydedildiğinden, bu izler bir okuma yazma kafası tarafından 7200 RPM hız ile döndürülür.

Sırada Ne Var?

Dikey kayıt teknolojisi kendi sınırlarına ulaştıkça, iz yoğunlukları da kendi sınırlarına ulaşmaktadırlar. Mevcut teknoloji daha küçük izler yazma kapasitesine sahip okuma yazma kafası üretme kapasitesine sahip değildir. İşte bu noktada Kaplanmış Manyetik Kayıt veya kısaca SMR (Shingled Magnetic Recording) devreye girmektedir.

SMR, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde TPI kullanımını optimize etmek üzere çıkması beklenen bir teknolojidir. Bu teknoloji kayıt izlerinin kiremit ile kaplanmış çatılar gibi, iz yoğunluğunu artırmak amacıyla kısmen üst üste bindirilmesidir. SMR ile her bir yeni iz kaydedildiğinde, bir sonraki iz üste yazılırken, bir önceki iz kırpılır. Bu işlem kapasitede %40’lık bir potansiyel artışı ve ayrıca dikey kayıt teknolojilerinin kullanımında genişleme sağlar. Bütün veri depolama tipleri için ideal olmayan SMR, takip verisinin üzerine belirli bir süreden sonra kayıt yapılabildiğinden, güvenlik kamerası takibinde rahatlıkla uygulanabilir.

Gelecek yıllarda, depolama kapasitelerini arttıracak ve evrim geçiren depolama taleplerine cevap verecek ilave teknolojiler çıkacaktır. Bu teknolojiler, depolama cihazlarındaki gelişmiş Gbpsi, TPI ve maksimum seviyedeki bölgesel yoğunluk için yeni metotlar uygulamaya devam edecektir. Bu teknolojilerin birikimli etkisi güvenlik kamerası sistemlerinin daha düşük maliyetli olmasına ve yüksek çözünürlüklü kayıt kapasitelerinin görülme sıklığının giderek artmasına yardımcı olmaktadır.

Güvenlik Kamerası Sistemleri İçin Hard Disk Teknolojisine Güç Aktarımı

Güvenlik kamerası endüstrisindeki giderek büyüyen depolama talebi ile veri kapasitelerini arttıran teknolojiler gelişmeye devam edecektir. Günümüzde ve gelecekte, güvenlik kamerası sektörünün profesyonelleri kendi takip sistemlerinin ihtiyaçlarına uyan bir hard disk seçmek zorundadırlar. Kapasite temel bir faktör iken, bir depolama çözümü arandığında göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler de vardır.

Birincil olarak, kendi iş yükünüz ve veri kategoriniz için dizayn edilen bir ürün seçmek, performansı arttırmak, güvenilirliği temin etmek ve para tasarrufu için önemlidir.

Depolama gereksinimleri pazar segmentlerine göre geniş biçimde farklılaşır. PC hesaplama ile ilgili veri, okuma kapasitesine yönelik depolama ve küçük bloklar için ayarlanmış, rastlantısal veri transferine gereksinim duyar. Tüketici elektroniği pazarı segmentinde, hard disk dizaynları büyük blok üzerine odaklanan düzgün okuma kapasitesine, sıralı veri transferlerine sahip olmak zorundadırlar.

Buna karşın, bir güvenlik kamerası depolamasının iş yükü yoğun bir şekilde yazım için dizayn edilmiş ise bir fonksiyon hard disk operasyonunun %95’i kadarını temsil eder. Bu yüksek yazım iş yükü çoklu veri akışlarından (kameralardan) gelen büyük, sıralı veri blokları ile kombine edilirler, genelde 7 X 24 ortamında çalışırlar.

İkincisi, günümüzün güvenlik kamerası uygulamalarında herkese uyan tek bir kalıp yoktur. Bu nedenle güvenlik kamerası konfigürasyonunuzun neyi gerektirdiğini ve hangi hard diskin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyacağını anlamak çok önemlidir. Çok sayıdaki güvenlik kamerası depolama opsiyonlarını tetkik ederken aşağıdaki faktörlerin her birisi önemlidir:

 

  • Kamera sayısı, çözünürlük, depolama süresi, kapasite
  • Konfigürasyon tipi: JBOD veya RAID?
  • Sürücü hesaplaması: yüksek veya düşük?
  • İş yükü profili

 

Ek Dizayn

Doğru hard disk seçimi bir sağlayıcının son derece güvenilir, performanslı ve alım gücüne uygun mükemmel bir güvenlik kamerası sistemi sunma yeteneğini önemli bir şekilde etkiler bütün bu ana unsurlar rekabetçilerin tekliflerine göre farklılaşır. Şimdi güvenlik kamerası uygulamalarının geniş bir çeşidinin gereksinimlerine cevap verecek hard diskler bulmak mümkündür. Belki güç verimliliği ve soğutma operasyonu temel önceliklerinizdir veya belki yüksek hızda görüntü kaydına ve çoklu kamera güvenlik DVR’si (SDVR) akışına ihtiyacınız olabilir. Tipik bir IP ve LAN ortamındaki operasyonlar için sisteminiz merkezi depolama ayarlaması istiyor olabilir. Şartlar ne olursa olsun, görev için özelleşmiş bir hard disk vardır.

Tüketici DVR Uygulamaları

Tüketici Dijital Video Kaydedicileri (DVR’lar) için dizayn edilen hard diskler sıklıkla güvenlik kamerası çözümleri olarak pazarlanırlar. Bu ürünler düşük kamera sayısı ve gömülü güvenlik kamerası sistemi DVR’ları bazı konfigürasyonlar için kabul edilebilir bir çözüm olabilirler, daha sofistike güvenlik kamerası sistemleri tipik olarak daha iyi ayarlanmış performans ihtiyacı duyarlar. Küçük bir gömülü sistem, bu tip hard disklerin düşük güç kullanımı ve soğutma operasyonları gibi özelliklerinden faydalanabilir, fakat aynı zamanda performansa da zarar verecektir.

Ana Akım Güvenlik Kamerası Sistemi DVR Depolaması

Daha konvansiyonel, ana akım SVDR konfigürasyonları genellikle çok sayıda güvenlik kamerası girişini desteklerler, daha yüksek bir performans talep eden, özel bir amaç için üretilmiş hard disklerdir. Seagate SV35 Serisi hard diskler gibi ürünler, 7 X 24 çalışma profiline sahiptirler ve yüksek performanslı, geniş blok sıralı ayarlamalıdırlar, HD DVR, SDVR, NVR ve hibrit DVR/NVR sistemleriyle kullanıma tam olarak uygundurlar. Yüksek yazım kapasitesine sahip hard diskler arayınız – yüksek yazım kapasitesi veri depolama anlamında güvenlik kamerası operasyonlarının kalite işaretidir.

Merkezi Sistem Depolama

Merkezi sistem depolamanın yapısında, raf montajlı depolama ve yüksek sürüş kapsamına ekli depolama sistemleri yaygındır ve network odaklı topolojilerin artan popülaritesi ile daha da fazlası olacaktır. Nearline sınıfı hard diskler ileri seviyede RAID fonksiyonelliğinin yararlarının eklenmesi ile 7 X 24 yüksek yazım çalışma kapasitesine ve yüksek vibrasyon toleransına sahiptirler, bu tür depolama yapıları için çok iyi bir tercihtirler. Nearline diskler ayrıca geliştirilmiş veri güvenilirliği ve daha yüksek performans için SAS ara yüzünü kullanan daha ileri depolama teknolojilerinin birleşmesine imkan tanırlar.

Geriye Gitmemek

Güvenlik kamerası sistemlerinin geçmişe bakmak konusunda uzay zaman sürekliliği bükme teknolojisini kullanımı için önünde uzun bir yol olabilir, fakat şüphesiz ki endüstri sıra dışı bir hızla büyümektedir ve depolama talepleri de bu hıza ayak uydurmaktadır. Hard disk üreticileri veri kapasitesini maksimum seviyeye çıkartacak yeni fırsatlar aramaya devam ederken, güvenlik kamerası sistem dizayncıları günümüzün depolama ihtiyaçlarına cevap verecek en iyi yöntemi anlamak zorundadırlar.

Sisteminizin iş yükünü ve veri kategorisini anlamak ilk adımdır, bunu güvenlik kamerası konfigürasyonunuz için üretilmiş bir hard disk seçimi izler. Sektördeki çok sayıdaki kaliteli ürünler ile güvenlik kamerası sistemi profesyonelleri performansı optimum düzeye çıkaracak ve para tasarrufu yapmanıza yardım edecek hard diski bulabilirler.

Deja Vu’da olduğu gibi, geri gidiş yoktur. Geçmişin depolama ihtiyaçları çoktan bitmiştir ve biz yalnızca ileriye gidebiliriz. Fakat evrim geçiren teknoloji trendlerine ve uzun başarı tarihine dikkat ederek güvenlik kamerası sistemleri dünyada gelişen ekonomiler için güvenlik desteği sağlamaya ve korumaya devam edecektir. Emin olunuz ki, depolama bu çözümlerin temel unsurlarından birisi olacaktır.

Kaynak: Seagate