Güvenlik Sis. Hakkında

MEGAPİKSEL KAMERALARIN UYARLANMASI

MEGAPIKSEL GÖRÜNTÜNÜN DOĞRU BİR ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLENMESİ, KULLANILAN YAZILIMA BAĞLIDIR.  

 

Megapiksel sunumlarının çoğu, bulutsuz ve aydınlık günlerde açık havada gerçekleştirilmekte ve kristal berraklığında ayrıntılarla sayısız görüntü ortaya koymaktadır. Kapalı ortamlardaki bazı kurulumların da yüksek düzeyde ayrıntı gerektirmesine karşın çoğu alanlarda geniş görüş açısı gerekmemektedir. Ademco Uzak Doğu Satış ve Pazarlama Direktörü Patrick Lim, “Yakın mesafeye bağlı olarak kapalı mekân megapiksel izlemesi daha az etkileyicidir,” diyor ve “Açık havada ise, geniş alanlı izleme, me-gapiksele yönelik en ayırt edici talebi görmektedir,” ifadesinde bulunuyor.
megapiksel-hd-ip-kamera

Fazladan aydınlatmaya gereksinim duymalarından dolayı kameraların özelliklerinde belirtilen hassasiyet düzeylerine çok da itibar edilmemelidir. Infinova Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Wilson, “Işığın zayıf olduğu aydınlatma seviyelerinde kamera hassasiyetinin karşılaştırılması söz konusu olduğunda dikkatli olun; bunlar genellikle herhangi bir alandaki ortam aydınlatması değil, sensördeki ışık ile ilgilidir,” diyor. “Sensörde bu ışık seviyelerini elde etmek için alandaki ortam aydınlatmasının birkaç katfazla olması gerekebilir,” diyerek de sözlerine devam ediyor.

ÖLÇEKLENEBİLİRLİK

Yeni cihazların genellikle VMS (video yönetim sistemi) tarafından uyarlanmasına bağlı olarak megapiksel izleme yayılımı göreceli açıdan basittir. Arecont Vision APAC (Asya-Pasifik Ülkeleri) Satış Direktörü Becky Zhou, bir İP sayesinde, tüm video, çift yönlü veri ve PoE dağıtımı için tek yapılı bir kabloya basitçe takıp kurarak bir kamera ekleyip çıkarılabileceğini söylüyor ve “Çoğu durumda, yeni bir ağ uç cihazının tespit edilmesi ile birlikte bir İP adresi otomatik olarak tahsis edilmektedir,” ifadesinde bulunuyor. 

Ağ altyapısı, megapiksel kamera yayılımını desteklemek amacıyla büyük ölçekli alanlarda genellikle hazır durumdadır. IQinVision Baş Teknoloji Sorumlusu lan Johnston, “Tüm bilginin aynı Ethernet kabloları üzerinden aktarılması durumunda bir sistemi kolayca ölçekleyebilirsiniz,” diyor. Ayrıca İP merkezli bir tasarım sayesinde güvenlik videosu, VOIP telefon çağrıları, fiziksel giriş kontrol sistemleri ile birlikte konvansiyonel LAN veri trafiğinin tümü aynı ağ üzerinde bir araya getirilmektedir. Bunun sayesinde büyük girişimlere, yatırımlarını tek departmanda odaklama  IT  ve panel üzerinde büyük miktarda kâr elde etme olanağı sağlanmaktadır.

BANT GENİŞLİĞİ

Ölçeklenebillrlik, ağ üzerinde kaç adet cihazın bulunduğuna bağlıdır. Küçük bir sistem için basitçe bir NVR ve temel devre anahtarı gerekmekte olup bant genişliği bir sorun teşkil etmemekle birlikte daha fazla kamera ile karmaşıklık ortaya çıkmaktadır. Norbain Teknik Direktörü Andrew Pigram, “Kamera sayınız 100’ün üzerine çıktığında ağ bant genişliğini nasıl yöneteceğinizi dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz,” diyor ve ekliyor “Bu boyutta sistemler büyük olasılıkla birçok noktada izleme ve kayıt gerektirecektir. Bant genişliğini en alt düzeye indirmek ve bilginin doğru konuma gönderilmesini sağlamak için kamera, çoğul gönderim ve devre protokol çeşitlerini düşünmek durumundasınızdır.”

Kayıt platformlarının tamamının üçüncü parti megapiksel kameralara yönelik H.264 veya MPEG-4 sıkıştırmayı desteklemesine bağlı olarak sıkıştırmanın bant genişliği ve kayıt üzerinde doğrudan etkisi vardır. ViS Security Solutions Güvenlik Geliştirme Müdürü Stephen Moody, “Açıktaki bir adada bulunan bir tesise yönelik olarak, bölgeye uzaktan bağlanmanız durumunda bazı platformlarda kodeklerin hepsi uzak kullanıcı için mevcut değildir,” diye ifade ediyor. “Bant genişliği konusu devreye girmektedir. Uygun trafik akışını elde ettiğinizden emin olmak için ağa öncelik vermekle başlayabilirsiniz. Hizmet uygulamaları kalitesini kullanmak genellikle bunu düzeltir ve kodek’in uzaktan desteklenmesi bile uygulamaya yönelik doğru bant genişliğini sağlar," diyor.

Ağ üzerindeki ideal trafik akışı, ağ kameralarının durumunun büyük organizasyonlara yönelik televizyon içeriği, dijital sinyal ve telekonferans diğer çevrimiçi hizmetlerinin edilememesi anlamına gelmektedir Moody, “Yeterli bant genişliği yoksa ve kamera H.264 kullanıyorsa görüntü bozulur ve fazla kayıp olur,” diyor ve MPEG sayesinde net bir görüntü akışı elde edileceğini belirtiyor. “H.264 veya MPEG akış sağ-layacaktır fakat ağ üzerinde kurulumun doğru yapılmaması durumunda görüntüde piksel sorunu oluşur, yani görüntü bozulması yaşanır ve görüntüyü kaybedersiniz,” diye vurguluyor.

Zhou ise döşenen kablo mesafelerinin, mevcut veya istenilen bant genişliği kapasitesinin yanı sıra en büyük kurulum değişkeni olduğunu ifade ediyor. Bant genişliği, canlı, düşük çözünürlüklü videoyu telefonlara ve ev bilgisayarlarına iletmeye yönelik üçlü akışı destekleyen birçok megapiksel kamera ile birlikte WAN ve LAN arasında değişkenlik göstermektedir. Speco Technologies Video Proje Yönetim Müdürü Todd Pinnell, ‘Yerel bir ağ üzerinde, megapiksel çözünürlük de dâhil olmak üzere görmek istediğiniz her ne ise görürsünüz,' diyor. “Fakat bu ağa yüklenebileceklerin bir sınırı bulunmaktadır,” diye de ekliyor.

Megapiksel görüntülerin kırpılması, bant genişliği gereksinimlerini azaltabilir. Johnson, “Bir ağ kamerasını rastgele bir görüntü oranı ile kırpabil- diğinizden dolayı kamerayı gökyüzünü veya hemen önündeki zemini büyük olasılıkla hiç önemsemediğiniz bölgeleri  kaydetmeyecek şekilde kurabilirsiniz,” diyor.

DEPOLAMA

Bir bölgede ne kadar çok kamera varsa o kadar çok bant genişliğine ve hafızaya gereksinim duyulur. Lim, “Biz her zaman müşterilerimize, gereksiz kaydı azaltmak için olay odaklı veya akıllı video çalıştırma kullanarak akıllı bir şekilde yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz,” diyor. “Bu aynı zamanda müşterinin depolayıp gözden geçirmek zorunda kaldığı bilgi miktarını da azaltmaktadır,” tespitinde bulunuyor.

Depolama maliyetlerinin düşmesi ile birlikte megapiksel kameraların alım güçlüğünün azalması ise iyi bir husustur. Johnston, “3 terabitlik bir sabit sürücü şu sıralarda perakendede sadece 179 ABD dolarıdır,” diyor ve günümüz fiyatlarına göre bunun neredeyse bedava olduğunu, iki-üç yıl içerisinde ise 3 terabitlerin komik derecede ucuz ve küçük hale geleceğini belirtiyor. Depolamada fazlalık, bazı ,bölgeler için kritiktir ancak tüm VMS’lerde desteklenmemektedir. Pigram, “Yazılıma bakmalı ve daha sonra da doğru PC sunucularını ve uyum sağlayacak depolama donanımını almalısınız,” diyor.

GÖRÜNTÜDE MEGAPİKSEL

Megapiksel görüntüler her zaman doğru görüntü oranlarında değildir ve bu nedenle de görüntülenmeleri ustalık ister. Moody, İnsanların 10 me- gapiksellik kameralar kurdukları; fakat 10 megapiksellik görüntüleri izleyebilecek çalışma konsolu veya monitör içermeyen uygulamalar gördük ki bu da amaca hizmet etmektedir,” diyor. Ayrıca Moody, 

10 MEGAPIKSELLİK BİR YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ KAMERA KURULUMU, GÖRÜNTÜ, DEPOLAMA VE AĞLAR İÇİN PLANLAMANIN YANI SIRA ENTEGRASYON ENGELLERİNİN ÜSTESİNDEN GELMEYİ DE GEREKTİRMEKTEDİR. kamera için doğru bir monitör veya çalışma konsolunuz yoksa görüntüde bozulmalar ile karşılaşabileceğinizin altını çiziyor.

Megapiksel görüntünün doğru bir şekilde görüntülenmesi, kullanılan yazılıma bağlıdır. Bazı VMS’ler, kullanıcılara görüntü oranını kamera tipine göre ayarlama olanağı sunmaktadır. Indigo- Vision Proje Yöneticisi Karen McCarrison, “Görüntü birimi doğrudan VMS’yi çalıştıran PC’ye bağlanmakta olup bu nedenle de ortamdan bağımsızdır,” diyor. Aynı zamanda “Kablolarına, PC grafik kartı ve monitör arayüzleri tarafından belirlenmektedir. 4:3 format görüntüde HD video (16:9) izlendiğinde videonun görüntü oranı yazılım sayesinde korunmaktadır. Aynı durum, geniş görüntü oranlı monitörde standart çözünürlük (SD, 4:3) izlendiğinde de geçerlidir,” diye ekliyor.

Video duvarları, daha fazla kamera girdisine bağlı olarak büyük projeler için daha da güçtür. Lim, megapiksel kameraların bazen ayarlara göre çalışmamakta veya tuhaf ayarlarda çalışmakta olduğunu söylüyor ve “Farklı video duvarlarının farklı boyutları bulunduğu için video duvarı üreticileri genellikle güvenlik sistemleri ile yoğun bir şekilde çalışmamaktadır,” diyor.
Analog kameraların görüntü vermesi için sadece takılması yeterliyken; ağ megapiksel videoyu ekrana aktarmak daha karmaşık bir süreç gerektiriyor. Lim; “Daha önceden çalıştığımız bir proje, video duvarının megapiksel videoyu aktarmasına çalışmıştı, fakat bozuldu ve görüntü gelmedi,” diyor. Bu nedenle Lim’e göre “İP akışlarını aktarmak daha kolay; fakat yazılımın uyarlanması o kadar kolay değildir. Video duvarının bu akış için şifre çözücüsü bulunmayabilir.”

Güvenlik VMS paketlerinin megapiksel kameralar için mevcut çeşitli çözünürlükleri desteklemesi ve uygun bir şekilde görüntülemesi gerekecektir. McCarrison, kamera sinyaline bağlı olarak görüntü oranının korunabileceğini veya gerekli olan yerde siyah çizgiler görüntüleyebileceğini dile getirmektedir. Bir diğer seçenek, VMS’de görüntüyü genişletmek veya sıkıştırmaktır ki bu uygulama da imajın görüntü oranını kaybettirmektedir.

ENTEGRASYON

Megapiksel kameraların pek çok özelliği bulunmaktadır, fakat birleştirilmiş platformlarda güvenlik yönetim sistemleri ile ancak birkaçı gerçek anlamda çalışmaktadır. Moody, “Alarm l/O’ları veya ses ile oldukça yanıltıcıdır; hoparlörlere bağlanabileceğinizi veya çevre izinsiz giriş tespit sistemlerini kamera l/O’su ile birleştirebileceğinizi düşünseniz de VMS ile entegre oldukça güçtür,” diyor. Özellikle üçüncü-parti kamera uygulamaları olmak üzere, kamera uygulamalarının hepsi desteklenmemektedir. 

ONVIF ve diğer standartlar, birlikte- çalışabilirlik açısından uzun vadede iyidir, fakat yine de sistemlerin %100 açık olması gerekmektedir. Pigram, “Hâlihazırda ONVIF, kameradan doğrudan canlı izleme ile sınırlıdır,” diyerek “Yeniden oynatma ve videonun kaydedildiği yerden geri çağırılması ileride ele alınacaktır,” ifadesinde bulunuyor. Basler Baş Proje Yöneticisi Gerrit Schreiber ise, “Son kullanıcı veya müşteri, bir ONVIF kameranın doğrudan çalışmasını beklemektedir, fakat hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Birçok teklifte ONVIF’in bir zorunluluk olduğunu göreceksiniz, fakat ONVIF’i hiç kullanılmamalıdır,” diyor.

Özellikle PTZ servisi olmak üzere, 1.01 ve 1.02 versiyonları arasında ONVIF tam olarak uyumlu olmasa da hangi versiyonu destekledikleri her bir üyenin kendisine bağlıdır. Bosch Security Systems CCTV Proje Yöneticisi Sachin Khanna, “ONVIF, videonun nasıl şifre- lenmesi gerektiğini belirlememektedir,” diyor. Ayrıca “ONVIF, bir ağ kamerasından veya bir İP şifreleyicisinden bir video akışının nasıl kurulup elde edileceğine yönelik kontrol protokolünü belirlemektedir,” diye ekliyor.

Yeni video cihazlarının çoğu, ONVIF, PSIA veya her ikisi için temel desteğe sahiptir. Johnston’a göre önümüzdeki senelerde kazanan doğal olarak ortaya çıkacaktır, fakat bu arada, içinden seçim yapılacak teknik özelliğin 50 tane yerine iki tane olması tercih edilmektedir.

"MEGAPİKSEL KAMERALAR, OPERATÖRLERİN, OTOMOBİL PLAKALARI GİBİ İNCE AYRINTILARI UZAK MESAFEDEN OKUYABİLMELERİNE, OTOMOBİLDEKİ SÜRÜCÜNÜN YÜZÜNÜ GÖREBİLMELERİNE, BİR OYUN KÂĞIDININ CİNSİNİ OKUYABİLMELERİNE OLANAK SAĞLAYAN TAZE, AYRINTILI GÖRÜNTÜLER SUNMAKTADIR.” 

UYGULAMALAR

Megapiksel kameralar tarafından sunulan ayrıntı, geniş bir uygulama yelpazesi için uygundur. Zhou, “Megapiksel kameralar, operatörlerin, otomobil pla-, kaları gibi ince ayrıntıları uzak mesafeden okuyabilmelerine, otomobildeki sürücünün yüzünü görebilmelerine, bir oyun kâğıdının cinsini okuyabilmelerine veya oyun uygulamalarında veya PoS’ta kullanılan para cinsini görebil-melerine olanak sağlayan taze, ayrıntılı görüntüler sunmaktadır,” diyor. Ayrıca, “Bu özellikler, gerek güvenlik merkezli gerekse iş ve perakende gibi alanlardaki süreç yönetimi uygulamaları olmak üzere alışveriş alışkanlıkları, kalite kontrol ve otomatik üretim, tıbbi uygulamalar vb. gibi sayısız uygulama için uygundur,” diyerek görüşlerini ifade ediyor. Akıllı telefonların uygulamalar için daha açık hale gelmesi gibi ağ kameraları da yeni kullanıcılara açılmaktadır. Johnston, “Uygulama kodlarını doğrudan kameraya yerleştirebilmeleri için kamerayı ortaklarımıza açıyoruz,” diyor ve “Halihazırda en popüler görüşler, entegre analitik ve ağ çökme sistemlerine yönelik yerel kayıt olmuştur. Sistem olgunlaştıkça ve güvenlik endüstrisine yönelik uygulama pazarı geliştikçe heyecan verici pek çok olasılık yakında ortaya çıkacaktır,” ifadesinde bulunuyor.

MEGAPİKSELİN ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ

Megapiksel kameraların özellikleri, daha yaygın bir hale gelmeleri ile birlikte, projeler için daha sık bir şekilde belirlenmektedir. Bununla beraber, bazı beklentiler, gerçek ile fantezi arasındaki uçurum nedeniyle teknolojinin günümüzde sunabildiğinin çok ötesine geçmektedir. Lim, “En iyi kalitede saniyede 25 kare kayıt yapan ve 500 gigabitlik bir sabit sürücüye depolama yapan 3 megapiksellik kameraların istendiği yazılı bir teknik şartname gördük,” diyor. “Hafızanın 3 aya kadar arşivleme yapması isteniyordu. En yüksek çözünürlükte saniyede 25 kare kayıt yapan 20 adet 3 megapiksellik kameramız olursa, 500 gigabitlik alan en fazla yarım saatte dolar. Durum şudur ki saniyede 25 karede 3 megapik- selin ne kadar büyük olduğunu danışmanlar da dâhil olmak üzere pek çok kişi anlamamaktadır.”

Eski bir kurulumcu olan ve a&s dergileri Başdanışmanı Alf Chang, çözüm noktasından bakıldığında, megapiksel kameraların kullanılmasına arka-uç görüntü ve depolama birimlerinin yükseltilmesinin dahil olduğunu ifade etmektedir. Megapiksel kameraların kurulması, tam bir donanım yükseltilmesi gerektiriyorsa IP’ye geçiş birçok engelle karşı karşıyadır.

Sistem özellikleri konusunda yaygın bir şikâyet, insanların bazen A&S ve diğer ürün belgelerinden sözcükleri kes-yapıştır yapmalarıdır. Pigram, “Bu, asla tanımlandığı gibi çalışmayacak veya oldukça yetersiz kalacak gerçek dışı bir sistem yaratmaktadır,” diyor. “Normal kes-yapıştır işi, müşterilerin ne istediğini gerçekten anlamak ve kötü bir yapboz oyunu gibi bir sistem oluşturmak değildir,” ifadesinde bulunuyor. Christensson, işin özünün, sadece veri kâğıtlarına bakmayıp, aynı zamanda özellikle kare eksilmesi olmadan sabit kare oranı ve hareketli, zayıf ışıklı idare söz konusu olduğunda kameranın kullanıcı gereksinimlerine uygun olup olmadığının hesaplanması olduğunu dile getiriyor.

Bazı kullanıcılar, 1 veya 2’ye göre 10 megapikselin daha iyi olduğunu varsaymaktadırlar, fakat lens ve depolama ile ilgili genel sorunları göz önüne almamaktadırlar. Schreiber, “Saniyede 30 kare gerçek-zamanlı istemektedirler, bu beklentiler karşılanamaz,” diyor ve ekliyor: “İyi eğitimli bir entegratörünüz varsa neyin mümkün olduğunu bilecek ve son kullanıcı ile iletişim kuracaktır. Fakat yine de örneğin hiç ışık olmadan görmek veya duvarların arkasına bakmak gibi kimi gülünç talepler bulunmaktadır.”

CSI (Polisiye) ETKİSİ

 
Büyük oranda görüyor olmasına karşın megapikselin bazı kısıtlılıkları da bulunmaktadır. StarDot Technologies Proje Yöneticisi Vance Kozik, “Kullanıcılar, Hollyvvood’un ‘CSB veya ‘Görevimiz Tehlikelerinde kötü adamlara zum yapıldığını izlemektedirler,” diyor ve “Fakat bir kamera, 500 metreden bir otomobilin kamerasını okuyamaz. Hollywood, henüz gerçekleştirilemeyecek bir şeyi sunmaktadır,” diye önemli bir noktaya dikkat çekiyor.
Kozik, 5 megapiksellik bir kameranın, 15 D1 kamerasının çözünürlüğüne eşitken bunun, kullanıcıların dijital olarak yarım mil uzaklıktan zum yapıp bir yüzü tanıyabilecekleri anlamına gelmediğini sözlerine ekliyor.
Hollywood polis müfettişlerinin kötü adamları yansımalardan veya uzak mesafelerden teşhis etmeleri ile birlikte kullanıcıların megapikselden beklentileri de artmıştır.

Schreiber, “Bu pazar, tüketiciye yakındır,” diyor. “Çoğu yüksek eğitimli veya mühendislik dalında değildir. Televizyona bakıp ‘CSI Miami izlediklerinde polisin 1 kilometreden bir otomobili teşhis ettiklerini göreceklerdir. Bu aldatmacadır, fakat televizyonun ve filmlerin aldatmacası, endüstri beklentilerine kaymıştır,” tespitinde bulunuyor. 

Megapiksel bir kamera, beş km. uzaklıktan bir teröristi tespit edemese de işlemdeki artış ve daha iyi aydınlatma, görüntü yakalamayı geliştirmiştir. Daha net görüntünün yanı sıra daha kesin ve daha iyi analitik sunan daha hızlı işlemciler ile birlikte teknoloji, gerçek ile fanteziyi birbirine yakınlaştırmaktadır. Yüksek çözünürlüklü kamera kurulumu, görüntü, depolama ve ağlar için planlamanın yanı sıra entegrasyon engellerinin üstesinden gelmeyi de gerektirmektedir. Ekstra hazırlık ve kavrama, somut megapiksel kamera performansının sağlanmasında büyük katkı sunacaktır.

A&S 2012 

Okunma 3252 defa Son Düzenlenme Pazar, 19 Temmuz 2015 17:01