Güvenlik Sis. Hakkında

IP TABANLI VİDEOYA GEÇMEK İÇİN 10 NEDEN

1- YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK

IP tabanlı kameralar, analog kameralar gibi düşük çözünürlükle sınırlandırılamazlar. 5-megapiksel bir IP kamera ile, 4 CIF analog kamera kullanarak elde ettiğinizden 10 kat daha detaylı görüntü elde edersiniz.

Analog kameralar 704x480 (4CIF) maksimum çözünürlüğe sahiptirler. Bir Ip kamera ile arttırılmış çözünürlük elde edebilirsiniz, buna HDTV (720p/1080p) dahildir, hatta 20 megapiksele kadar yükseltebilirsiniz. Bunun anlamı görüntülemede çok daha geniş bir alanı kaplayabilirsiniz veya tanımlama ihtiyaçlarına olan artan talebi karşılamak için daha detaylı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çözünürlük ve Görüntü oranı

Çözünürlük kıyaslamaları ve görüntü oranı

Ip tabanlı kameralar ile muhtelif görüntü oranları tercihine sahip olursunuz. Bu geniş görüntüleri daha kolay almanızı sağlar ve en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde kapsamanızı odaklamanıza imkan tanır.

 ip-kamera-5-megapiksel

Yüksek çözünürlüklü bir kamera ile görmek istediğinizi seçebilirsiniz; örneğin, bir dükkanda geniş kapsamayı seçebilirsiniz veya bir yüzü son derece detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.
cif-hd-cozunurluk

 

2- KOLAY KURULUM

IP kameralar, varolan veri networkunuze kolaylıkla bağlanırlar. Kamera başına bir kablo gücü, video ve veriyi destekler, minimum çabayla kurulumu kolaylaştırır.

Varolan bilgisayar networkunu kullanarak, yeni kablolama altyapısını para harcamaya gerek duymazsınız. Ethernet üzeri güç (PoE) ile kameranıza çok yakın bir güç çıkışına ihtiyaç bile duymazsınız. Ve eğer network anahtarlarınız yedek güce bağlanmışsa, kameralarınız da bağlanmıştır.

ip-kamera-kolay-kurulum

Hareket tespitini aktive ederek, bir görüntüde hareket olduğu anda kamera kayıt yapmaya başlar. İçeriye dahil edilen bir kurcalama alarmı, kameranın işlevi bozulduğu anda operatörü uyarır. Bir diğer faydalı uygulama ise çizgi geçme ( Cross Line Detection) tespitidir. Bu uygulama sanal bir çizgiyi geçen hareket eden nesneleri tespit eder, bir olay anında otomatik olarak kamerayı başlatır.

IP kameraların fonksiyonelliği yeni uygulamalar ilave edilerek genişletilebilir. Kamera Uygulama Platformu üçüncü-şahıs uygulamalarının geliştirilmesine imkan tanıyan açık uygulama platformudur,indirilebir ve network kameralarına ve video kodlayıcılarına yazılımı kurulabilir.

IP kameralar setup esnasında sizi destekleyecek çok sayıda araca sahiptirler. Uzaktan kontrollü odaklama her hangi bir lokasyondan odak noktasını ayarlamanızı sağlar. Piksel sayıcı verilen görüntü için ihtiyaç duyulan çözünürlüğün doğruluğunu hesaplamanıza yardım eder. Uzaktan kontrollü zumlama ile kapsama alanınıza uyacak görüş açısını değiştirebilirsiniz.

Hareket Tespiti 1 Hareket Tespiti 2 Img5-7
Uzaktan kontrollü zumlama görüntünün görüş açısını ve çözünürlüğünü optimize
eder.
Uzaktan kontrollü odaklama kameranın pozisyonunda elle odaklama ihtiyacını
elimine eder.
Piksel sayıcı müşterinin/düzenleyicinin ihtiyaçlarını tatmin edecek çözünürlüğü
doğrular.

 

3- IP KAMERA GERÇEK DIJITAL

Bir analog video beslemesine benzemez, bir IP kameradan gelen görüntünün kalitesi, uzun mesafaler boyunca taşındığında veya farklı formatlara dönüştürüldüğünde düşmez. Bir IP kamera çoklu lokasyonlarda, görüntüleme veya depolama için eşzamanlı olarak çok sayıda akışı destekleyebilir.

Bir analog sinyal belli bir mesafe boyunca taşındığında ve dönüştürüldüğünde kalitesi düşer. Dijital sinyal ise aynı kalır-her zaman kalitesi %100'dür. Bir IP kamera ayrıca görüntünün farklı parçalarını, farklı alıcılara aynı anda gönderebilir, bant genişliği ve depolama için olan ihtiyacı minimize eder.

Dijital ip kamera

Çok sayıda kamera yerine, bir tane kamera yerleştirmek devamlılık ve kurulum maliyetini minimize eder. Yalnızca seçilmiş alanların görüntülenmesi bantgenişliği ve depolama ihtiyacını azaltır.

 

4- IP KAMERA İSTİHBARATI       

Img6-9

 IP kameralar yalnızca video beslemesi yapmaktan çok daha fazlasını yapabilirler.
İçeriye dahil edilen istihbarat yazılımı çok sayıda görevin yerine getirilmesine imkan vererek operatörler üzerindeki baskıyı azaltır, hayati öneme sahip verinin dağıtımını yapar ve takip verimliliğini arttırır.

Img6-10

 

5- TAMAMEN ENTEGRE OLMAK

Bir IP kamera güç, video, ses, PTZ kontrol ve I/O fonksiyonlarını tek bir kablo içerisinde entegre eder. Bunun anlamı maliyet tasarrufu, artan fonksiyonellik ve atıl entegrasyon potansiyelidir.
Bir analog PTZ kamera ile, kafanın kontrolü, tilt ve zumlama için ayrı kabloya ihtiyaç duyarsınız. Eğer ses ilave ederseniz başka bir kabloya daha ihtiyaç duyarsınız. Güç ve video kablolarıyla birlikte maliyetli ve esnek olmayan kamera altyapısı ortaya çıkar.

ip-kamera

Bir IP kamera yalnızca daha az kablolamaya ihtiyaç duymaz; ayrıca zengin entegrasyon imkanları sunar. Kamera üzerindeki giriş ve çıkış portlarını kullanarak, bir operatörün gözetimi ile veya gözetimi olmaksızın giriş kontrolüne imkan tanınır. Dahili çift yönlü ses ile bir operatör, kamera önünde duran bir kişi ile sözlü olarak iletişim kurabilir. Ayrıca kameranın ses tespit, kayıt veya alarm başlatmak için kullanılabilir.

 

6- DAHİLİ YÖNETİM GÜVENLİK SİSTEMİ

IP kameralar çok düzeyli kullanıcı giriş kontrolü sundukları gibi, video besleme şifrelemesi de sunarlar. Bunun anlamı sisteminizde kimin, neyi görebildiğini tam olarak kontrol edebilmenizdir ve videonuz her hangi bir üçüncü-şahıs manipülasyonundan korunur.

Analog video güvenli değildir. Eksik şifreleme veya herhangi bir kimlik doğrulaması sonucu bir analog kameradan gelen video beslemesinden kolaylıkla başkaları faydalanabilir veya video değiştirilebilir veya takip operasyonunu bozmak için yeri değiştirilebilir.

HTTPS şifreleme ve VPN desteğinin dışında, IP kamera ayrıca IEEE 802.1x ve IP adres filtrelemeyi kullanabilir. Bir dijital filigran kaydedilen bütün materyale eklenebilir.

 

7- KRİSTAL-BERRAKLIĞINDA HAREKET

Bir IP kamera ile birbirine geçme problemleri olmaz. Gelişmiş tarama kullanılarak her defasında bütün görüntü yakalanır, sonuçta süper görüntü kalitesi elde edilir.

Bütün kameralar bir anda bir görüntü, bir satır yakalarlar. Analog kameraların çoğu birbirine geçmeli tarama kullanırlar. Bunun anlamı yalnızca tek sayılar ile oluşan satırlar ilk geçişte taranır ve çift sayılardan oluşan satırlar bir sonrakinde taranır. İki alt küme daha sonra bir imajda kombine edilir. Buradaki problem geçişler arasında her hangi bir hareket olduğunda final görüntüsü bulanık olacaktır.

    ip-kamera-progresix-tarama-1ip-kamera-progresix-tarama

1.alan: Tek sayılar + 2.alan:Çift sayılar = birbirine geçmeli tarama kullanılarak hareket eden noktanın üzerindeki çerçevenin dondurulması / Gelişmiş tarama kullanılarak hareket eden noktanın üzerindeki çerçevenin dondurulması

IP kameralar her geçişte bütün görüntünün tarandığı gelişmiş tarama kullanırlar.

           ip-kamera-progresiv-arac       ip-kamera-progresiv-arac-sonuc

Solda, birbirine geçmeli tarama kullanan analog kameradan alınan görüntü. Sağda, gelişmiş tarama teknolojisi kullanan bir Axis network kameradan alınan görüntü. Her iki kamera da aynı tip lensler kullandılar ve arabanın hızı aynıydı 20 km/h. Her iki görüntüde arka plan görüntüsü berraktır. Bununla birlikte sürücü yalnızca gelişmiş tarama teknolojisi kullanılan görüntüde net bir şekilde görüntülenebilmektedir.

 

8- ÖLÇÜM KOLAYLIĞI

IP-tabanlı kamera takip sistemi, ihtiyaç durumunda kolayca genişletilebilir. Kablolama talebi analog sistemdekinden çok daha az karmaşıktır ve açık standartlar esası ile tescilli teknolojiye kilitlenmezsiniz.

Bir analog sisteme daha fazla kameralar veya fonksiyonlar ilave etmenin anlamı bir çok yeni kablolama ve yeni ekipmanı şahsi sisteminize birleştirmek ve yalnızca bir satıcıdan kısıtlı seçim yapmak demektir.

ONVIF üyeleri, IP tabanlı fiziksel güvenlik ürünleri ara yüzü için global standartlar geliştirilmesine dair bir açık endüstri forumudur. ONVIF, farklı imalatçılardan gelen IP tabanlı ürünlerin birlikte var olabileceği ve aynı network üzerinde birlikte çalışabileceklerini garanti eder.
Standart IP bileşenleri kullanarak, diğer sistemlerle kolay entegrasyondan emin olursunuz. Günden güne, videonuzu ihtiyacınız olan her yere yönlendirebilirsiniz ve kameralar geliştirilmiş fonksiyonelliğe akıllı eklentilerle güncellenebilirler.

 

9- TOPLAM MALİYETİ DÜŞÜRMEK

Bir analog sisteme kıyasla, IP-tabanlı bir sisteme sahip olmanın toplam maliyeti daha düşüktür. Analog kameraları satın almak daha ucuz olmasına rağmen, işçilik ücreti ve pahalı DVR ekipmanı, ölçeğin IP kameralara dönmesine neden olur.

2010 yılındaki bağımsız bir entegratör araştırmasında, bir perakende dükkanı için 14,25 ve 40 kameralı analog ve IP tabanlı sistemler kıyaslanarak fiyat teklifleri alındı. Araştırma gösterdi ki IP tabanlı teklifler istikrarlı bir şekilde daha düşüktü ve kamera sayısı arttıkça farkta arttı. 40 kameralı teklifte IP tabanlı sistemin maliyeti analog sisteme göre %16 daha ucuzdu.
Daha az kablolamanın anlamı daha az devamlılıktır ve açık standart masrafsız, entegrasyon fonksiyonları için IT donanımı satışa hazır şekilde kullanımına olanak tanır.

 

10- YENİ İMKANLAR

Bir IP tabanlı takip sistemiyle, gelecekteki meydan okumalarla ve fırsatlarla büyürsünüz. Açık standartlar ve eklenti yapısının anlamı kameralarınızın en son teknolojiye uyum sağlayabileceğidir.

Bir IP tabanlı sistem, analog sisteme kıyasla pek çok faydalar sunar. Kameranın içerisindeki bir Web arayüzü kolay girişe olanak tanır. Sistem yönetimi ve depolama uzaktan kontrolle yapılabilir. Ip kameralar ve kodlayıcılar  Video Hosting Sistemini (VHS) destekler, network video ürününün yerel servis sağlayıcıya bağlanmasını mümkün kılar.

ip-kamera-hosting                                  ip-kamera-kayit

 Ip kameralar kolayca güncellenebilir ve sistem devamlılığı ile genel taslak kamera düzeyindedir.Ip kameralar SD/SDHC kartlarla veya NAS ile etkili ve ekonomik lokal depolama ve sistem yedeklemesi sağlar.

Okunma 2724 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 26 Eylül 2018 00:50