Güvenlik Sistemleri Hakkında

HD KAMERALARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

HD KAMERALARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ IP KAMERALAR, PAZARI HAREKETE GEÇİRİYOR..

 

ip-kamera-HD-pazar-

Ayrıntılı görüntülere gereksinim duyulan durumlarda, yüzlerin, plakaların ve diğer göstergelerin net bir şekilde belirlenmesi için artık kameralar ultra yüksek çözünürlük sunabilmektedir. Axis Communications ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) Satış Müdürü Nafis Jasmani bunu, "Geleneksel analog kameralarla karşılaştırıldığında megapiksel ip kameralar en az üç katı çözünürlüğe sahiptir." diyerek açıklıyor. Bu hd kameralar, video izleme sistemlerinin tasarlandığı ve kurulduğu yöntemi değiştirmektedir.

Daha fazla çözünürlük daha fazla kapsama alanı demektir ki böyle belli bir bölgenin araştırılması için daha az kameraya gereksinim duyulmaktadır.

Ademco Satış ve Pazarlama Direktörü Patrick Lim, bu konuda "Geçmişte bir açık hava otoparkı için izleme sistemi tasarlanması, örneğin ortalama 15-20 standart ağ kamerası gerektirmekteydi. Megapikselle ise, kamera sayısını %50'ye varan noktada azaltıp sadece 7 veya 8 kamera kullanmaktayız." açıklamasında bulundu. IMS Research Pazar Analisti Gary Wong ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Ağ video izleme ekipmanı yaygınlığının yüksek olduğu ülkelerde megapiksel ve HD kameraların kullanımı da genellikle yüksektir. Satış gelirleri açısından, megapiksel ve HD kameralar, 2008'de ağ kamera toplam satışının %20'sinden fazlasını teşkil etmiştir."

lQinVision Baş Pazarlama Sorumlusu Paul Bodell ise, "Alımlarda, artan sayıda iyileştirme projesi daha yüksek çözünürlüğü belirlemektedir. Daha önce, mega piksel kameralar başlıca yeni projelerde kullanılmaktaydı. Günümüzde ise projelerin %70'i yeni olanlar, %30'u ise mevcut kurulumlardır.

Scallop Imaging Ürün Gelişimi Direktörü Ellen Cargill, aynı düşünceleri paylaşarak, halen çalışmakta olan bir şeyi değiştirme konusunda kullanıcıların isteksiz olmaları nedeniyle analog kameraların daha uzun yıllar var olacağını belirtiyor. Yeni sistemlere yönelik olarak ise ağ kameraları, satışların çoğunluğunu teşkil edecektir.

STANDARTLAŞTIRMA ÇABALARI

Belli uygulamalar için gerekli olan piksel sayısıyla ilgili olarak bazı iyi uygulamalar ortaya çıkmıştır. Jasmani, şu örneği veriyor: "Kuşbakışı bir görüntü için genellikle 20 ile 30 pikselin bir sahnenin büyük bir bölümünü sergilemesi için yeterli olduğu değerlendirilmektedir. Yüz tanıma gibi ayrıntılı görüntüler gerektiren uygulamalar için ise gereksinim, 30 santimetreye 150 piksele kadar yükselebilmektedir. Bu, bir megapikselden biraz fazladır."

Speco Technologies Video Ürünleri Başkan Yardımcısı Gary Perlin, "ONVIF ve PSIA gibi kuruluşlar, aralarında yüksek çözünürlüklü ağ kameralarının farkındalığını ve benimsenmesini artırmaya yönelik standartların da bulunduğu "açık" ağ video izleme çözümlerini yaygınlaştırma çalışmaları yapmaktadır. Bununla beraber, ağ kameralarına yönelik protokol düzeyi uyumluluk, kodek uyumluluğunu ele almamaktadır ki bu da daha geniş bir benimseme karşısında süregelmekte olan bir güçlüğü ortaya koymaktadır." şeklinde konuştu.

EĞLENCE SEKTÖRÜNDE KUMARHANELERDE MEGAPIKSEL KAMERARALARIN KULLANILMASIYLA İLGİLİ BAZI TARTIŞMALAR YAŞANMIŞTIR. KUMARHANELER, MEGAPİKSEL KAMERALARIN DAĞITABİLDİĞİ GÖRÜNTÜLERİN NET OLMASIYLA İLGİLİ BÜYÜK GEREKSİNİM AÇISINDAN EŞSİZ YERLERDİR, FAKAT DİJİTAL İŞARETLER VE OYUN MAKİNELERİNDEN SABİT IŞIK DEĞİŞİMİ ORTAMI, SİSTEMİN TASARLANMASINI GÜÇLEŞTİRMEKTEDİR.

Mevcut analog kurulumları savunma tarında ise, HDcctv Birliği, eşeksenli kabloya göre HD videonun özelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Wong, tüm standartların hâlihazırda spesifikasyön tasarımının ilk aşamalarında olduğu için, megapiksel ve HD teknolojisi promosyonlarının verimliliğini değerlendirmenin hâlâ güç olduğunu düşünüyor. Birçok üretici de aynı görüşü paylaşmaktadırlar. 

GERÇEK YAŞAM

Lumenera izleme ve IP Kameraları Ürün Müdürü James Mihaychuck, "Coğrafi olarak, megapiksel ve HD benimsenmesindeki en hızlı büyüme, güvenlik konularının yeni kurulumların öne çıktığı güçlü ekonomik aktivitenin olduğu yerlerde görülebilir." şeklinde bilgi verdi. Son zamanlarda Ortadoğu ve Asya, bu bulguyu doğrulamaktadır.

REVAÇTAKİ DİKEYLER

Sony Electronics Asya Pasifik Güvenlik Çözümleri Baş Ürün Müdürü Peter Norman'a göre, "Şehir izlemesi ve ulaşım gibi geniş alan kapsaması, megapiksel ve HD kameralar konusunda en hızlı büyüyen sektör olmaktadır. Çünkü tanıma ve doğrulama kritik gereksinimlerdir." Perlin ise bu konuda, "Şehir genelindeki trafik izleme sistemleri, mevcut metropoliten geniş alan ağlarından faydalanmakta olup bu da megapiksel ve HD kameraların kurulumu için makul bir durumdur." şeklinde yorumda bulundu. Collen'e göre ise, "Kritik altyapı, eğitim ve savunma gibi eyalet, yerel ve federal fona sahip projeler, daha fazla megapiksel ve HD kamera kullanmaktadır."

MEGAPİKSEL VE HD KAMERALAR, VİDEO ANALİTİKTEN YARARLANMAK İÇİN KUSURSUZ ARAÇLARDIR, FAKAT KABİLİYETLERİNDEN TAM OLARAK YARARLANAN BİRKAÇ ANALİTİK TEDARİKÇİSİ BULUNMAKTADIR.

Sistem entegratörleri iyimser bir görüşe sahiptir. Lim bu konuda şöyle konuştu: "Oyun endüstrisinde kullanılan çoğu megapiksel kameraların titreyen ışığı kontrol eden özellikleri bulunmaktadır. Diğerlerinde ise PROPRIETARY DSP bulunmaktadır. Buna ilave olarak, ışık tasarımı artık video izleme gereksinimleri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bankalar ve ticari kuruluşlar da tesislere giriş çıkış yapan kişileri belirlemek için girişler gibi kritik noktalara megapiksel ve HD kameralar yerleştirmektedir. Bu uygulamalara yönelik olarak, yüz ve plaka tanıma algoritmaları, kara listedekiler için uyarıda bulunmaya yardımcı olmaktadır." yorumunda bulundu.

YAVAŞ İLERLEYEN DİKEYLER

Kullanıma başlamada en yavaş olanlar, konut bölgeleri, küçük ve orta ölçekli işler ve küçük perakendeciler gibi caydırıcı olarak kendi izleme sistemlerini kullanan endüstrilerdir. Mihaychuck'e göre, "Bu sektörler maliyete son derece duyarlı olup mevcut analog sistemleri bulunmaktadır. IP tabanlı sistemlere geçiş, gereklilikten ziyade lüks olarak değerlendirilmektedir," Infinova Pazarlama Başkan Yardımcıs T.Mark Wilson ise bu konuda, "Küçük alışveriş mağazaları gibi küçük perakendeciler, mevcut analog kameraları değiştirmenin ilave maliyetini ilave çözünürlük için değmeyeceği şeklinde değerlendirmektedir." yorumunda bulunuyor.

Daha yüksek çözünürlüğü desteklemek için mevcut sistemleri geriye dönük uyarlaması gerektiği takdirde kullanıcılar artık HDcctv'yi seçebilmektedir. Perlin, bunun daha iyi çözünürlük isteyen, fakat ağ kurma dilini öğrenmek istemeyen kurulumcular için de bir seçenek olacağını düşünüyor.

YAZILIM VE ENTEGRASYON

POE VE OTOMATİK ODAKLANMA VE ZUM GİBİ MALİYETTEN TASARRUF SAĞLAYAN GELİŞMELER, MEGAPİKSEL KAMERALARI DAHA ÇEKİCİ KILMIŞTIR. BUNUNLA BERABER, PAZARDAKİ BENİMSEME HÂLÂ AKSAMAKTADIR. FİYATLAR AŞAĞI İNDİKÇE, TALEPLER ZAMANLA SATIN ALIM HALİNE DÖNÜŞECEKTİR.

Üçüncü parti yazılım uyumluluğu ve entegrasyon hakkında kullanıcılar ve kurulumculardan sık gelen sorular, tereddütler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Cisco Systems Fiziksel Güvenlik iş Birimi Ürün Müdürü Neeraj Purandare bu konuda şunları belirtiyor: "Megapiksel kameraların entegre olması için her bir kameranın, yönetim sunucusu ile konuşmanıza olanak sağlayan bir API'si olması gerekmektedir. Hâlihazırda her üretici, kameralarının bağlantılı olduğu her yeni yönetim sunucusu için bir API uyarlamak durumundadır. Çok az birlik veya standart bulunmaktadır. Fakat gelecekte, ONVIF ve PSIA'in standartlar doğrultusunda çalışmasıyla birlikte, gereksinim duyulan API sayısı ikiye kadar azalacaktır. 0 zaman tüm kameralar, standartların bir veya her ikisi için normalleşebilecek ve uzun süredir mevcut olan entegrasyon sorunu ortadan kalkacaktır."

Müşteriler genellikle şimdi bir veya iki kamerayı değiştirirlerse ve gelecekte başka birimleri de değiştirmeyi düşündükleri takdirde kaç adet ayrı API'nin gerekeceğini öğrenmek istiyorlar. Sanyo Kuzey Amerika Güvenlik Ürünleri Grubu (Tüketici Çözümleri Bölümü] Ulusal Satış Müdürü Robert Gailing'e göre,

Genelde bir kamera entegre edildiğinde, sunulan hattın geri kalanı da desteklenebilmektedir.

Fakat hâlihazırda entegrasyon hala bir güçlük teşkil etmektedir. Bu kadar geniş bir megapiksel ve HD kamera yelpazesi bulunması kullanılan ağ video yönetim sistemine (VMS) yönelik taleplerin büyük ölçüde değişiklik gösterdiği anlamına gelmektedir. Avigilon Batı Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya Pasifik Baş Satış Direktörü Michael Hodor,

Daha az özelliği olan megapiksel kameraların entegre edilmesi daha kolay olabilir. Fakat tek VMS platformu üzerinde birçok tedarikçi tarafından üretilen kameraların kullanılması, sonucu zayıflatabilir. Sofistike kameraların özellikleri, özellikle megapiksel kameraları desteklemek için kurulmuş olmayan üçüncü parti yazılım tarafından desteklenmeyebilir.

açıklamasında bulundu.

Megapiksel ve HD kameralar, video analitikten yararlanmak için kusursuz araçlardır, fakat kabiliyetlerinden tam olarak yararlanan birkaç analitik tedarikçisi bulunmaktadır. Lim'e göre, "Bir kamera, bir video akışında birçok algoritma çalıştırabilir, fakat çok az analitik tedarikçisi' bunu yapabilmektedir." Örneğin, bir otoparkta meydana gelen ve başıboş dolanıp durma veya kuraldışı park gibi iki olay, bir megapiksel veya HD kamera ile eşzamanlı olarak tespit edilebilir. Analitik, etrafta dolaşıp duran kişinin yüzünü yakalamak için zum yapabilir ve kuraldışı park eden aracın plakasını tespit edebilir. Bu durum, kameranın daha verimli şekilde kullanılmasıdır.

FİYATLANDIRMA KONULARI

Wong, fiyatlandırma konusunda şunları söyledi: "Megapiksel ve HD kameraların hâlihazırdaki yüksek fiyatları hâlâ pazar için bir engeldir. Fakat üç nedenden ötürü fiyatların düşeceği öngörülmektedir: Megapiksel sensörlerin maliyeti azalmaktadır. Bu kameraları daha fazla üretici piyasaya sürmektedir. Daha açık standartlar, yeni tedarikçilerin girişine yönelik engelleri aşağı çekecektir." Collen'e göre, "Standart ağ kameralarıyla karşılaştırıldığında megapiksel kameralar, kare sayısı ve çözünürlüğe bağlı olarak bazen iki veya üç kat daha pahalıdır. Fakat fiyata göre seçim yapılmamalıdır. Aksine, uygulamaya göre seçim yapılmalıdır."

Uygulamada, daha fazla kullanıcı megapiksel ve HD kamera istemektedir, fakat istemek ve fiyatını karşılayabilmek çok farklı iki şeydir. Lim, "Başvurularda muhakkak ki müthiş bir artış vardır ve teknolojiye yönelik farkındalık kesinlikle artmaktadır. Sorun, fiyat noktasıdır. Günümüzde, ağ kameraları video izleme gelirimizin yaklaşık olarak %50'sini oluşturmaktadır, fakat megapiksel ve HD kameraların gerçek kurulumu bu gelirin hâlâ sadece %10'unu teşkil etmektedir." şeklinde bilgi verdi. PoE ve otomatik odaklanma ve zum gibi maliyetten tasarruf sağlayan gelişmeler, megapiksel kameraları daha çekici kılmıştır. Bununla beraber, pazardaki benimseme hâlâ aksamaktadır. Fiyatlar aşağı indikçe, talepler zamanla satın alım haline dönüşecektir.

EN İYİ SONUÇLAR, YALNIZCA MÜŞTERİLER BİR FİYAT PERFORMANS KARŞILAŞTIRMASINDAN NE BEKLEDİKLERİ KONUSUNDA DOĞRU BİR ŞEKİLDE EĞİTİLDİKLERİ TAKDİRDE ELDE EDİLEBİLİR. O ZAMAN BUNUN ARDINDAN PAZAR BENİMSEMESİ GELECEKTİR.

MARKALAR

Lim, "Genel olarak daha büyük markalar, ArGe'ye ve Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO) tarafından konulan uyumluluk zorunluluklarına daha fazla yatırım yapmaktadırlar ki bu da ürün kalitesinin genelde daha yüksek hale geldiği anlamına gelmektedir." şeklinde görüş bildiriyor. Küçük oyuncular ise ürünün kalitesi ve devamlılığı konusunu daha az; satış hacmi konusunu ise daha çok dikkate almaktadır.

Perlin bu konuda şunları söylüyor: "Asyalı tedarikçiler tarafından üretilen megapiksel ve HD kameraların, belirtilen özellikleri karşılamayan çözünürlük ve hassasiyet sundukları bilinmektedir. Buna ilave olarak zayıf dokümantasyon, olmayan teknik destek ve garantilerin karşılanamaması da yüz yüze kaldığımız sorunlardır. Fakat arayacağınız yeri bilirseniz, daha az bilinen ve kusursuz kalite sunan pek çok Asya markası bulunmaktadır."

EĞİTİM ÖNEMLİDİR

İşin içine giren bir öğrenme eğrisi bulunmaktadır. En iyi sonuçlar, yalnızca müşteriler bir fiyat performans karşılaştırmasından ne bekledikleri konusunda doğru bir şekilde eğitildikleri takdirde elde edilebilir. 0 zaman bunun ardından pazar benimsemesi gelecektir. Perlin’e göre, "Üreticiler, ekipmanını müşterilere sunmalı ve hangi çözünürlüğe gereksinimleri olduğunu belirlemek için onlarla beraber çalışmalıdır."

Wong ise bu konuda, "Teknolojinin gerçekçi bir şekilde anlaşılması için kullanıcılara, artan görüntü çözünürlüğü gibi avantajların ve artan depolama alanı ve bant genişliği gibi dezavantajların her ikisi de belirtilmelidir." açıklamasında bulundu. Bu itibarla, teknoloji yaygın kullanım için beklemekte, fakat kullanıcı farkındalığı ve bilgisi hızlı büyümeyi engellemektedir. Müşterilerin, tip, format ve özellikler arasındaki farklılıkların yanı sıra bu teknolojinin izleme veya İT sisteminin bile diğer parçalarını nasıl değiştirdiğini veya etkilediğini öğrenmeleri gerekmektedir. Açık bir şekilde anlaşılmadığı takdirde kullanıcılar doğru kararı veremez veya bir satıştan tam olarak memnun kalamaz.

Çoğu üretici, megapiksel ve HD kameraların video izlemenin geleceği olduğu konusunda hemfikirdir. Fakat bu geleceğe ancak mevcut pazar engellerinin üstesinden gelmeye yönelik adımlar doğru bir şekilde ele alındığı takdirde ulaşılabilecektir.

Megapiksel veya HD kameradan hangisinin gerekli olduğunun belirlenmesi için konumun araştırılması önemlidir. Axis Communications ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği] Satış Müdürü Nafis Jasmani bu konuda, "Dikkate alınacak bölge sayısını, bu bölgelerin boyutlarını ve birbirlerine yakın veya uzakta konuşlanmış olup olmadıklarını belirlemeniz gereklidir." diyor.

Doğru pikselin belirlenmesi için kullanıcıların ne derecede ayrıntıya zum yapılacağını önceden bilmeleri gerekmektedir. Jasmani, bunu şöyle örnekliyor: "Bir veznedar alanı için kamera kuruyorsanız, bir kişinin tanımlanması için yüz tanımadaki hedef piksel sayısı 60 piksel olabilir. Kamera ile banka müşteri arasındaki mesafe ölçülmeli ve gerekli megapiksel sayısı hesaplanmalıdır." Üreticiler tarafından sunulan çevrimiçi araçlar, doğru megapiksel sensörünün ve lens tipinin belirlenmesinde ve en iyi depolama alanı ve bant genişliği seçimlerinde yardımcı olmaktadır. Yine de bir kamera ve bileşenlerinin seçilmesinden önce entegratörlerin ve kurulumcuların ilk olarak ışık koşullarını göz önüne almaları gerekmektedir.

IŞIK

Avigilon Batı Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya Pasifik Baş Satış Direktörü Michael Hodor bunu, "Işık düzeyleri çeşitlilik arz etmektedir. Bu nedenle, kameraların değişen ortamlara uyum sağlayabilecek araçlara sahip olması gerekmektedir." sözleriyle anlatıyor. Görüntü sensörleri (farklı boyut ve tiplerde) ile beraber otomatik iris lensleri, zayıf veya değişken ışık performansını geliştirebilen araçlardır. IQinVision Pazarlama Kurulu Başkanı Paul Bodell bu konuda şunları söylüyor: "Bunun test edilmesi için kurulumcular, iyi ışık koşullarında bir kamera yerleştirmeli ve kameranın nasıl ayarlama yaptığını görmek için ışığı aniden değiştirmelidir. Bu sadece bir ya da iki saniye sürmeli, fakat düşük maliyetli kameralar, koşullar değiştiğinde görüntüyü hızlı bir şekilde optimize edememektedir. Bunun temel nedeni farklı işlem teknikleridir."

Lumenera izleme ve İP Kameraları Ürün Müdürü James Mihaychuck, konuya şöyle yaklaşıyor: "Megapiksel kameraların zayıf ışık performansı açısından bir dereceye kadar kısıtlı olduğu yönündeki yaygın yanlış kanı, aslında düşük kaliteli emtia ağ kameralarında kullanılan çok düşük maliyetli görüntü sensörleri ve lens teknolojilerinden kaynaklanmaktadır." Bodell ise, bu tür kameraların değişken ışığa maruz kaldığında görüntünün değişeceğini ve aksayacağını düşünüyor.

Bileşenler ele alındığında çoğunluk, CCD'lerin CMOS sensörlere göre daha üstün olduğu konusunda hemfikirdir. GVI Security Ürün Gelişimi Başkan Yardımcısı Tom Galvin bunu, "CCD'ler gündüz/gece IRcut filtreler ve WDR ile birleştiğinde, zorlu ışık koşullan için uygundur." diyerek belirtiyor. Hodor'a göre, "Sensör boyutu da önemlidir: 1/2inç veya 1/3inç gibi daha büyük sensörler, genellikle daha küçük 1/4inç olanlara göre daha iyi performans sergilemektedir." Işıklama ayarları bir sensörün ışığa maruz kalma süresini belirlemektedir ve kameranın iyi bir özellik seti bulunuyorsa, bir otomatik iris lensi ile aynı zamanda çalışması için bir dizi ışıklama ayarlarına olanak sağlayacaktır.

"Görünürlük geliştiriciler" gibi araçlar, piksel ve kare bazında yeniden ayarlama yaparak parlaklığı en iyi duruma getirir. Sony Electronics Asya Pasifik Güvenlik Çözümleri Baş Ürün Müdürü Peter Nor man bunu, "işlemi sağlamak için yaklaşık siyah genişletilmekte ve yaklaşık beyaz sıkıştırılmaktadır," şeklinde açıklıyor. Bir kameranın zayıf ışık performansına yönelik olarak genellikle tek bir bileşen tek sebep olarak görülmektedir, fakat durum böyle değildir. Hodor'a göre ise, "Bir kameranın ayarındaki her bir bileşen, elde edilen görüntüyü etkilemektedir." Bu nedenle kullanıcıların, asla düşük ışık yoğunluğu düzeyi gibi tek bir göstergeye göre kamera seçmemeleri gerekmektedir.

ÜRETİCİLER TARAFINDAN SUNULAN ÇEVRİMİÇİ ARAÇLAR, DOĞRU MEGAPİKSEL SEN SÖRÜNÜN VE LENS TİPİNİN BELİRLENMESİNDE VE EN İYİ DEPOLAMA ALANI VE BANT GENİŞLİĞİ SEÇİMLERİNDE YARDIMCI OLMAKTADIR.

LENS SEÇİMİ

Bir kameranın tüm özelliklerinden yararlanmak için uygun bir lens de gerekmektedir. Mihaychuck, bunu şöyle açıklıyor: "Günümüzde megapiksel kameralara yönelik daha fazla çok odaklı gündüz/gece lensleri bulunmaktadır. Yüksek megapiksel kameralarımız için, profesyonel fotoğrafçılıkta kullanılan 35 milimetre otomatik odaklı lensler kullanmaktayız." Hodor ise, "Tipik bir board lens, bir C veya CSmount lense kıyasla sensörden daha az ışık geçmesine olanak sağlamaktadır. Bunun da ötesinde, teklens refleks lensler daha da üstündür." diyor.

Lensin, otomatik iris özelliği ile bir araya getirilmesi, hava karardıkça lensin açılmasına olanak sağlamaktadır. Böylece, görüntü sensörü daha fazla ışık almaktadır. Doğru ışıktan emin olmak için irisin boyutunun ışıklama süresiyle dengeli olması gereklidir. Hodor, "Aşırı ışıklama, düşük kaliteli görüntülerle sonuçlanabilir ve çok az ışıklama ise noktalı piksellere yol açabilir." eklemesinde bulunuyor.

Lens seçiminde, görüntülenen alan ve çözünürlük dengesine kullanıcılar karar verebilir. Kullanıcıların düşük çözünürlükte geniş bir alanı görüntülemeyi istemesi halinde geniş açılı lensler uygundur. Jasmani, lens konusunu şu şekilde anlatıyor: "Bu geniş görüş ile alanınızda mevcut piksel sayısını azaltıp sonradan görülen ayrıntı miktarını kısıtlarsınız. Fakat bir kişiyi veya plakayı belirlemek istediğinizde dar açılı bir lens daha fazla ayrıntı sağlayacaktır."

Düşük fiyatlı lensler genellikle sadece merkezde megapiksel çözünürlük yarat ki bunun sonucunda kenarlardaki kali:e ve çözünürlük daha düşük olacaktır. Mihaychuck, kullanıcıların, megapiksel çözünürlük gücünün lensin tüm görüş alanına yayıldığından emin olmaları gerektiğine inanıyor.

SIKIŞTIRMA FORMATLARI

Megapiksel ve HD kamera teknolojisinin tüm potansiyelinden yararlanmak için daha verimli sıkıştırma standartlarının kullanılması gereklidir. IMS Research Pazar Analisti Gary Wong, "H.264 sıkıştırmanın desteklediği tüm araçlar kurulduğunda sahnedeki aktivite düzeyine bağlı olarak, MPEG4'e kıyasla %30-50'bant genişliği ve depolama alanı tasarrufu sağlanabilmektedir." diyor. Bununla beraber, H.264'ün dikkatli bir şekilde incelenmesi ve MJPEG gibi alternatiflere göre otomatik olarak tercih edilmemesi gereken pek çok farklı formatları bulunmaktadır. Bodell, konuyla ilgili şunları söyledi: "Constrained baseline veya baseline gibi düşük kaliteli H.264, çok fazla sıkıştırma kullanmakta olup bu da tuhaf görüntülere ve gözle görülür hareketli olgulara yol açarak düşük kaliteli görüntülere neden olabilmektedir. Pek çok durumda H.264 kameralar, daha az depolama alanı ve bant genişliği kullanmaktadır. Fakat müşteriler, görüntü kalitesinde önemli derecede olumsuz etki oluşabileceğini göz önünde bulundurmalıdır."

2015 yılı başlarında bazı üreticiler H.265 sıkıştırma formatında ip kameraları pazara sundu. Bu yeni kodek H.264 performansını en az ikiye katlamayı başardı.

Mihaychuck ise konuyu, "Kablosuz altyapı gerekmedikçe genellikle MJPEG sıkıştırma tercih edilmektedir. Kablosuz ortamlarda, bant genişliğinden tasarruf sağlamak için MPEG4 veya H.264 daha uygundur. Fakat bunun sonucunda, çekilen her karenin mecburi olarak dağıtılmaması durumu ortaya çıkmaktadır." sözleriyle açıkladı. Buna ilave olarak, H.264'ün verimliliği bir ağ üzerinde ne kadar talep olduğuna bağlıdır. Hodor'a göre, "Bir sahnede ne kadar aktivite bulunuyorsa, o kadar değişiklik ve kare gönderilir ve o kadar bant genişliği gerekir." Bu da sıkıştırmanın tutarlı olmadığı anlamına gelir. Depolama alanı gereksinimleri değişkenlik göstermekte olup kesin olarak hesaplanması ‘da güçtür.

IŞIKLAMA AYARLARI BİR SENSÖRÜN IŞIĞA MARUZ KALMA SÜRESİNİ BELİRLEMEKTEDİR VE KAMERANIN İYİ BİR ÖZELLİK SETİ BULUNUYORSA, BİR OTOMATİK İRİS LENSİ İLE AYNI ZAMANDA ÇALIŞMASI İÇİN BİR DİZİ IŞIKLAMA AYARLARINA OLANAK SAĞLAYACAKTIR.

Hodor şunları da ekledi: Yeniden oynatma sırasında herhangi bir anı arıyorsanız, "H.264 oluşan değişikliklere bağlı olarak görüntüyü yeniden yapılandırmaktadır. Bunun sonucunda görüntüde değişiklik meydana gelebilecektir ki bu bir anlam ifade etmez; çünkü görüntü, gerçek bir fotoğraf değildir." Öte yandan. JPEG2000 görsel olarak kayıpsız sıkıştırma sağlayabilmekte olup temelde daha iyi görüntü kalitesi verebilmektedir. Hodor, "JPEG2000 kullanan sistemleri, depolama alanı ve bant genişliğini optimize etmek için zaman içinde tek kareler boşa çıkartarak veriyi eski dosya hal e getirebileceğini de belirtti.

İşlem gücü noktasında ise H.264, video sinyalini sıkıştırmak ve genişletmek için daha fazla kaynağa gereksinim duyan daha karmaşık bir algoritma kullanmaktadır. Infinova Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Wilson ise bu konuda şunları söyledi: "Bunun sonucunda daha fazla güce gereksinim duyulmakta ve daha fazla ısı üretilmektedir ki bu durum zorlu bir ortamda güvenilirlik sorunlarına neden olabilmektedir. H.264'ün sunduğu avantajlar, daha fazla işlem gücü ve video yönetimine yönelik artan maliyet karşısında dengelenebilir."

AĞLAR VE BANT GENİŞLİGİ

Megapiksel ve HD kameralarla ilgili bant genişliği kaygıları, spesifik kamera başına hesaplamalarla giderilebilir; depolama alanı gereksinimleri de kurulumdan önce hesaplanabilir. Megapiksel kameralarda kanal başına tipik bit oranı, JPEG sıkıştırma için saniyede 10 megabit (mbps) ve H.264 için ise 2 mbps'dir.

Bant genişliği kısıtlamaları ayarlandığında kameraların sınırlar içinde kalması gerekmektedir. Cisco Systems Fiziksel Güvenlik iş Birimi Ürün Müdürü Neeraj Purandare, bunu şöyle açıklıyor: "2 mbps'lik bir bant genişliği sınırı ayarladığınızda bazı kameralar, sizin depolama alanı kapasitenizi aşan 2.1 mbps ortaya koyabilir. Bu durum zaman içinde sizin depolama alanı gereksinimlerinizi artırabilir ve büyük bir sorumluluk haline gelebilir."

Değişken bit oranı (VBR) ve sabit bit oranı (CBR) gibi akış modları da, önemli konulardır. Cisco Systems Pazarlama Müdürü Steve Collen'a göre, "VBR, kullandığı bant genişliğini sahneye bağlı olarak kameranın otomatik olarak ayarlamasına olanak sağlarken CBR sabittir." Havaalanlarında olduğu gibi yüksek sahne aktivitesinde CBR tercih edilmektedir, çünkü yüksek girdi nedeniyle ortaya çıkan değişiklikleri düzleştirmektedir. Collen, "Üreticiler şimdilerde kullanıcılara üçüncü bir seçenek olarak, bir bant genişliği sınırı koyarak sahnede bir değişiklik olmadığında kullanıcıların akışı azaltmasına olanak sağlayan bir VBR ve CBR karışımı sunabilmektedir." diyor.

En kötü durum senaryosu da göz önünde bulundurulmalıdır. Sahnede önemli hareket ve zayıf ışık durumunda bant genişliği gereksinimleri önemli ölçüde artış gösterebilir. Basler Vision Technologies İP iş Direktörü Hardy Mehl, bu konuda şunları söylüyor: "Bu nedenle ağı, zorlu koşullar altında çalışabilecek şekilde kurmak önemlidir. Kameraların kalite ve bant genişliği tüketimi farkı, zorlu koşullar altında ortaya çıkmaktadır."

Galvin konuyu, "Kullanıcılar ve entegratörler ağlarındaki video performansını düşünürken, ağ düzgün bir şekilde bölümlendirildiği takdirde video genel amaçlı ağlarına güvenli bir şekilde yerleştirilebilir. Temel düşünce, kameradan gelen video akışını ayrı bir ağ bölümü üzerinde kaydediciye yerleştirmektir; böylece ağın geri kalanına müdahale etmeyecektir." sözleriyle açıklıyor.

DEPOLAMA ALANI HESAPLAMALARI

Videonun nasıl saklanacağı, kaç kare sayısı kullanılacağı ve kamera çözünürlüğü gibi depolama alanı gereksinimleri, gittikçe artan bir sıklıkta kurulumdan önce hesaplanmaktadır. Depolama alan hesaplayıcıları, kullanıcıların terabayt ve hatta petabayt bazında tam olarak ne kadar depolama alanına gereksinim duyduklarını anlamalarını kolaylaştırmaktadır. Collen, şunları söylüyor: "Bu yolla müşterilerimizin, megapiksel video gereksinimlerini çözebilecek bir NVR sahibi olmalarını sağlıyoruz. Daha sık bir şekilde veri merkezlerinde ayrı sunucuları olan daha büyük müşteriler için paylaşılan alan ağlarını desteklememiz istenmektedir."

MEGAPİKSEL VE HD KAMERALARLA İLGİLİ BANT GENİŞLİĞİ KAYGILARI, SPESİFİK KAMERA BAŞINA HESAPLAMALARLA GİDERİLEBİLİR; DEPOLAMA ALANI GEREKSİNİMLERİ DE KURULUMDAN ÖNCE HESAPLANABİLİR. MEGAPİKSEL KAMERALARDA KANAL BAŞINA TİPİK BİT ORANI, JPEG SIKIŞTIRMA İÇİN SANİYEDE 10 MEGABİT (MBPS) VE H.264 İÇİN İSE 2 MBPS'DİR.

Öte yandan, depolama alanına yönelt kaygılar her geçen yıl sürekli olarak azalmaktadır. Mihaychuck, depolama alan maliyetinin azalmaya devam ettiğini kapasitenin de arttığını belirtiyor. Buna ilave olarak, video yönetimi yazılımı (VMS) artık operatörlerin, önceden ayarlanmış zamana veya bir aktivite gerçekleşmesine dayalı olarak farklı kayıtlı kare sayıları" ayarlamalarına olanak sağlamaktadır.

Wilson ise, "H.264'ün daha düşük depolama alanı tüketimi ile canlı izleme ve MJPEG'in yüksek kaliteli görüntü avantajlarını bir araya getiren ikili-akış teknikleri, daha fazla depolama yükünü hafifletmektedir." diyor. Ademco Satış ve Pazarlama Direktörü Patrick Lim, "Bu araçların artan depolama alanı gereksinimlerini karşılayabilmesine karşın megapiksel ve HD teknolojisi, depolama alanı gereksinimlerinin görünümünü tamamıyla değiştirmiştir." diyor. En baştan itibaren, daha pahalı depolama ekipmanı ve sofistike VMS göz önünde bulundurulmalıdır.

GÖRÜNTÜLEME BİRİMLERİ

Eğer görüntüler düşük kaliteli bir ekranda görüntülenecekse megapiksel veya HD kamera seçmenin bir anlamı yoktur. Mihaychuck, bunu şöyle anlatıyor: "Görüntü birimi hareketi net olarak ortaya koyacak şekilde seçilirken operatör yorgunluğunu da önlemeli. Diğer bir deyişle uygun yükseklik ve uzaklık, göz önünde bulundurulması gereken kritik noktalardır. Doğal olarak yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü bir görüntü birimi en iyisidir. Yüksek çözünürlük, iyi karşıtlık ve yenileme oranına sahip olduğu takdirde bir LCD makuldür. Düşük kaliteli tüketici ürünlerinden kaçınılmalıdır."

Collen'e göre, "HD video, düşük performanslı bir PC'yi öldürebilir." Bununla beraber kullanıcıların bir dizüstü bilgisayarda HD video izleme gereksinimi duymaları halinde, screen scrapping gibi teknikler kullanılabilir. Screen scrapping, video akışlarından fotoğraf kareleri alır; yani sadece belli kareler gönderilir. Sonuç olarak, kullanıcılar akıcı bir kayıttan ziyade aksak görüntüler görecektir; çözünürlük ve görüntü uyumlu değildir.

ilginçtir ki karmaşık görüntü birimi yönetim sistemleri sorunlu olabilmektedir. Lim, bunu şöyle açıklıyor: "Sistem, megapiksel ve HD kameralara yönelik protokolü anlamayabilir; bu durumda çözünürlükte sorun yaşanabilir. Bu görüntü birimi yönetim sistemleri, özellikle megapiksel görüntü almak için yapılmamışlardır; veri beslemelerini birçok sistemden entegre etmektedirler." Kullanıcılar, dikkatli olmalı ve satın almadan önce birçok test uygulayıp sorunsuz entegrasyondan ve tam işlevsellikten emin olmalıdır.

VİDEONUN NASIL SAKLANACAĞI, KAÇ KARE SAYISI KULLANILACAĞI VE KAMERA ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ GİBİ DEPOLAMA ALANI GEREKSİNİMLERİ, GİTTİKÇE ARTAN BİR SIKLIKTA KURULUMDAN ÖNCE HESAPLANMAKTADIR. DEPOLAMA ALANI HESAP LAYICILARI, KULLANICILARIN TERABAYT VE HATTA PETABAYT BAZINDA TAM OLARAK NE KADAR DEPOLAMA ALANINA GEREKSİNİM DUYDUKLARINI ANLAMALARINI KOLAYLAŞTIRMAKTADIR.

DENGE KURULMASI

Megapiksel ve HD kamera kurmadan önce birçok bileşenin göz önünde bulundurulması gerektiği açıktır. Herhangi bir kameranın bu özellikler açısından nasıl değişiklik gösterdiği, az teknik bilgiye sahip kullanıcıların, gereksinimlerini doğru bir şekilde belirlemelerini neredeyse olanaksız hale getirmektedir. Bu nedenle, entegratörleri eğitmeye devam etmek ve her bir uygulama için kusursuz bileşen kombinasyonunu bulmak için eşzamanlı olarak çalışmak üreticilere ve kanal ortaklarına kalmıştır.

DAHA YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK İDDALARININ SORGULANMASI

Çözünürlük, bir video görüntüsüne bakıp bir kamera tarafından çekilen bir görüntüde detayın betimlenebilmesi yeterliliğidir. Video izlemede, çözünürlük genel olarak yatay TVL'ler (HTVL'ler) olarak belirlenmektedir.

560 HTVL LİMİTİ

Kamera üreticileri, 580, 600, 650 ve hatta 700 HTVL özelliklerini tanıtmaktadır. Bu üreticilerden bazıları, fiziksel olarak analog izleme sistemleri için uygulanabilir limit olan 500 HTVL'den daha fazlasını yakalamayan görüntüleme sensörleri kullanıyor olsalar da bu iddialarda bulunmaktadır. Son kullanıcının çözünürlükte tanıtımı yapılan artışı elde etmesini engelleyen sistem kısıtlılıkları bulunmaktadır.

GÖRÜNTÜ MONİTÖRLERİ

Temel olarak, herhangi bir analog kamera tarafından sağlanan tip olan bileşik bir video sinyali, monitöre yerleşik girdi devrelerinden dolayı 540 HTVL ile kısıtlıdır. Bu düşük geçirgen filtreler, görüntüleme ister CRT ister LCD teknolojisi kullansın herhangi analog bileşik girdide mevcuttur.

LCD monitörlerin, aynı DVR gibi, analog sinyali dijital sinyale dönüştürmesi gerekmektedir. Bir kameranın aslında 540 HTVL'den fazla bir çözünürlüğü varsa, artan çözünürlük kurulmuş tipik bir monitörde görülemez. Kullanıcılar stüdyo monitörler kursalar bile, sadece video DVR'a kaydedilmeden önceki ilave çözünürlüğü görebilirler. DVR, kaydedilen videonun çözünürlüğünü kısıtlayacaktır. Bu durumda delil amaçlı kullanılacak olan kameranın ham çıktısı değil, kaydedilen videodur.

DVR GİRDİSİ

Pazarda 540 HTVL'den daha fazla kayıt yapabilen bir DVR bulunmamaktadır. Görüntü monitörleri gibi DVR'ların da video girişlerinde düşük geçirgen filtreler bulunmaktadır. Analog bir video sinyalini dijital formata dönüştürmek için video çözümleyici de bulunmaktadır. Dönüştürme süreci analog videoyu örneklendirmekte ve bunu bir endüstri standardı formatta dijital veriye dönüştürmektedir. Örneklendirme teorisinin derinlerine girmeden, bu limitin isteğe göre belirlenmediğini açıklamak önemlidir. Bu, analog videoyu dijital formata dönüştürmek için kullanılan örnek oranının bir sonucudur.

TOPLAM ÇÖZÜNÜRLÜK

Bir görüntünün toplam çözünürlüğü, basitçe yatay çözünürlük ile dikey çözünürlüğün çarpımıdır. Megapiksel kameralar piyasaya sürülene kadar kimse toplam çözünürlükten bahsetmiyordu. Çünkü belli görüntü yakalama teknolojileri, etkili dikey çözünürlükleri açısından doğası itibarıyla kısıtlıdır.

CCD sensörleri, linepair toplama denilen bir süreç kullanarak birbirine geçmeli video yakalayabilmektedir. Görüntü titremesini en düşük düzeye indirgemek için düşük geçirgen bir filtre olarak işlev görse de bunun etkili dikey çözünürlüğü %25 oranında azaltma gibi bir yan etkisi bulunmaktadır. Bu, son kullanıcı için talihsiz bir durumdur; çünkü DVR ve görüntü monitör girdileri, dikey çözünürlüğün tüm 480 hattını büyük ölçüde kabul edebilmektedir. Şunun unutulmaması önemlidir ki bir görüntünün nasıl yakalandığı, nasıl görüntülendiğinden bağımsızdır. Video izleme sistemleri genel olarak videoyu birbirine geçmeli bir formatta görüntülemektedir; fakat bu video, kamera tarafından gerek sürekli gerekse birbirine geçmeli bir formatta yakalanmış olabilir.

Kullanıcılar büyük bir bütçeye sahip olup dikey çözünürlüğü en üst düzeye çıkarmak amacıyla stüdyo kalitesinde monitörlere çok para harcamak istiyorlarsa ve görüntüleri birbirine geçmeli bir formatta yakalayan CCD tabanlı kameralar kullanıyorlarsa, 540 HTVL sürekli yakalama sensörü kullanan bir kameranın toplam çözünürlüğünü örtüş türmek için en az 720 HTVL'ye sahip kameralar aramalıdırlar.

ANALOG KAMERALARIN SATIN ALINMASI

540 HTVL'den daha fazla olarak belirlenen çözünürlüğe sahip bir analog kamera gerçekte son kullanıcıya hiçbir ilave fayda sunmamaktadır. DVR, 540 HTVL'den daha fazla olan hiçbir şeyi kaydetmeyecektir. Kullanıcılar, profesyonel bir stüdyo monitörüne çokça para harcayıp DVR'a kaydedilmeden önce videoyu izlemediği sürece, video bir güvenlik monitöründe görüntülendiğinde dikkat çekecek bir fayda elde edilmeyecektir. En çok kullanılabilen çözünürlüğü sunan kamerayı bulmak için, 540 HTVL'nin yanı sıra en az 450 HTVL çözünürlük özelliği bulunan modellere bakılmalıdır.

KULLANICILAR BÜYÜK BİR BÜTÇEYE SAHİP OLUP DİKEY ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARMAK AMACIYLA STÜDYO KALİTESİNDE MONİTÖRLERE ÇOK PARA HARCAMAK İSTİYORLARSA VE GÖRÜNTÜLERİ BİRBİRİNE GEÇMELİ BİR FORMATTA YAKALAYAN CCD TABANLI KAMERALAR KULLANIYORLARSA, 540 HTVL SÜREKLİ YAKALAMA SENSÖRÜ KULLANAN BİR KAMERANIN TOPLAM ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNÜ ÖRTÜŞTÜRMEK İÇİN EN AZ 720 HTVL'YE SAHİP KAMERALAR ARAMALIDIRLAR.

Kaynak: A&S