Terimler

Sözlük terimlerini arayın
Terim Tanım
EAS

Ürün Koruma/Güvenlik Sistemleri ; Perakende mağazalarındaki hırsızlıkları, kütüphanelerdeki kitap hırsızlıklarını veya ofis binalarındaki eşyaların alınıp götürülmesini önlemek için düzenlenmiş teknolojik bir metottur.

Eşanlamlılar - Electronic Article Surveillance
Edof

Edof (Extended Depth of Field) Genişletilmiş Alan Derinliği, Full focus (tam odaklı) olarakda bilinir.

Eşanlamlılar - Extended Depth of Field, Full focus,
EIA

Elektronik Endüstrisi Birliği ; Elektronik Endüstrileri İttifakı (EIA, 1997 yılına kadar Elektronik Endüstrisi Birliği) Amerika’daki elektronik üreticileri için bir ticari birlik ittifakı olarak oluşturulan bir standartlar ve ticaret organizasyonudur.

Eşanlamlılar - Electronic Industry Association,Elektronik Endüstrisi Birliği
EIS

Elektronik görüntü sabitleme (EIS), kameranın titreşime maruz kaldığı durumlarda pürüzsüz video sağlar. Dahili jiroskopik sensörler kameranın hareketlerini ve titreşimlerini sürekli olarak algılar ve ihtiyacınız olan ayrıntıları her zaman yakalamanızı sağlamak için çerçeveyi otomatik olarak ayarlar. 

Eşanlamlılar - electronic image stabilization, Elektronik görüntü sabitleme,
Electronic Iris

CCTV kameralarındaki bir sistemdir, bir elektronik örtücünün kameraya dahil edildiği yerdedir.

Electronic Iris Shutter

Elektronik İris Örtme – veya El Örtücü - iç mekan uygulamalarındaki ılımlı ışık değişikliklerini otomatik iris lenslerini kullanmadan dengeleyen kamera becerisidir.  

Eşanlamlılar - Elektronik İris Örtücü
Emotions Analytics

Duygu Analizi; yeni bir alandır. Ruh hali, davranışlar ve duygusal kişilik te dahil olmak üzere insani duyguların tam görüntüsünü tanımlayıp analiz etmeye odaklanır.

Eşanlamlılar - Duygu Analizi
EN 45545
EN 45545 standardının 2. Bölümü “Demiryolu uygulamaları - Demiryolu araçlarda Yangından korunma - Bölüm 2: malzeme ve bileşenlerinin yangın davranışları için gereksinimler” Avrupa genelinde demiryolu araçları için uygulanan yangın deneylerini uyumlaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda uygulanan en önemli deneyler radyan paneller ile yüzeye farklı oranda ısı uygulama ve sonuçları analiz etmeye dayanır.
EN 50155
2017 demiryolu uygulamaları için vagonlarda kullanılan elektronik ekipmanı kapsayan uluslararası bir standarttır. Standart, bu elektronik ekipmanın sıcaklık, nem, şok, titreşim ve diğer parametreler dahil yönlerini kapsar.
Encoder

Bir analog/IP kameradan gelen videoyu kodlayan/kodu çözen ve bir NVR/DVR’ye ileten bir cihazdır.

Exposure

Pozlandırma ; Görüntü sensörü tarafından yakalanan ışık yoğunluğu ve sürenin miktarıdır. Üç element tarafından kontrol edilir: ISO,Açıklık ve Örtücü Hızı.

Eşanlamlılar - Pozlandırma
Exview

İleri seviyedeki bir CCD görüntüleyicisine aittir, özellikle spectrumun ucundaki IR’ye yakın, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti veren gelişmiş ışık toplama tekniği özellikleridir.

Exwave

İleri seviyedeki bir CCD görüntüleyicisine aittir, özellikle spectrumun ucundaki IR'a yakın, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti veren gelişmiş ışık toplama tekniği özellikleridir.