Terimler

Sözlük terimlerini arayın
Terim Tanım
P-Frames

P-Kareler ; Daha önceden kodlanmış olan diğer görüntülerin kodlamasına ihtiyaç duyarlar.

Eşanlamlılar - P-Kareler
P-iris

p-iris-nedir

P-iris; precise iris control, hassas diyafram kontrolü olarak açıklanabilir. Kamera bu iris sistemini destekleyen bir yazılıma sahiptir.

Bu yazılım sayesinde iris kontrol motorunu kameradan aldığı alan derinliği bilgisine göre çok hassas bir şekilde ayarlar.

Eşanlamlılar - piris,p iris,P-İris,P-iris,
Pan/Tilt

Üzerine bir kamera monte edilebilen, hem istikamet açısında (pan) hem de düşey düzlem de (tilt) harekete izin veren bir cihazdır.

Pattern

Hareketli kameralarin, kontrol etmesi istenen noktalarin manuel olarak gezilmesi, gerekli açilardan ve yeterli zoom oranlari ile baktirilmasi ve bu hareketlerin ayni anda kayit altina alinmasidir.

Peak To Peak

Tepeden tepeye ; Bir sinyalin en düşük negatif değerden, en yüksek pozitif değere kadar ölçülmesidir.

People Counting
Kişi Sayma
Personal Identity Verification

HSPD 12’ye cevaben NIST bilgisayar güvenlik departmanı federal görevlilerin ve sözleşmeli personelin federal tesislere ve bilgi sistemine girişlerinde tanınması ve teyit edilmesinin geliştirilmesi için yeni bir program başlattı.

Eşanlamlılar - PIV,Kişisel Kimlik Teyidi
Phase Adjustable

Ayarlanabilir Faz (Hat Kilitleme) ; Kameraların farklı fazlardaki A.C. voltajlarından beslenirken sıralanması için hat kilitleme işleminin geciktirilmesi kapasitesidir.

Eşanlamlılar - See Line Lock,Ayarlanabilir Faz,Hat Kilitleme
Phase Alternate Line

Renkli TV Yayın Standardı (PAL) ;  Avrupa, Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın çoğunda kullanılan bir analog TV kodlama sistemidir.

Eşanlamlılar - PAL, Renkli TV Yayın Standardı
Picture In Picture

Resim İçinde Resim;Ekran üzerinde bir büyük kamera görüntüsünün daha küçük kamera görüntüleri tarafından çevrelenerek gösterilmesine izin veren bir özelliktir.

Eşanlamlılar - PIP
Pinhole

İğne delikli kameralar çok küçük bir delikten görebilen, çok küçük bir lense sahiptirler. Bu tip kameralar gizli uygulamalarda kullanılırlar.

Pinhole Lens

İğne Deliği Lens  ; Kameranın/lensin saklanmasının gerektiği uygulamalarda kullanılan lenstir. 

Eşanlamlılar - İğne Deliği Lens
PIR

Passive Infrared,cisimlerin sıcaklıkları dolayısıyla ortama yaydıkları,insan gözünün göremediği kızılötesi dalgaları almaya ayarlı devre ve bu devreyle elde edilen algılayıcı.

Eşanlamlılar - Hareket Sensörü,Isı Sensörü,Isı Dedektörü,Hareket Algılayıcı,Hareket Sensörü
Pixel

Görüntü öğesinin kısaltmasıdır. Bir piksel, bir kısmı sistemin içerisinden geçen elektrik sinyali ile tarif edilebilen bir televizyon görüntüsünün en küçük alanıdır.

Eşanlamlılar - Piksel
Pixels Per Foot

Piksel-Ayak; Ayak başına piksel anlamına gelir ve görüş alanı fiziksel mekan,nesnelerin boyutlarını ve bir kameranın çözünürlüğünü göreceli ifade etmenin bir yoludur.

Eşanlamlılar - PPF,Piksel-Ayak