Güvenlik Sis. Hakkında

İÇERİK

VİDEO GÖZETİMDE KENAR / EDGE TEKNOLOJİSİ

IP Kamera ve Kenar ( Edge ) TEKNOLOJİSİ

edge

Bir cihazın kendi bünyesinde bağzen bir ağ içinde yeteneklerini geliştirmesi / genişletmesi olarak nitelenebilir.Farklı sektörlerde başka cihazlar veya sadece yazılım olarak karşımıza çıkabilirler. Bugün için hayal bile edemeyeceğimiz davranış geliştirme, yönetme, analiz etme, depolama sınırlarını zorlayabilir yeni yetenekler kazanabilirler.

  

 IP kameralar ve kodlayıcılar her zamankinden daha akıllılar.

 

Analog kameralar (CCTV) güvenlik pazarına yıllarca iyi hizmetler sundu, fakat şöyle tanımlanabilirler: Analog kameralar görebilen aptal kutularıdır. IP kameranın devam eden ve kaçınılmaz değişimi yalnızca güvenlik uygulayıcılarına değil, ayrıca kamera izlemenin yeni kullanıcılarına-şirket sahipleri, pazarlama ve operasyon departmanları ve tesis yöneticilerine pek çok özellik ve fonksiyonellik sunar. ip-kamera-edge

Çünkü IP kameralar lensli bilgisayarlardır.

 

Network kamera ürünleri bilgisayar benzeri cihazlar olduğundan beri, PC'ler, laptoplar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi aynı yenilik yöntemini izlemektedir. Özellikle Moore Yasasını takip ederler ki adını Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore'dan alır, entegre devrelerinin parça sayılarının her iki yılda bir ikiye katladığını belirtmektedir. Bu teori bir diğer Intel yöneticisi David House tarafından devre sayısının ikiye katlanma süresinin 18 aya düşmesiyle güncellemektedir-yani işlem gücü iki kez artarken fiyat ve cihaz boyutu aynı kalmakta, hatta azalmaktadır.

 

IP kameranın heyecan verici tarafı IP kameralardaki işlem gücünün büyümesi ve kamera kodlayıcılarının IP kameranın icat edildiği 1996 yılından beri Moore Yasasına göre ileri gitmesidir. Moore Yasasının bu ''planlı yeniliği'' IP kameranın önemli bir kilometre taşı olmasına yardım etmiş, kenara baskı etkisi yaparak günümüzün ve yarının daha akıllı izleme teknolojisinin zeminini hazırlamıştır.

 

Kenarı Tanımlamak

''Kenar-the edge'' kelimesi farklı sektörler ve farklı insanlar tarafından başka anlamlarla tanımlanır. Network dünyasının kenar tanımlaması (kenar yönlendiriciler, kenar anahtarları) IT idarecisinin (laptop, iş istasyonları, akıllı telefonlar) kenar tanımlamasından farklıdır. Videolu izleme dünyasında, kenar cihazları tipik bilgi toplama ve sistemin çekirdeğine bilgileri iletme cihazlarıdır. Aksi takdirde bunlar ''head-end'' olarak tanımlanan (VMS sistem, hibrid DVR, server gibi) cihazlar olarak tanınırlardı.

 

Video gözetim dünyası için bu cihazlar network ağının ''kenar'' kısmında kurulu IP kameralar, video kodlayıcıları ve network bağlantılı depolama (NAS) cihazlarıdır.

 

Pek çok izleme profesyoneli ''çekirdeği'' video depolama fonksiyonuyla eşit tutar, bununla birlikte analitik video işleme, video idaresi ve genel veri işleme çekirdekte yapılır. IP kameralar ve kodlayıcılar güçlendikçe, bu fonksiyonlar kenara doğru itilirler.

 

Video Kullanımı Üzerindeki Kenar Etkisi

IP video cihazlarının işleme gücünün artmasının üreticiler için en belirgin faydası geliştirilmiş video kalitesinin dağıtımının en sonunda analogu geçmesi, günümüzün HDTV ve megapiksel videolarına ulaşmasıdır. Video çözünürlüğü arttıkça daha etkili bant genişliği tüketimi ve daha düşük depolama ihtiyaçları ve hep azalan maliyetlerden dolayı oluşturulan veri kullanılabilir oldu.

 

Fakat kenar işleme gücünün etkisi çözünürlükle bitmiyor. Çözünürlük 5 megapikselden daha yüksek olduğunda lens tarafından sınırlanmaktadır, çünkü düşük ışık performansı ve Wide Dynamic Range (WDR-Geniş Dinamik Mesafe) gibi diğer parametreler izleme için son derece önemlidir, R&D mühendisleri görüntü kullanabilme teknolojilerinde buluş yapabilmek için kenar teknolojileri üzerinde odaklanmaktadırlar.

 

Pek çok üretici yalnızca daha fazla piksel dağıtımı üzerine odaklanmayı bırakıp, ''bugünün pikselini nasıl daha net yapabilirim'' sorusuna cevap aramaktadır.

 

IP kameraların içindeki geliştirilmiş algoritmalar ile birleşen gelişmiş çip teknolojisi P-iris kontrolü, ışık şartlarıyla başa çıkabilecek daha gelişmiş Geniş Dinamik Mesafe (WDR) ve hatta gece renkli çekim yapabilmek gibi analog kamera kullanıcılarının hayal edemeyeceği teknolojiler üzerine odaklanmaktadırlar.

 

Kenarda Video Sıkıştırma

Mantıklı paket boyutlarında, yüksek kaliteli videoya olanak tanıyabilecek kadar etkili sıkıştırma kullanımı için olmadığı sürece, bu görüntü geliştirmelerinin hiçbirisi bugün kullanılabilir değildir. Sıkıştırma standartlarındaki bu gelişmeler, gerçek zamanlı sıkıştırma için geliştirilmiş işlem gücünün yanı sıra, görüntü kalitesini etkilemeden görüntü dosya boyutunu ciddi biçimde azaltmıştır.

 

H.264 sıkıştırma (a.k.a. MPEG-4 parça 10) IP kamera ekran izlemesinde fiili standarttır. Bu olmaksızın HDTV ve megapiksel kaliteli video olamazdı. Bu teknoloji, üreticilerin daha iyi verimlilik için görüntü karesi tutarlılığı geliştirme, örneğin renk nüanslarını azaltma, renk yoğunluğunu geliştirme ve bitişik görüntüleri kıyaslayarak video kareleri arasındaki değişmeyen detayları kaldırmalarına olanak tanır.

 

Sıkıştırma teknolojileri tüketici elektroniği dünyası tarafından zorlandıkça, yakın gelecekte daha fazla verim beklenebilir, kısaca H.265. Ray Coulombe H.265'in başka bölgeleri etkileyebileceği, alandaki mobil cihazlara video akışı yapabilecek kenarların dikkate alınması gerektiği belirtilmektedir.

 

Kenarda Video Depolama

Video-kontrol-odasi

Kenarda video depolama-NAS cihazına bir kamera veya kodlayıcı bağlamak, ya da dahili bir SD kart yuvası yerleştirmek yeni bir şey değildir. 2000'li yılların ortalarından itibaren hemen hemen bütün üreticiler SD kart yuvası opsiyonunu dahil etmeye başladılar, fakat bu genellikle gereksiz güvenlik mekanizması depolamasıydı. Bununla birlikte kenar depolama donanımı bir ödül gibi geldi.

Moore Yasası burada bir kez daha damgasını vurdu. Yalnızca Birkaç yıl önce 1 GB kart 100 $ civarında iken, bugün 32 GB SD kart 50 $'dan daha ucuza bulunabilir ve pek çok IP kameralar ve video kodlayıcılar 64 GB'ye kadar destekleyebilir.

 

Böylece 2012 yılından itibaren bütün kenar depolama sistemlerinin konsepti hazırdı. Bu kenar teknolojilerinin farklı olduğu yerdir- donanım depolama ve istihbarat yazılımı-kameralar ve kodlayıcıların kayıt cihazı gibi hareket ettikleri merkezi olmayan bir çözüm birlikteliğidir. Bir kez kurulduğunda, bu sistemleri çalıştıracak bir bilgisayara bile ihtiyaç duyulmaz, kenar cihazının içinde VMS çalışmaktadır.

 

Bu kenar kayıt sistemli izleme çözümleri 16 veya daha az sayıdan oluşan kamera sistemleri için idealdir. Bunlar ayrıca geçici kurulum veya sınırlı bant genişliği bağlantısı olan bölgeler için de kullanılabilirler. Kenar kayıt cihazı hala daha geniş sistemler için yetersiz güvenlik sistemi gibi görülebilmektedir.

 

Moore Yasası depolama fiyatını düşürüp, depolama kapasitesini arttırmaya zorlarken, yakında genişletilmiş kapasitenin (SDXC) dağıtım için standart hale gelmesini bekleyebiliriz ki bu kamera depolamasında 2 TB'ı aşar, IP kameranın içerisindeki video için yıllara bedeldir.

 

Yaratıcılığın Kenarı

İzlemenin geleceğini konuşurken, istihbaratı sahnenin merkezinde tutmak zorundayız. Bugün, kayıt edilen izleme videolarının %99'unun şaşırtıcı bir şekilde izlenmeden silindiği tahmin edilmektedir. Bir kişi tarafından izlenen %1'lik bölüm, o videonun yalnızca canlı olarak izlenen %1'lik bölümüdür. İzleme endüstrisi büyümeye devam ettikçe ve daha fazla kameralar dünyanın her yerine kuruldukça, daha fazla video kanalları yaratıyoruz, izliyoruz ve araştırma için kaydediyoruz.

 

Bu istihbaratın nerede çalıştığıdır. IP kameralar lensli bilgisayarlar olduğundan beri, IP kameralar izleme verimliliğini arttıracak yazılımı kullanabilme yeteneğine sahip olmuşlardır. Bunun anlamı güvenlik uygulayıcılarını, kanun uygulayıcılarını ve firma sahiplerini proaktif video uyarısı ile güçlendirmektir.

 

Kenar depolama gibi, kenar sisteminin video analitikleri uzun bir süredir mevcutlar. 2000 yılında üreticiler video hareket algılama sistemini tanıttılar, bir kameranın içerisine yerleştirilen ilk akıllı algoritma. Hareket algılama yalnızca bölgedeki bir kişi veya bir şey için operatörü uyarmakla kalmaz, ayrıca ''yalnızca hareket halinde kayıt yapmak'' için kurulmuştur bant genişliği ve depolamasından tasarruf sağlar. IP kamera video istihbaratı için büyük bir adımdır.

Sonra analitik ve video istihbarat sektörü 11 Eylül saldırısıyla büyük bir darbe aldı, yutturmacalar ve verilen sözler, yüz tanımlama ve geride bırakılan çantalar gibi gelişmiş analitikleri çevreleyen teknolojinin hazırlanmasından önce oldukça iyi geldi. Neyse ki sektör, pek çok kullanıcı bu ileri analitiklerin başarı oranının düşüklüğünü anlamaya çalışırken, insan sayımı, çapraz çizgi(yasak hat) tespiti ve kamera kurcalama alarmı gibi etkili ütopik kenar analitikleri çıktı.

 

Bu ayrıca kameranın kendiliğinden akıllı bir cihaza dönüştürülebileceğinin pozitif bir kanıtıydı.

Kaliteli IP kameralar ve video kodlayıcılar şimdi ciddi bir miktar hafıza ve CPU devresini kameranın içerisinde çalışan uygulamalara atfen bir kenara bıraktılar. Ayrıca bazı üreticiler, platformu akıllı bir telefon gibi düzenleyen kameranın içerisindeki özel yazılımları yapan 3. parti yazılım geliştiricilerine imkân tanıyan açık uygulama platformlarını desteklediler.

guvenlik-odasi-izleme 

En tepede çapraz çizgi uygulaması ve insan/nesne sayımı olmak üzere, 3. parti uygulamaları örneğin plaka tanıma, sıra/kuyruk idaresi ve ısı haritalama gibi uygulamalar indirilerek uyumlu IP video cihazlarında çalıştırılabilirler. Bazı önde gelen yazılım sağlayıcıları kenar sisteminde çalışacak tam bir VMS bile geliştirdiler. Ama bu yalnızca başlangıç.

''Büyük Veri'' terimi IT dünyasında oldukça tanıdık bir terimdir. Toplum olarak çok fazla veri yarattık, şimdi şirketler bunları kullanmak, organize etmek ve bütün bu bilgiyi kaldırabilmenin en iyi yolunu aktif olarak aramaktadırlar. Bugün hiçbir kimsenin bile izlemeden sildiği bütün video izleme verisi gibi, IP kamera sektörü de aynı ikileme sahiptir.

Network kameralarının hep artan işlem gücünü baskılayarak ve önde gelen üniversiteler ile IT şirketlerinin partnerliğiyle genç yazılım geliştiricilerini ortaya çıkararak, proaktif cihazlar endüstrisini kurabilmek için kenarda daha fazla şeyler yapabiliriz. Amaç güvenlik uygulayıcılarının ihtiyaç duydukları ilgili videoyu gerçek zamanlı olarak izleyebilmelerine yardımcı olmaktır.

 

Kenarda Yaşamak

Kenara doğru hareket eden bütün bu izleme fonksiyonlarıyla daha önce hiç görülmemiş görüntü kullanabilme teknolojisinden, kayıt ve istihbarata bir gün merkez noktasına ihtiyaç duymaksızın kenar sistemin bütün fonksiyonelliğini yerine getirebilir mi?

Bu sistemler bugün zaten mevcutlar ve özellikle küçük sistemler üzerinde etkililer. Kenar tarafından size getirilen geleceğe hoş geldiniz.

 

Fredrik Nilsson Kuzey Amerika Axis Communication
Okunma 1727 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Temmuz 2015 00:17