Terimler

Daha çok ayrıntı için "Terim" sutunundaki başlıkları tıklayın.

Composite Video

(Terim başlıkları içinde arayın)

Kategori

Terim Açıklama
Composite Video

Tam video sinyali. Video enformasyonu, sync darbe ve eşik referans sinyalinden oluşmaktadır.

kompozit_video

Kompozit video analog video sinyalini ifade eder ve CVBS (Composite Video Blanking and Sync) olarak da adlandırılır. Ses sinyalini içermez. Genellikle PAL, NTSC veya SECAM formatındadır. Y, U ve V harfleriyle ifade edilen (YUV diye de belirtilir) sinyallerin senkronizasyon sinyali ile biraraya gelmesinden meydana gelir. Y sinyali resimdeki parlaklığı gösterir.

Aynı zamanda senkronizasyon bilgisini de içerir. U ve V sinyalleri renk bilgilerini içerir. Önce renk taşıyıcı sinyalinin üzerine birbirine ortogonal olan faz farklarıyla modüle edilerek, krominans olarak da adlandırılan sinyal elde edilir. Bu şekilde bir taşıyıcı ile birleştirilerek oluşturulan UV sinyali, Y sinyali ile biraraya getirilir.Kompozit video kolaylıkla bir RF taşıyıcı üzerine bindirilerek yayına dönüştürülebilir. Birçok analog video cihazı sinyalleri kompozit formatta kayıt eder. Örneğin VHS kasetler küçük bir farklılıkla kompozit sinyal depolarlar. Bu cihazların TVye bağlanabilmeleri için doğrudan kompozit video çıkışları veya VHF/UHF ile modüle edilmiş çıkışları vardır.

Evlerde kullanılan birçok cihazda kompozit video bağlantısı RCA fiş ile yapılır. Bu fiş için genellikle sarı renk tercih edilir. Profesyonel uygulamalarda ise BNC fiş ile koaksiyel kablolar kullanılır.4:3 ve 16:9 görüntü oranlarının her ikisini de destekleyen monitör/TV kullanıldığında, PAL standardı sayesinde video kaynağı, uygun olan görüntü oranını otomatik seçebilmektedir. Ancak NTSC standardı bu özelliğe sahip olmadığından, bu tip monitör/TVlerde manuel seçim yapmak gerekir

Etiket:: Composite Video,Kompozit Video